Nvidia | Grafické karty

Potvrzeno: GTX 1080 Ti je nejlepší herní grafikou dneška

  • GTX 1080 Ti v mnoha hrách i testech překonává Titan X, který je 15 tisíc dražší
  • Karta je ideální grafikou pro hraní ve 4K
  • Jedinou slabinou je chlazení

Nvidia světu představila novou grafiku GTX 1080 Ti 1. března a po týdnu ji rovnou pustila do prodeje. Zároveň s tím byly zveřejněny recenze a srovnávací testy na hardwarových webech, které dokazují, že jde o nejvýkonnější grafiku dneška.

Samotný výkon sám o sobě není nijak překvapivý. Využití jádra GP102, které Nvidia používá také v profesionálním Titanu X bylo očekávané, a tak výsledné možnosti závisí pouze na tom, jakou konfiguraci GPU a paměťového systému zvolila. Pokud nás ale něco překvapilo, pak to je cena. Ta je totiž nastavena na částku 22 490 korun, což je suma, za kterou se ještě před několika měsíci prodávaly nereferenční modely GTX 1080.

Referenční verze GTX 1080 nyní stojí 17 200 Kč a nejlevnější varianty od partnerských výrobců se s cenou dostaly dokonce pod hranici 16 tisíc korun. O pět tisíc levnější jsou potom mnohé modely GTX 1070. Ještě o něco překvapivější potom bude cena v případě, že ji postavíme proti Titanu X, který stojí 37 500 korun a největším rozdílem je o 1 GB větší paměť, výkon je přitom velmi podobný.

Karta čistě pro 4K

Nvidia při prezentaci karty ukázala srovnání, podle kterého má být u nové karty největší rozdíl mezi Ti modelem a základní verzí od zavedení tohoto značení. GTX 1080 Ti tak má nabízet o 35 % víc výkonu než GTX 1080; v případě předchozí generace byl rozdíl 25 %. A testy ukazují, že při srovnání referenčních verzí obou karet je nárůst výkonu mnohdy vyšší než zmíněných pětatřicet procent.

To platí především při hraní v rozlišení 3 840 × 2 160. Právě pro 4K je GTX 1080 Ti ideálem, kde naplno vyniká její potenciál. V případě herních testů ve Full HD se rozdíly výrazně zmenšovaly a u některých her jsou výsledky benchmarků dokonce velmi podobné. Pro 1080p je zkrátka nová karta Nvidie zbytečně výkonná a naráží na možnosti herních enginů i škálování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání v hrách Hitman (zdroj: Hexus), The Witcher 3 (zdroj: Anandtech), Far Cry Primal (zdroj: Techspot), Rise of Tomb Raider (zdroj: Kitguru) a syntetickém testu 3DMark (zdroj: Arstechnica)

Nejdůležitější otázkou tak před vydáním recenzí bylo to, zda GTX 1080 Ti bude první kartou, která v rozlišení 4K bude zvládat i nejnáročnější hry se stabilní snímkovací frekvencí 60 FPS. Ta je mnohými hráči považována za hranici opravdové plynulosti, ale je důležitá také pro bezproblémové hraní ve virtuální realitě.

GTX 1080 Ti tuto hranici překračuje v mnoha nových titulech i při maximálním nastavení včetně náročných metod vyhlazování – sedí ji Battlefield 1, GTA V, The Division nebo Metal Gear Solid VI. Naopak v některých titulech je třeba pro dosažení stabilní frekvence nad 60 FPS sáhnout po snížení grafické kvality, především zvolit méně náročnou metodu vyhlazování. Takovými příklady mohou být Hitman, Far Cry Primal nebo Rise of Tomb Raider.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkon ve Fallout 4 (zdroj: Tech-bit), Rise of Tomb Raider ve Full HD (zdroj: Guru3D), CS:GO pod Linuxem (zdroj: Phoronix) a celkový výkon přihraní v 4K (zdroj: Computer Base)

I přesto však platí, že v drtivé většině her je GTX 1080 Ti nejvýkonnější kartou a jen v ojedinělých případech se vyrovnává nebo ji mírně překonává právě Titan X.

Error 404: konkurence nenalezena

Pokud se podíváme na srovnávací grafy aktuálních testů GTX 1080 Ti, sloupce naměřených hodnot jsou poněkud nudné. Najdeme v nich téměř výhradně grafiky Nvidie, přičemž výjimkou může být snad jen AMD Fury X, která se už ale neprodává a dosahuje přibližně na polovinu výkonu GTX 1080. Nejvýkonnější grafika řady Polaris RX 480 potom směřuje do úplně jiného segmentu, a tak ji většina testerů do recenzí ani nezahrnula. A tam, kde ji najdeme, se dozvíme, že GTX 1080 Ti je víc než třikrát výkonnější.

Klepněte pro větší obrázek
Výkon při hraní GTA V v rozlišení 4K. Z grafik AMD je použitelné prakticky pouze R9 Fury X a to jen s přihlédnutím k nepříliš vysokým FPS (zdroj: Computer Base)

Tady si zkrátka budeme muset počkat na to, co předvede AMD s řadou Radeon RX Vega a zda budou nové karty konkurenceschopné. Je však třeba říct, že v kontextu nové GTX 1080 Ti a výrazného snížení cen u Nvidie to bude mít AMD velmi těžké. Pravděpodobně ještě složitější než na poli procesorů s novými Ryzeny.

Efektivní, ale v zátěži ji uslyšíte

GTX 1080 Ti stejně jako další grafiky generace Pascal disponuje velmi efektivním chodem. Průměrné hodnoty příkonu při hraní nejsou o moc vyšší než v případě GTX 1080, jejíž výkon je ale o kategorii níž. Musíme však říct, že ve špičkách se karta dostává na velmi vysoké hodnoty, jež u jiných karet Nvidie nenajdeme. V testu Computer Base se dokonce objevila maximální hodnota příkonu 388 W; tady jde ale pouze o krátkodobou špičku, kdy je příkon velmi rychle omezen řízením spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek
Příkon karty při jednotlivých úkonech. V krátkodobých špičkách se může dostat i nad 300 W (zdroj: Tom's Hardware)

Referenční karty s radiálními ventilátory nepatří k těm nejtišším a to stejné můžeme říct i o GTX 1080 Ti. Pokud se ve hrách ventilátor roztočí nad 2 tisíc otáček za minutu, rozhodně jej uslyšíte. Maximální hodnoty naměřené při zátěži ve hrách se pohybují kolem 50 dBA. U referenční GTX 1080 to bylo asi o 8 decibelů méně a nereferenční GTX 1080 od Gigabytu potom v zátěži dosahovala na maximální hodnoty kolem 39 dBA.

Klepněte pro větší obrázek
Teploty grafiky bez zátěže a při hraní (zdroj: Computer Base)

Právě na grafiky partnerských výrobců Nvidie si budou muset počkat zájemci o tiché grafiky. Ti tradičně budou volit větší axiální ventilátory umožňující chod při nižších otáčkách, přičemž bez zátěže bude grafika chlazena pasivně. Postupně se také dočkáme ještě tišších modelů s instalovanými bloky vodního chlazení.

Výkon Titanu X za 22 tisíc

Nová GTX 1080 Ti v mnoha herních i syntetických testech poráží i o 15 tisíc dražší Titan X. Těží především z vyššího taktu pamětí i samotného grafického jádra GP102. Jediným větším rozdílem tak zůstává kapacita paměti, kde nabízí Titan X o gigabajt navíc. Ten ale nebude pro herní kategorii nijak podstatný a GTX 1080 Ti je tak jednoznačně nejlepší grafikou pro hraní her, a to především v rozlišení 4K.

Testy nám odhalily především potenciál použitého jádra v této konfiguraci a v kombinaci s rychlejšími pamětmi. Teď budeme čekat především na to, co představí další výrobci v podobě svých nereferenčních modelů. Mnozí recenzenti testující nejnovější grafiku Nvidie totiž poukazují také na příznivé podmínky pro taktování.

Pokud tedy výrobci přinesou karty s posíleným napájením, výkonnějším chlazením, upraveným řízením spotřeby, a především vyššími takty, můžeme se těšit na karty podávající ještě lepší výsledky než aktuálně testovaný referenšní model GTX 1080 Ti.

Diskuze (18) Další článek: IoT Starter Kit: podpora vývoje bezdrátových aplikací pro IoT

Témata článku: Hardware, Testy, Nvidia, Grafické karty, RX Vega, GTX 1080, Radeon RX Vega, Nová karta, Nvidia GTX, Founder Edition, Founders Edition, Ojedinělý případ, Gear S, Nový Ryzen, Raider, BAS-de, Herní grafika, Stabilní frekvence, GeForce, Hardwarový web, Hraní, TechSpot, Referenční GTX, Nový ryzeny, Pascal


Určitě si přečtěte

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch