Použijte síť jako bezpečnostní senzor, radí Cisco

Kyberútoky se neustále zdokonalují, hackeři využívají šifrovanou komunikaci pro šíření malwaru a firemní síť už lze napadnout i prostřednictvím termostatu. Technologická firma Cisco řeší aktuální bezpečnostní výzvy originálně: pomocí sítě, která bude mít vlastní inteligenci.
Použijte síť jako bezpečnostní senzor, radí Cisco

Jsou dva druhy firem: hacknuté a ty, které o tom ještě neví

Rychlost a účinnost dnešních kyberútoků ukázaly nedávné vlny ransomwarů WannaCry a Nyetya. Ty se šířily tak účinně, neboť využívaly stejnou techniku jako virus typu červ. Dokázaly totiž z jednoho napadeného zařízení infikovat všechna ostatní, která byla připojena do stejné sítě. A v síti se podle společnosti Cisco skrývá klíč k maximální možné úrovni bezpečnosti.

„Každou firmu lze hacknout. Bezpečnostní experti se proto nemohou zaměřovat jen na prevenci útoku, ale musí počítat s tím, že útočníci už do firmy mohli proniknout. Našim úkolem je jejich rychlé odhalení a eliminace,“ popisuje Tomáš Kupka, expert společnosti Cisco na architekturu podnikových sítí. Klíčem k úspěchu je podle něj to, aby se bezpečnostním senzorem firmy stala celá její síť. „Využíváme umělou inteligenci, která odhalí tzv. zero-day útoky v průměru za 3,5 hodiny, zatímco tradičním řešením to trvá kolem 100 dní,“ dodává.

Šifrování dat chrání soukromí, ale pomáhá i útočníkům

Podle analytické společnosti Gartner bude už v roce 2019 šifrovaný provoz tvořit 80 % všech dat v internetu. Tradiční bezpečnostní řešení v něm ale nedokážou odhalit hrozby. Kromě ochrany soukromí i citlivých firemních dat, nabízí zároveň šifrování hackerům prostor, jak útok skrýt. Nový koncept The Network.Intuitive. - má recept i na tento problém: využívá analýzu metadat a kontextuální analýzu datových toků. Rozpozná tak „normální“ a „podezřelé“ chování zařízení v síti, přičemž nepotřebuje znát obsah komunikace.

„Celý proces lze přirovnat k letištní kontrole. Určitě nechcete, aby někdo viděl, co převážíte. Nicméně personál musí vědět, zda nepřevážíte nebezpečné věci, a proto váš zavřený kufr oscanuje, aniž by narušil vaše soukromí,“ vysvětluje fungování Tomáš Kupka.

Počet zařízení roste, tlak na jejich zabezpečení také

Další velkou bezpečnostní výzvou je zabezpečení stále narůstajícího počtu internetových zařízení. Už v roce 2020 se do internetové sítě připojí každou hodinu milion nových zařízení – a každé z nich znamená příležitost pro hackery. Řešení podle Cisco spočívá v plně automatizované konfiguraci a správě politik v síti. Ta přestane spoléhat na tradiční manuální procesy využívající segmentace sítě pomocí VLAN. Nový koncept The Network.Intuitive. proto automatizuje úkony, které dnes IT specialisté dělají ručně. „V tom tkví přelomová inovace našeho přístupu. Jsme přesvědčeni, že člověk má určit pravidla a síť je má automaticky aplikovat. Pokud budete firemní síť spravovat postaru a počet zařízení v ní se za pár let zdesetinásobí, jednoduše vám dojdou IT specialisté,“ uzavírá Tomáš Kupka.

Další článek: Razer má levnější verzi 17" notebooku Blade Pro. Cena se dostala na rozumnější částku


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 70

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru