Používáme výměnné sítě – Kazaa

V prvním článku z větší série o výměnných sítích se podíváme na síť Kazaa, a jak ji úspěšně používat. Kazaa je první na řadě, protože je stále nejrozšířenější, nezapomeneme ale zmínit i její rozporuplné vlastnosti a problémy, se kterými musí uživatelé počítat.

Když se dnes v nepočítačových médiích hovoří o výměnných sítích, na mysli je obvykle jedna jediná síť Kazaa. Tato síť je ostatně i tou první, se kterou se zájemci o sdílení souborů setkají. Je nejjednodušší na používání, současně s tím má také nejvíce problémů. Kazaa je dnes brána v podstatě jen jako odrazový můstek, po kterém se již se základní znalostí používání výměnných sítí můžete pustit do dalších specializovanějších sítí, které lépe budou sedět vašim požadavkům.

Samotná výměnná síť se popravdě nejmenuje Kazaa, oficiálně to je FastTrack a Kazaa Media Desktop je jen aplikace, která se k této síti připojuje. Zjednodušeně vše nazývat Kazaa ale trestné není a spíše to usnadní dorozumívání.

Kazaa má za sebou poměrně dlouhou historii a dnes se dá říci, že je to již síť za svým zenitem, přesto patří setrvale k nejpoužívanějším sítím. V průběhu času změnila i provozovatele a ten aktuální vidí v Kazaa především prostředek, jak co nejvíce zahltit uživatele reklamou, proto je oficiální klient s názvem Kazaa Media Desktop ověšen reklamními doplňky jak vánoční stromeček a vnucuje se na každém kroku. Oficiálně pak existuje několik dalších klientů, s reklamou je to ale u nich velmi obdobné. Sice také existují neoficiální, v podstatě nelegálně cracknuté verze původního klienta, my jsme ale oficiální médium a o těchto nelegálních variantách psát nebudem. Popravdě je dnes zcela zbytečné používat tyto pirátské verze, jiné výměnné sítě mají klienty zcela bez reklam a často lepší využitelnost sítě. Komu tedy přestane Kazaa vyhovovat, klidně může používat legální oficiální verzi klienta pro jinou síť.

Když mluvíme o pirátských verzích - jsem si jist, že se ve fóru pod tímto článkem objeví příspěvky nechvalně známého Aleše Slabého, který si nenechá ujít propagaci vlastního serveru kazaa.cz. Vězte ale, že ten server je nelegální, s provozovatelem sítě Kazaa nemá nic společného a slouží jen k tahání peněz z uživatelů. Vřele tedy doporučuji se jeho stránkám vyhnout.

Samotný Kazaa Media Desktop je skutečně jednoduchý na používání. Instalace stáhne potřebné aplikace z webu a vše sama nainstaluje. V bezplatné verzi vám mimo klienta výměnné sítě nainstaluje i reklamní balík GAIN, hodnocený jako typický příklad spywaru, a další dávku programů, které na svém počítači rozhodně ne moc rádi uvidíte. Popravdě nejde o to, že by tyto programy byly viry, mazaly vám soubory, nebo posílaly vaše číslo kreditní karty někam pryč, otravují ale vyskakujícími okny v domnění, že tu jejich reklamu oceníte. Dá se s tím tedy jakž takž žít a výrazné bezpečnostní riziko to neznamená.

Při prvním spuštění Kazaa jste vyzváni k zadání vašeho uživatelského jména. Napsat si tam můžete cokoli, klidně VaclavKlaus, má to čistě jen pomocný charakter. Stejně tak zadání státu je zcela libovolné. Vámi nabízené soubory budou na síti vidět s tímto uživatelským jménem. Pokud si myslíte, že za novou přezdívkou vás nikdo nenajde, není to pravda. Síťová IP adresa vašeho počítače bude vždy vidět, takže pokud by někdo toužil opravdu zjistit, kdo jste, bude mít možnost.

Připojení

Klienta Kazaa se připojí k výměnné síti automaticky hned při spuštění, nemusíte vybírat žádné servery, někde něco nastavovat, prostě to zapnete a je to. Na jedné straně je to velmi jednoduché, automaticky se vybere jeden z vhodných přípojných serverů, na druhé nemáte moc možností něco ovlivnit.

Hledání

Z celého klienta Kazaa, který přetéká ikonkami a reklamami se můžete klidně soustředit jen na dvě tlačítka na horní liště. Tato tlačítka jsou Search a Traffic:

Klepněte pro větší obrázek

Tato tlačítka jsou během připojování k síti zašedlá, až se připojíte, můžete na ně klepnout.

Než začnete něco stahovat, musíte najít to, co chcete stahovat. Proto klepnete na tlačítko Search a otevře se stránka pro hledání.

Klepněte pro větší obrázekZde je v levém panelu jedinou důležitou záložkou P2P Search. Do políčka Search For napište vyhledávaný text a pro lepší zpřesnění výsledků zvolte o jaký typ souboru vám jde. My například budeme hledat trailer k nějakému filmu z trilogie Matrix, napíšeme tedy Matrix Trailer a vybereme typ video. Tlačítko Search spustí vyhledávání.

Do pravého okna se vám začnou vypisovat jednotlivé nalezené položky. Nyní bude na vás poznat, která z nich je ta nejlepší.

Každá položka je vypisována na řádku s několika sloupci. Z nich ty nejdůležitější jsou: jméno (Title), velikost (Size), nabízející uživatel (User), kapacita připojení pro přenos (Bandwidth) a jméno souboru (Filename). Pokud hledáte MP3 soubory, zajímat vás bude i sloupec s kvalitou kódování (Quality), u videa pak zase oceníte sloupec s rozlišením (Resolution). Ostatní jsou upřímně podružné a kdyby tam nebyly, nic se nestane. Každá položka má na řádku také tlačítko pro zahájení stahování. Žlutá tlačítka patří reklamním a placeným odkazům, ta modrá mají tedy pro nás větší smysl.

Pokud jeden stejný soubor nabízí více uživatelů, jsou spojeni do jedné položky a vedle jména položky se zobrazí plus pro rozbalení všech jednotlivých položek pro stejný soubor.

Nyní bude na vás poznat, které odkazy jsou správné a které ne. Kazaa je pověstná právě tím, že je tam spousta podvržených souborů, které nejsou tím, čím se zdají být. Nejprve tedy vyřadíme ty soubory, které mají zcela jinou velikost, než bychom čekali. Pokud chcete třeba nahrát instalační CD Linuxu, která bývají velká přesně na jedno CD, nemá smysl se zabývat pármegabajtovými soubory. Stejně tak asi celý film se nevtěsná do 100 MB. Prohlédněte si i sloupec s názvy souborů, často tam najdete více informací než ve sloupci se jménem. Pokud daný soubor nabízí více uživatelů a třeba jen jediný z dvaceti má zcela jiný název sdíleného souboru (třeba jedna Včelka Mája mezi dvaceti Matrixy) věřte spíše tomu, že po stažení uvidíte spíše Vilíka než Trinity.

Z pravděpodobných kandidátů také vyřaďte ty s malou dostupností. Lepší jsou soubory nabízené více uživateli, lepší jsou ty s větší kapacitou připojení (bandwidth).

Pokud vám připadá počet nalezených souborů malý, můžete stisknout tlačítko Search More a program se pokusí sám hledat trochu Klepněte pro větší obrázekhlouběji. Pokud to nepomáhá, můžete se ještě odpojit (File – Disconnect) a znovu připojit (File – Connect). Program se obvykle připojí k jinému uzlu a výsledky hledání se pak mohou lišit. Kazaa vyhledává totiž nikoli ve všech světově nabízených souborech, ale menší (byť stále velké) skupině souborů připadajících na připojený uzel.

Doporučujeme také v nastavení programu (Tools – Options – záložka Advanced) nastavit maximální počet nalezených souborů z 50 na 200 a zvednout počet současných stahování z 3 na vyšší hodnotu (6 bude stačit, více současných stahování brzdí linku, takže potřebujete větší kapacitu).

Když máte vybraný soubor, nebo více kandidátů, poklepejte na ně. U ikonky souboru se objeví malá zelená šipka signalizující, že se daný soubor stahuje.

Stahování

Stiskem tlačítka Traffic se přenesete na stránku rozdělenou na dvě vodorovná okna. Nahoře jsou soubory, které stahujete, dole ty, které si někdo jiný stahuje od vás. Důležité je to horní okno. Zde je pak u jednotlivých položek důležitý sloupec Status. Pokud nikdo z uživatelů, které jsme našli, daný soubor zrovna nemůže nabízet (třeba je u uživatele moc velká fronta čekatelů), zobrazí se zde More Sources Needed. Pak můžeme klepnout pravým tlačítkem na daný řádek a z kontextové nabídky vybrat Find More Sources for Download. Program se pokusí najít více vhodných uživatelů. Ne vždy se mu to podaří, můžete to ale zkoušet opakovaně.

Klepněte pro větší obrázekSoubor se může současně stahovat od více uživatelů současně, v tom případě na každého uživatele připadne část souboru a později se slepí dohromady.

V základním programu nemáte šanci zjistit během stahování, zda stahujete skutečně to, co stahujete. Musíte počkat až do konce. Naštěstí existují utility, které to vyřeší. Vřele doporučujeme utilitu AVIPreview, do které stačí načíst jen částečně stažený soubor s videem a program zobrazí i třeba jen první minutu staženého videa. Snadno tedy poznáte, zda opravdu stahujete to, o co máte skutečně zájem.

Kazaa právě stahované soubory ukládá do složky se sdílenými soubory (standardně Program Files/Kazaa/My Shared Folder) do souborů downloadnějakáčísla.dat. Tyto soubory tedy otevírejte v AVIPreview.

Zde výčet vlastností samotného programu končí, s tímto musíte být schopni používat Kazaa Media Desktop zcela bez problémů. Zbylý prostor necháme několika tipům.

Rady

Právo: stahování libovolných souborů je v pořádku, nabízení legálních souborů také. Pokud nabídnete ke sdílení nelegální soubory (chráněné autorskými právy, ty které nejsou běžně zdarma dostupné) děláte špatnou věc. U nás vás za to zatím nikdo trestat nebude, už ale jsou snahy zejména na síti Kazaa velké sdíleče monitorovat a schovávat si tyto informace k pozdějšímu využití.

Bezpečnost: Nikdy z Kazaa nestahujte spustitelné soubory s příponou EXE, jsou v naprosté většině zavirované a nestojí to za to.

Odinstalace: po odinstalaci Kazaa z Ovládacích panelů ještě odinstalujte My Search Bar, P2P networking a Peer Points Manager. Na disku ve složce Program Files smažte složky MyWay, PerfectNav, Kazaa. Pokud nějaký soubor nepůjde smazat, pomůže přejmenování složky (třeba místo MyWay bude MyWayx), pak to půjde. Promažte také složku \Windows\Temp.

Zkuste něco jiného: Kazaa dnes skutečně není již tou nejlepší sítí, svou jednoduchostí je dobrá pro začátečníky, jiné sítě vám ale jen s trochu vyšší náročností dají podstatně lepší a rychlejší výsledky.

Diskuze (68) Další článek: Nová verze programu SiSoft Sandra k dispozici

Témata článku: Windows, Linux, Video, Právo, Bezpečnost, Síť, Důležitý sloupec, Malá dostupnost, Dobré zpřesnění, Pravé tlačítko, Připojený uzel, Kazaa, Trailer, První minuta, První spuštění, Gain, Malý muž, Levý panel, Oves, Tahání peněz, Pozdní využití, Horní okno, Reklamní balík, Uživatelské jméno, OptionsSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Největší hity Playstationu míří na Netflix a Amazon. Chystá se Horizon, God of War i Gran Turismo
Michal Maliarov
NetflixPlayStationFilmSony
Skládací Pixel od Googlu se opět odsouvá, a ani aktualizace hodinek na Wear OS 3 zatím nevypadá optimisticky

Skládací Pixel od Googlu se opět odsouvá, a ani aktualizace hodinek na Wear OS 3 zatím nevypadá optimisticky

** Google podruhé odložil svůj skládací Pixel, na trhu má být až příští rok ** Dlouhý vývoj se týká i hodinek Pixel Watch ** Mají běžet na čtyři roky starém čipsetu od Samsungu

Martin Chroust
Pixel WatchSkládací konstrukce
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Hangar 13 opět snižuje stavy. Autoři Mafie 3 se po zrušení nových značek vrací k zaběhlým sériím

Hangar 13 opět snižuje stavy. Autoři Mafie 3 se po zrušení nových značek vrací k zaběhlým sériím

Nedávno se na veřejnost dostaly první informace o přípravách pokračování Mafie. Ve studiu Hangar 13 ale momentálně není zrovna nejlepší situace.

Martin Nahodil
Hangar 13Mafia
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace