Potvrzeno: Windows 7 vyjdou v Evropě bez Internet Exploreru

Nakonec k tomu opravdu došlo, i když zatím bez finálního stanoviska Evropské komise. Microsoft se sám rozhodl, že v Evropě nebude s Windows 7 distribuovat Internet Explorer 8. AKTUALIZOVÁNO
Potvrzeno: Windows 7 vyjdou v Evropě bez Internet Exploreru

Windows 7 nakonec na evropském trhu vyjdou bez předinstalovaného internetového prohlížeče Internet Explorer 8. Microsoft tuto informaci zaslal výrobcům počítačových sestav a notebooků, kteří na své stroje instalují OEM verze operačních systémů Windows. Redmondská firma tak chce předejít případným finančním sankcím pramenícím z neuzavřeného sporu s Evropskou komisí a skandinávským konkurentem Opera Software.

Prohlášení právníků největší softwarové firmy světa uvádí, že odstranění IE z Windows 7 ve všech edicích určených pro prodej na starém kontinentu se zdá být nejlepší možnou cestou jak předejít případným komplikacím v budoucnu. Microsoft tak trochu doufá, že odstranění uspokojí všechny strany zainteresované ve vleknoucím se sporu a pro firmu to tak bude nejmenší možná ztráta, jakou v dané situaci může utrpět.

Microsoft nechce nabídnout možnost výběru prohlížeče

Klepněte pro větší obrázekMezi návrhy totiž figuruje i ten, který by dal uživatelům Windows 7 vybrat, který prohlížeč chtějí v základu do systému nainstalovat. Evropská komise už před několika měsíci navrhla kromě nejnovějšího Internet Exploreru do seznamu podporovaných prohlížečů začlenit rovněž Safari, Firefox, Google Chrome a Operu. Krok výběru instalace vstupní brány do světa internetu by mohl být realizován buďto přímo z instalačního média, případně hned po spuštění aktualizačního systému Windows Update. Přímá možnost výběru by pro Microsoft byla zcela určitě nejhorší možnou variantou.

„Naše rozhodnutí odstranit Internet Explorer z Windows 7 samozřejmě nemůže nijak přímo zamezit tomu, aby se Evropská komise s touto volbou nebyla spokojena,“ dodali v prohlášení právní zástupci Microsoftu a jednoznačně tak poukazují na to, že ani tento krok nemusí být konečný a může dojít na zmiňovanou možnost výběru.

Softwarový moloch potají doufal, že kroky uskutečněné v RC verzi Windows 7 situaci zklidní a Evropská komise celý případ uzavře. Microsoft totiž do svého systému přidal možnost pohodlně Internet Explorer 8 odinstalovat, stejně jako některé další programy, třeba Windows Media Player. Opozičním stranám a zejména pak Opeře se však ani tento krok nezamlouval a požadovaly více.

Klepněte pro větší obrázekOperační systém bez přímého přístupu na web

„Microsoft jednoznačně doporučuje distributorům OEM systémů Windows 7 předinstalovat Internet Explorer 8 nebo některý jiný webový prohlížeč, jinak by se uživatelé přímo nemohli dostat na internet,“ radí Microsoft svým OEM partnerům v zaslaném dokumentu. Podle všeho však bude Internet Explorer 8 dostupný jako volitelná část v systému Windows Update a bude tedy možné ho hned po instalaci Windows 7 stáhnout a nainstalovat. Z praktického hlediska se jedná o zcela logický krok. Uživatel, který by si například koupil některou krabicovou verzi Windows 7, by neměl jinou možnost, než si nějaký webový prohlížeč stáhnout z jiného počítače a instalační soubor přenést k sobě. Zároveň to ale otevírá další vlnu možné kritiky ze strany Opery a dalších, kteří se mohou odvolávat na to, že ve Windows Update je nabízen pouze IE8.

Kromě toho by měl být samostatný „IE8 Pack“ nabízen i jinými distribučními formami tak, aby bylo možné ho nainstalovat i bez přístupu k webu. Microsoft plánuje zprovoznit FTP servery pro stažení a bude zdarma dodávat instalační CD.

Takto omezené edice Windows 7 s označením „E“ budou dostupné pouze na evropských trzích, jinde Microsoft může bez problémů verze s IE8 prodávat. Firma zároveň dodává, že šíření svého internetového prohlížeče omezí pouze u nových Windows, která se na trh chystají 22. října tohoto roku, ne u starších verzí Vista a XP. Změna by se neměla týkat ani virtuálních Windows XP v novém Windows XP Mode, kde je v základu dodáván starý Internet Explorer 6.

Softwarový moloch má problémy s Evropskou komisí už několik let, často kvůli údajnému porušování antimonopolních předpisů. Naposledy se hodně probírala veliká kauza ohledně interoperability dokumentů a ne zcela otevřeného API produktů společnosti. Microsoft si za to vysloužil pokutu ve výši 899 milionů eur, jejíž rekordní výši překonal až před několika týdny Intel. Ten musí zaplatit 1,06 miliardy eur za údajné omezování podnikání konkurenčního AMD.

Aktualizováno: reakce Evropské komise a Opery

Klepněte pro větší obrázekNa prohlášení Microsoftu stačily velice rychle zareagovat i zainteresované subjekty Opera a Evropská komise. Komise se v této věci nevyjádřila nijak radikálně. Dle slov zástupců si Microsoft vybral pro něho tu nejméně špatnou variantu, nikdo však nekomentoval, zda to bude stačit k uzavření celého případu. „Vypadá to, že instalace IE8, který bude Microsoft nabízet zcela zdarma, nebo úplně jiného prohlížeče, bude zcela v rukou prodejců počítačů nebo uživatelů,“ dodává zpráva. Finální verdikt však vynesený nebyl.

Podle očekávání však mnohem radikálněji zareagovala samotná Opera. CTO společnosti Hakon Wium Lie se nechal slyšet, že toto řešení nijak nevyřeší situaci na trhu internetových prohlížečů. „Chceme dát uživatelům skutečnou možnost volby,“ dodal rázně. Dle jeho slov bude i nadále Microsoft v lepší výchozí situaci, bude totiž nadále IE nabízet všemožnými cestami přímo k novým počítačům, kdežto ostatní prohlížeče takovou šanci mít nebudou. A pokud ano, stálo by je to veliké peníze. „Nejsme v tak dobré finanční situaci, abychom mohli zaplatit ohromné peníze za to, aby se Opera dostala na nové počítače,“ zdůraznil v tomto kontextu.

Lie se navíc nijak netajil tím, že evropské měřítko je pro Operu málo. „Jde pouze o Evropu. My chceme mnohem více. Chceme, aby celý svět měl možnost lépe se dostat k lepším webovým prohlížečům.“

Diskuze (361) Další článek: Vyšla druhá beta verze desktopu KDE 4.3

Témata článku: Microsoft, Internet, Právo, Internet Explorer, Windows 7, Opera, Instalační systém, Finanční problém, Evropský systém, Krok, Microsoft Windows, Rekordní pokuta, Windows Update, Hakon Wium Lie, Pot, Starý uživatel, Přímá volba, Webová varianta, Evropská komise, Možná varianta, Nejnovější API

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší