Používáme výměnné sítě – eMule

Jsme tu s dalším dílem seznamovacího seriálu s výměnnými sítěmi. Po Kazaa a Direct Connect přichází na řadu eMule, a ač budeme popisovat ještě další sítě a jejich programy, je eMule pro mnohé tím nejlepším, co mohou používat. Navíc byla zrovna zveřejněna nová generace eMuly, takže máme i informace pro stávající uživatele.

eMule není programem pro nějakou vlastní výměnnou síť eMule, ale jedná se o jednoho z mnoha klientů sítě eDonkey 2000 (eD2k). eDonkey je také jméno oficiálního klienta této sítě, tento oficiální klient je ale zaplněn reklamou a nemá takové možnosti jako eMule, proto jej ani nebudeme popisovat. eMule je vytvářena jako Open Source, je tedy zcela volně k dispozici, je zdarma, neobsahuje žádnou reklamu a nabízí velmi pokročilé možnosti získávání a sdílení souborů.

Klepněte pro větší obrázekVýhodou eMule je stahování částí jednoho souboru od mnoha uživatelů současně, ne od dvou tří současně, ale třeba od 300 uživatelů. Tito uživatelé přitom nemusí mít celý soubor, stačí, když mají část, kterou ještě nemáte vy. Stejně tak si i od vás uživatelé stahují soubory i ty, které ještě nemáte celé. Čím víc lidé stahují od vás, tím lepší máte pozici ve frontách na jednotlivé části souboru, kdo tedy nabízí hodně, stahuje také rychleji. Na rozdíl tedy od Kazaa, kde velká většina uživatelů vůbec nic nenabízí a jen stahuje, je eMule založena na vzájemné reciprocitě.

Na síti eMule se dá najít téměř všechno a u aktuálních věcí, které nabízí více uživatelů, můžete stahovat i velmi rychle, raritní věci sice chvíli trvají, ale po delším připojení, kdy si vystojíte frontu, se na vás řada dostane. eMule vám dává lepší pozici ve frontách při delším připojení, proto je eMule vhodná zejména na trvalá připojení, přes dial-up to skutečně není to pravé ořechové. Rovněž vzhledem k téměř trvalému odchozímu provozu je nutné u připojení k internetu s omezením na přenesená data (většina ADSL), trochu hlídat přenesené objemy.

Síť eDonkey 2000 je podobně jako minule popisovaná síť DirectConnect tvořena velkými servery, na které se připojují jednotliví klienti, uživatel ale nemusí tak pečlivě volit, ke kterému serveru se připojí. Všechny servery jsou mezi sebou propojeny a jsou schopny sdílet informace, takže je vcelku jedno, ke kterému serveru se připojíte. Nová verze eMuly podporuje vedle eDonkey také zcela novou síť Kademlia (zkráceně Kad), která nevyžaduje žádné centrální servery a všichni uživatelé vzájemně vytvářejí velký autonomní systém.

Instalace

Oficiální stránky klienta eMule jsou www.emule-project.net. Zrovna předevčírem byla uvedena nová verze 0.42b, budeme tedy popisovat tuto verzi.

Nejprve si stáhněte instalační soubor (1,8 MB). eMule je lokalizována i do češtiny, ale instalace včetně úvodního průvodce je v angličtině, takže začátek popíšeme v angličtině a pak už poběží čeština. Při instalaci nemusíte nic nastavovat, výchozí volby stačí.

Při prvním spuštění se program nastaví do angličtiny a nabídne průvodce nastavením. Popíšeme, co je nutné udělat na jednotlivých stránkách:

 1. jen informace o průvodci
 2. zde zadáte své jméno, pod kterým budete vystupovat, může tam být zcela cokoli, je to jedno.
 3. ve výchozím nastavení bude eMule spravovat vaše priority stahování, netřeba měnit.
 4. ve výchozím nastavení bude eMule spravovat priority pro poskytování souborů jiným, netřeba měnit.
 5. ve výchozím nastavení bude eMule dávat jiným jen celé části souborů. Toto doporučuji změnit (vypnout).
 6. Výběr sítě: Síť Kademlia je zatím jen ve fázi testů, stačí nechat nastavení jen na eD2k (eDonkey). Zde si zaškrtněte připojení k serverům po spuštění programu (Enable this option if you want eMule to connect at startup)
 7. Průvodce je dokončen, ale ještě nekončíme.
 8. v dalším okně musíte nastavit rychlost svého připojení k internetu. Nenastavujte tam tabulkové hodnoty vašeho připojení. Doporučuji zvolit vlastní nastavení (custom) a dát tam ručně hodnoty. Pro nejrozšířenější ADSL 512/128 doporučuji nastavit 400 kbits/sec pro download a 80 kbit/sec pro upload. eMule tak nezabere celé připojení a současně bude moci výhodněji doladit poměr mezi stahováním a posíláním dat ven.

Klepněte pro větší obrázek

Dobré nastavení pro uživatele ADSL 512/128

Nyní přepneme celý program do češtiny – klikněte na horní liště na tlačítko Preferences a na zobrazené stránce v položce Language vyberte Čeština. Hotovo.

Vím, že už jste možná nervózní, že zatím jen nastavujeme a žádný soubor jsme ani nezačali hledat, ale věřte, že je to nutné jen při prvním spuštění, příště to nebudete dělat. Když jste tedy trochu klidnější, prosím ještě udělejte jeden náročnější krok.

Protože po instalaci neobsahuje eMule aktuální seznam serverů, ke kterým se můžete připojit a první připojení tak může chvíli trvat, zkopírujte následující řádek, dejte ho do políčka Aktualizovat server.met z URL a stiskněte Aktualizovat.

http://ed2kmet.x24hr.com/pl/slist.pl?download/server-good.met

A to je vše přátelé, eMule je nainstalovaná a připravená k použití.

Připojení

Pokud ještě nejste připojeni, stiskněte tlačítko vlevo nahoře Připojit. eMule se bude snažit postupně připojovat k dostupným serverům a po chvíli se jí to podaří, po připojení se zaktualizuje seznam serverů a příště bude připojování téměř okamžité. Servery můžete vybírat i ručně poklepáním na jejich název, není to ale nutné, automatika stačí.

eMule můžete používat ve dvou režimech – aktivní a pasivní (označovaný také jako LowID). Pokud máte přímo z internetu přístupný TCP port 4662, budete automaticky používat aktivní režim, kdy budete stahovat od aktivních i pasivních uživatelů. V pasivním režimu, kdy je tento port blokován firewallem, nebo není na směrovači nastavené přesměrování tohoto portu na vaši IP adresu, půjde stahovat jen od aktivních uživatelů. Aktivní režim je sice lepší, ale život v pasivním režimu také není velké neštěstí, jen ta dostupnost souborů bude o něco nižší.

Hledání souborů

Na horní liště klepněte na Hledání. Do kolonky jméno napište hledaný text, který má být v názvu souboru. Můžete případně vybrat typ souboru pro zúžení záběru. V nabídce Metoda vyberte Global (Server). Voleb je tam víc, tato vám ale poskytne nejvíce výsledků. Stiskněte Start a do dolního okna postupně budou nabíhat nalezené soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Zde vás zajímá název souboru, velikost a dostupnost. Jméno a velikost vám pomůže při první identifikaci vhodného souboru, dostupnost pak říká, kolik uživatelů daný soubor nabízí (těch uživatelů je často mnohem víc, ale s těmito uživateli začnete). Číslo v závorce udává počet uživatelů na aktuálním serveru, není ale podstatné, zda tam je nebo ne. Soubor často začnete stahovat, i když jakoby na připojeném serveru nikdo vhodný není.

Poklepejte na požadovaný soubor a začne se stahovat.

eMule umí přidávat soubory i přes url ve tvaru ed2k://|file|………, existují servery (například content.emule-project.net), které se specializují na seznamy takových odkazů. Výhodou přidávání souborů přes tyto odkazy je často ověření kvality daného souboru, nestahujete tak podvrhy.

Stahování souborů

Na horní liště klepněte na Přenosy. V horní části okna jsou soubory, které stahujete, dole jsou ty, které si od vás stahují ostatní. Podstatná je ta horní část, která k jednotlivým souborům uvádí přehršel parametrů.

Řada je srozumitelných, důležitý je Průběh a Zdroje. Zdroje uvádí, od kolika uživatelů můžete stahovat. Začít můžete třeba s jedním uživatelem, ale od něj si získáte jeho zdroje, o těchto zdrojů jejich další zdroje a tak dál až třeba k nejvyšší nastavené hodnotě 300 (lze změnit). Formát sloupečku zdroje je tento: zkontrolované zdroje/celkem zdrojů (počet zdrojů, ze kterých se právě stahuje). Až se zkontrolují všechny zdroje, začíná se odznovu.

Klepněte pro větší obrázek

Ve sloupečku Průběh se zobrazuje stav aktuálního souboru. Celý sloupeček symbolizuje celý soubor a různé barevné proužky legendu k jednotlivým částem tohoto souboru.

 • Černý – tuto část už máte
 • Žlutý – tuto část zrovna stahujete
 • Modrý – odstín vyjadřuje dostupnost. Světlemodrý: málo zdrojů, tmavěmodrý: hodně zdrojů.
 • Červený – tuto část nikdo zrovna nemá
 • Zelený – po dokončení souboru celý proužek zezelená.

Pokud má soubor mnoho zdrojů, ale přesto nemá nikdo nějakou část, je to podezřelé. Sice můžete stahovat a doufat, že se někdo s kompletním souborem objeví, není to ale úplně jisté.

Když stahujete video, nahrává se nejdříve první a poslední část souboru, abyste mohli využít náhled. Doporučuji používat AVIPreview, odhalíte nejen spoustu podvrhů, ale také brzy zjistíte kvalitu videa.

Je-li vedle jména souboru i v zeleném či červeném rámečku, má tento soubor komentáře uživatelů. Vždy se na ně podívejte, mohou hodně pomoci. Klepněte pravým tlačítkem na soubor a vyberte Zobrazit poznámky. Často je tam uvedeno, jak je soubor kvalitní, zda není podvrh. Pokud někdo ohodnotí soubor jako podvrh nebo poškozený, bude podklad čtverečku červený. Takové soubory sice nemusí být nefunkční (třeba ten člověk jen nemá nainstalovaný správný kodek videa), ale je to velké varování. Takové soubory raději nestahujte.

Když poklepete na nějaký soubor, rozbalí se seznam všech dostupných zdrojů a jejich parametry. Můžete vidět, jaké části souboru mají (význam je stejný jako u Průběhu, jen šedá znamená, že tu část nemají), nejzajímavější je ale sloupeček Priorita, kde je uvedena vaše pozice. QR: číslo udává vaši pozici ve frontě na stahování, čím menší číslo, tím dřív na vás přijde řada. Logicky tedy čím déle jste připojeni, tím lepší pozici pro stahování máte.

Soubory se standardně ukládají do složky c:\program files\emule\incoming, můžete to ale změnit (Možnosti/Adresáře).

Něco navíc

S výše uvedeným musíte být schopni používat eMule pro každodenní používání. Kouzlem eMuly je ale možnost detailního doladění přesně pro vaše požadavky. Uvedu to základní, co já mám doladěné, můžete si ale upravovat sami. Vše je v dialogu zobrazeném po kliknutí na ikonku Možnosti.

 • Zobrazení/styl progressbaru – nastavit co nejvíce plochý, Sloupeček Průběh je pak přehlednější.
 • Připojení/Limity – dolaďte tak aby upload moc neomezoval download. Na ADSL vám vyšší upload znemožní rychle stahovat, proto snižte upload tak, aby zase moc neklesl maximální download.

Nádhernou vlastností eMuly je vzdálená správa. Můžete zapnout na svém počítači webový server eMuly a vzdáleně se tak odkudkoli, třeba z práce, připojit ke svému domácímu počítači a sledovat, jak se stahují soubory, vyhledávat soubory a přidávat je do stahování.

Klepněte pro větší obrázekPokud by to někomu nestačilo, umí eMule i podle mne geniální věc – vzdálenou správu přes mobilní telefon. Pokud má váš mobil podporu Javy a nejlépe barevný displej, stačí si na něj nainstalovat zhruba 50kB soubor ze stránek mobil.emule-project.net. Vaše eMule pak musí jet v aktivním režimu a mít otevřený port 80 (nemůže na počítači běžet jiný webový server na tomto portu), v Možnostech u webového rozhraní pak povolte MobilMule (port neměňte, je to alfaverze). I z mobilního telefonu pak po zadání přihlašovacích údajů vidíte, jak rychle zrovna stahujete, můžete mazat soubory, vyhledávat soubory a přidávat je do stahování, nebo případně můžete vypnout celý počítač přes mobilní telefon. V obchodě při čekání na salám jsem tak zkontroloval, jak se doma zrovna soubory stahují a zda po návratu domů na mne nebude náhodou čekat dokončené stahování.

eMule dále nabízí podrobné statistiky stahování s grafy, IRC klienta, předávání zpráv a spoustu dalšího, tomu se ale věnovat nebudu. Sám to v podstatě nevyužívám a dá se bez toho klidně žít. I tak si myslím, že už toho bylo napsáno hodně a hrozí přehlcení informacemi :). Pokud vám bude dle tohoto popisu připadat eMule moc složitá, nevěřte tomu a vyzkoušejte si ji. Stojí za to.

Diskuze (179) Další článek: Středně kritická chyba WinZIPu

Témata článku: Video, Open source, Síť, Mobilní telefony s tlačítky, Emu, Jednotlivý uživatel, Zdroje, Aktivní uživatel, Soubor, Žluté tlačítko, Upload, Dostupný server, Dokončené stahování, Oficiální klient, Velké jméno, Horní okno, Velká fronta, Dobré nastavení, Horní lišta, Velká část, Velký soubor, Celý klient, Celá síť, Stahování, Front


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor