Spachal
21. 1. 2004 • 22:11

Doporucuji si poridit k pristrojum co to umoznuji alespon redukcni tubus (na fotkach v clanku ty 'dute valecky' :) ) a k tomu alespon UW skleneny, levny filtr.

Vyrazne se tim hlavne u ultrazoom pristroju ochrani objektiv. Je sice pravdou, ze pristroj ztraci na kompaktnosti, ale za tu ochranu to jiste stoji. Mel jsem jak Olympus 700UZ tak i ted Minoltu Z1 (a k ni jsem koupil rovnou cely ultrawide adapter, takze tubus s 52mm zavitem mam jako bonus :) ..) a po zkusenostech to vrele doporucuji. Cenova narocnost v porovnani s vyslednm efektem zanedbatelna ..

Zbynek
20. 1. 2004 • 19:47

Chtěl bych se zeptat, jestli se dá, bez větších obtíží, použít i jiných polarizačních filtrů u DF Sony 717, než jsou originální produkty SONY. Případně, jaké? V jakých cenových relacích a pod.

Má-li někdo zkušenosti, prosím, podělte se o ně.

Díky

Zbyněk

Kebab
17. 1. 2005 • 13:57

Já má B+W F-Pro 58 mm Circular. Potíže nejsou nejen větší, ale přímo žádné. Blahořečím Sony za skvělý mechanický design objektivu.

Jinak jsem ještě používat UV a předsádky Hoya a taky paráda.

Mgg
20. 1. 2004 • 13:44

Myslim, ze prave polarizacni filtr se da dost tezko (a nebo s velkou namahou) simulovat az v pocitaci... treba odlesky od vykladni skrine prakticky nejdou ani retusovat, pod hladinu rybniku se take nepodivam az v pocitaci.

Dale prechodovy sedy filtr - pokud fotim s oblohou v zaberu (vicemene proti obloze), tak se mi z toho vybleje kolikrat bila, ale filtr mi umozni snizit svetelnost prave horni poloviny (podle sily filtru) obrazku a najednou z toho vyjede strukturovana a probarvena obloha. To take na pocitaci nedodelam (leda namontovat oblohu z jineho obrazku . Vubec filtry pro upravu kontrastu jsou v DF dulezite, protoze digifotaky nemaji casto takovy rozsah citlivosti. Uprava na pocitaci (zvlaste silnejsi) casto spis degraduje obrazek, zvyrazni sum, apod. Takze moznost ovlivnit to jiz pri porizeni fotky je daleko lepsi.

BuBla
22. 1. 2004 • 9:58

Souhlas, polarizační filtr a přechodové filtry jsou potřeba, barebné filtry nikoliv, barevný posun se dá udělat v počítači. (Samozřejmě mluvím o amatérském focení, ne o profesionálech)

Arccos
20. 1. 2004 • 13:24

Dobry clanek. A zrovna bych mel prakticky dotaz: Jak v Paint Shopu provest stejny efekt, jaky poskytuji polarizacni filtry?

David
20. 1. 2004 • 14:07

Bohuzel nejde. Od toho jsou ty filtry. Zatimco efekt ruznych filtru pro barevnou fotografii lze s uspechem dodelat i dodatecne v editoru (oteplujici filtry), u polarizaku to nejde, protoze svetlo, ktere jim projde, ma jine spektralni rozlozeni. Polarizak proste vidi realitu jinak.

kombajn
20. 1. 2004 • 15:38

plny souhlas s prispevek nad/pod emnou... jeste doplnim, ze barevne posuny az v pc taky degraduji fotku.. proto je lepsi pouzit filtr primo. Zatimco na chipu se snima X (12,14)ti bitove, vysledek se prevadi do JPG ci TIFFu a to jsou jen 8mi bitove (na kanal) obrazky. Prijdete tedy o peknou radku barev....

Jimmy
20. 1. 2004 • 19:34

To je sice pravda, ale některé foťáky umí ukládat i RAW soubor (např. Canon) kde je uloženo přesně to co zaznamená chip a vy si až na PC určíte jaký výstup a kolik bitů budete chtít. Někdy jde nastavit i některé další parametry (např. barevné podání, vyvážení bílé atd).

P
20. 1. 2004 • 12:29

A ještě malé upozornění pro začátečníky. Zatímco IR filtr pro foťáky propouští jen IR zážení, IR filtr na CCD čipu naopak nepropouští IR záření (protože CCD je na IR moc citlivé a dělalo by to nedobrotu). Pokud chcete s digitálem fotit v IR, musíte si koupit Sony F-7xx nebo 8xx - ty mají IR filtr čipu mechaniky odklopitelný (Nightshot). No a pak zbývá pořídit IR filtr na objketiv a umění (či věda) může začít.

kombajn
20. 1. 2004 • 15:34

kamarad ma canona a foti pres IR filtr ZCELA BEZ PROBLEMU.... ;)

noname
20. 1. 2004 • 11:37

hezký článek, zrovna mi padnul do noty. Budu si před létem (dovolenou) kupovat nějaký digitální foťák (zatím nevím jaký, budget je asi 25 tisíc s daní a bůhví co se do června objeví za novinky v této kategorii) a za tu cenu imho bude něco slušného. Ovšem sám jsem na fotografování laik, chci se učit fotografovat, chci zkoušet co co znamená a jak které nastavení ovlivní fotografii atd. (právě proto si chci pořídit digiťák, protože když to dělám na analogu, tak vidím výsledek až za týden a to už nevím, co jsem nastavoval). A chtěl bych zkoušet právě i filtry, u analogu jsem měl s nima dobré zkušenosti (skylight a polarizační). Mohl byste někdo udělat třeba seznam filtrů, které by neměly chybět ve výbavě takovéhoto hračičky - amatéra s digitálním foťákem, seřazeno sestupně podle důležitosti? Jak vidno, mnohé z těchto filtrů jsou u digiťáků de-facto zbytečné až kontraproduktivní a tak za ně nechci zbytečně vyhazovat peníze. Možná pak bych zkusil najít i nějakou sadu filtrů, která by obsahovala ty, které budou na vrchu stupnice.

Lju
20. 1. 2004 • 15:12

cti treba www.fotoaparat.cz, v podstate polarizacni, ND, GND - ty proste nenahradis, potom pripadne efektove (star apod.)

vic
20. 1. 2004 • 1:20

Zajimavy clanek, ale ty ukazkove fotky jsou totalne k nicemu. Proc u polarizacnich filtru nebyly vyfoceny treba odlesky prave na kovu, ale 2x obloha:(

P
20. 1. 2004 • 12:24

No, s polarizákem se docela často fotí i krajinky, takže úplně od věci to není. Nicméně odlesky by byly v tomto případě lepší. Kdyby redakce neměla, můžu dodat. Mám tu pár fotek z akvaterária a nechal jsem si i ty, kde se mi nepodařilo polarizák správně natočit :)

Lju
20. 1. 2004 • 15:11

odlesky na kovu polarizak nespravi (kov nezpusobuje polarizaci odrazeneho svetla)

Určitě si přečtěte

Články odjinud