Nvidia | Grafické karty

Potvrzeno: GTX 1080 Ti je nejlepší herní grafikou dneška

  • GTX 1080 Ti v mnoha hrách i testech překonává Titan X, který je 15 tisíc dražší
  • Karta je ideální grafikou pro hraní ve 4K
  • Jedinou slabinou je chlazení

Nvidia světu představila novou grafiku GTX 1080 Ti 1. března a po týdnu ji rovnou pustila do prodeje. Zároveň s tím byly zveřejněny recenze a srovnávací testy na hardwarových webech, které dokazují, že jde o nejvýkonnější grafiku dneška.

Samotný výkon sám o sobě není nijak překvapivý. Využití jádra GP102, které Nvidia používá také v profesionálním Titanu X bylo očekávané, a tak výsledné možnosti závisí pouze na tom, jakou konfiguraci GPU a paměťového systému zvolila. Pokud nás ale něco překvapilo, pak to je cena. Ta je totiž nastavena na částku 22 490 korun, což je suma, za kterou se ještě před několika měsíci prodávaly nereferenční modely GTX 1080.

Referenční verze GTX 1080 nyní stojí 17 200 Kč a nejlevnější varianty od partnerských výrobců se s cenou dostaly dokonce pod hranici 16 tisíc korun. O pět tisíc levnější jsou potom mnohé modely GTX 1070. Ještě o něco překvapivější potom bude cena v případě, že ji postavíme proti Titanu X, který stojí 37 500 korun a největším rozdílem je o 1 GB větší paměť, výkon je přitom velmi podobný.

Karta čistě pro 4K

Nvidia při prezentaci karty ukázala srovnání, podle kterého má být u nové karty největší rozdíl mezi Ti modelem a základní verzí od zavedení tohoto značení. GTX 1080 Ti tak má nabízet o 35 % víc výkonu než GTX 1080; v případě předchozí generace byl rozdíl 25 %. A testy ukazují, že při srovnání referenčních verzí obou karet je nárůst výkonu mnohdy vyšší než zmíněných pětatřicet procent.

To platí především při hraní v rozlišení 3 840 × 2 160. Právě pro 4K je GTX 1080 Ti ideálem, kde naplno vyniká její potenciál. V případě herních testů ve Full HD se rozdíly výrazně zmenšovaly a u některých her jsou výsledky benchmarků dokonce velmi podobné. Pro 1080p je zkrátka nová karta Nvidie zbytečně výkonná a naráží na možnosti herních enginů i škálování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání v hrách Hitman (zdroj: Hexus), The Witcher 3 (zdroj: Anandtech), Far Cry Primal (zdroj: Techspot), Rise of Tomb Raider (zdroj: Kitguru) a syntetickém testu 3DMark (zdroj: Arstechnica)

Nejdůležitější otázkou tak před vydáním recenzí bylo to, zda GTX 1080 Ti bude první kartou, která v rozlišení 4K bude zvládat i nejnáročnější hry se stabilní snímkovací frekvencí 60 FPS. Ta je mnohými hráči považována za hranici opravdové plynulosti, ale je důležitá také pro bezproblémové hraní ve virtuální realitě.

GTX 1080 Ti tuto hranici překračuje v mnoha nových titulech i při maximálním nastavení včetně náročných metod vyhlazování – sedí ji Battlefield 1, GTA V, The Division nebo Metal Gear Solid VI. Naopak v některých titulech je třeba pro dosažení stabilní frekvence nad 60 FPS sáhnout po snížení grafické kvality, především zvolit méně náročnou metodu vyhlazování. Takovými příklady mohou být Hitman, Far Cry Primal nebo Rise of Tomb Raider.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkon ve Fallout 4 (zdroj: Tech-bit), Rise of Tomb Raider ve Full HD (zdroj: Guru3D), CS:GO pod Linuxem (zdroj: Phoronix) a celkový výkon přihraní v 4K (zdroj: Computer Base)

I přesto však platí, že v drtivé většině her je GTX 1080 Ti nejvýkonnější kartou a jen v ojedinělých případech se vyrovnává nebo ji mírně překonává právě Titan X.

Error 404: konkurence nenalezena

Pokud se podíváme na srovnávací grafy aktuálních testů GTX 1080 Ti, sloupce naměřených hodnot jsou poněkud nudné. Najdeme v nich téměř výhradně grafiky Nvidie, přičemž výjimkou může být snad jen AMD Fury X, která se už ale neprodává a dosahuje přibližně na polovinu výkonu GTX 1080. Nejvýkonnější grafika řady Polaris RX 480 potom směřuje do úplně jiného segmentu, a tak ji většina testerů do recenzí ani nezahrnula. A tam, kde ji najdeme, se dozvíme, že GTX 1080 Ti je víc než třikrát výkonnější.

Klepněte pro větší obrázek
Výkon při hraní GTA V v rozlišení 4K. Z grafik AMD je použitelné prakticky pouze R9 Fury X a to jen s přihlédnutím k nepříliš vysokým FPS (zdroj: Computer Base)

Tady si zkrátka budeme muset počkat na to, co předvede AMD s řadou Radeon RX Vega a zda budou nové karty konkurenceschopné. Je však třeba říct, že v kontextu nové GTX 1080 Ti a výrazného snížení cen u Nvidie to bude mít AMD velmi těžké. Pravděpodobně ještě složitější než na poli procesorů s novými Ryzeny.

Efektivní, ale v zátěži ji uslyšíte

GTX 1080 Ti stejně jako další grafiky generace Pascal disponuje velmi efektivním chodem. Průměrné hodnoty příkonu při hraní nejsou o moc vyšší než v případě GTX 1080, jejíž výkon je ale o kategorii níž. Musíme však říct, že ve špičkách se karta dostává na velmi vysoké hodnoty, jež u jiných karet Nvidie nenajdeme. V testu Computer Base se dokonce objevila maximální hodnota příkonu 388 W; tady jde ale pouze o krátkodobou špičku, kdy je příkon velmi rychle omezen řízením spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek
Příkon karty při jednotlivých úkonech. V krátkodobých špičkách se může dostat i nad 300 W (zdroj: Tom's Hardware)

Referenční karty s radiálními ventilátory nepatří k těm nejtišším a to stejné můžeme říct i o GTX 1080 Ti. Pokud se ve hrách ventilátor roztočí nad 2 tisíc otáček za minutu, rozhodně jej uslyšíte. Maximální hodnoty naměřené při zátěži ve hrách se pohybují kolem 50 dBA. U referenční GTX 1080 to bylo asi o 8 decibelů méně a nereferenční GTX 1080 od Gigabytu potom v zátěži dosahovala na maximální hodnoty kolem 39 dBA.

Klepněte pro větší obrázek
Teploty grafiky bez zátěže a při hraní (zdroj: Computer Base)

Právě na grafiky partnerských výrobců Nvidie si budou muset počkat zájemci o tiché grafiky. Ti tradičně budou volit větší axiální ventilátory umožňující chod při nižších otáčkách, přičemž bez zátěže bude grafika chlazena pasivně. Postupně se také dočkáme ještě tišších modelů s instalovanými bloky vodního chlazení.

Výkon Titanu X za 22 tisíc

Nová GTX 1080 Ti v mnoha herních i syntetických testech poráží i o 15 tisíc dražší Titan X. Těží především z vyššího taktu pamětí i samotného grafického jádra GP102. Jediným větším rozdílem tak zůstává kapacita paměti, kde nabízí Titan X o gigabajt navíc. Ten ale nebude pro herní kategorii nijak podstatný a GTX 1080 Ti je tak jednoznačně nejlepší grafikou pro hraní her, a to především v rozlišení 4K.

Testy nám odhalily především potenciál použitého jádra v této konfiguraci a v kombinaci s rychlejšími pamětmi. Teď budeme čekat především na to, co představí další výrobci v podobě svých nereferenčních modelů. Mnozí recenzenti testující nejnovější grafiku Nvidie totiž poukazují také na příznivé podmínky pro taktování.

Pokud tedy výrobci přinesou karty s posíleným napájením, výkonnějším chlazením, upraveným řízením spotřeby, a především vyššími takty, můžeme se těšit na karty podávající ještě lepší výsledky než aktuálně testovaný referenšní model GTX 1080 Ti.

Diskuze (18) Další článek: IoT Starter Kit: podpora vývoje bezdrátových aplikací pro IoT

Témata článku: Hardware, Testy, Nvidia, Grafické karty, RX Vega, GTX 1080, Nový ryzeny, Founders Edition, HEX, Review, Nereferenční model, Nárůst výkonu, GTX 960, GTA 4, TechSpot, Grafika, Hardware Canucks, GeForce GTX, Computer BAS, GTX, Ryzen, Graf, PC World, Nvidia GTX, Vysoké FPS


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 25

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor