Potvrzeno: Apple pracuje na tabletu, možná, určitě, asi

Apple připravuje nový produkt zapadající mezi iPody a MacBooky. Bude mít 10palcový dotykový displej, obejde se bez klávesnice a bude stát 700 dolarů. Asi.

Tak jak se před lety spekulovalo, že Apple představí iPhone, tak se už podobně dlouhou dobu spekuluje, že přijde s novým tabletem. Zařízení na pomezí iPhonu/iPodu a notebooku s velkým dotykovým displejem a bez klávesnice by bylo dostatečně inovativním produktem, který by do nabídky Applu tak nějak zapadal. Na druhou stranu odpůrci spekulací o novém tabletu od Applu argumentují (třeba tady), že takový produkt prakticky nemá smysl a cílová skupina by nebyla dostatečně silná, aby to přineslo nějakou „revoluci“ jako v případě iPhonu. A právě iPhone je pro většinu funkcí tabletu dostatečně vybaveným nástrojem.

Blízko od Applu, ale stále ne zevnitř

Nicméně odpůrců snu o novém tabletu je jen hrstka oproti těm, kteří žijí v přesvědčení, že už je tablet ve výrobě. Také média, včetně těch renomovaných, přichází každou chvíli s novými informacemi, které vznik nového tabletu značky Apple potvrzují. Ovšem i když BusinessWeek napíše článek Potvrzeno: Tablet Applu v roce 2010, začíná článek obligátním úvodem „Zdroj obeznámený s produkty Applu…“. Nikde žádné konkrétní jméno, nikde oficiální potvrzení Applu. Vždy jen nějaký neznámý „blízký“, nebo „obeznámený“ zdroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Nový tablet Applu se bude jmenovat MacBook touch a „zaručeně“ bude vypadat takto • ehm, nebo nějak takto

Jenomže ono i na těchto pochybných zdrojích něco bude. Věhlasná média si nebudou dělat ostudu tím, že by v budoucnu hrozilo odhalení, že skočila na špek. Svým zdrojům důvěřují a pravděpodobně to budou skutečně lidé od Applu. Jenomže kdyby prozradili svou identitu, mohou přijít o práci a čelit žalobám od svého bývalého zaměstnavatele. Otázkou ale je, proč by takto riskovali a tajemství nových produktů prozrazovali, a když už, tak proč by mluvili pravdu. Možná jim novináři platí, ale ani bych se nedivil, když by to byla součást strategie Applu. Právě takové nekončící spekulace a nejistota ohledně informačních zdrojů vytváří tu správnou předpremiérovou náladu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tak tohle je už opravdu ono... • ...ale bude se to jmenovat MacPad... • ...a bude to spíš něco jako čtečka knih

Při hledání prokazatelných faktů lze narazit na informace o údajném patentu Applu, který popisuje tenký počítač bez klávesnice ovládaný prstem prostřednictvím dotykového displeje. Výrobce ho prý přihlásil 10. května 2005 pod číslem D504,899. Po webech se s touto informací šířily také vše popisující obrázky. Jenomže když se podíváme do oficiální databáze amerických patentů, tak pod uvedeným číslem najdeme jakýsi ochranný kryt pro LCD monitory. Na informaci kolem patentu je nejzajímavější to datum – o tabletu už se spekulovalo před více než čtyřmi lety.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo jsou obrázky k patentu č. D504,899  údajně náležící Applu • vpravo skutečný patent č.D504,899

Jaký bude MacBook Touch

Internet je mix informací, spekulací a fantasie. Aniž by Apple tablet představil, už existují jeho typické produktové fotografie, podrobné specifikace a dokonce i oficiální produktová videa. Věřím, že už mnoho situace neznalých příznivců Applu běželo do nejbližšího Apple Storu a dožadovalo se nového MacBooku Touch – právě tak se prý bude nový tablet Applu jmenovat.

Co zatím o novém tabletu značky Apple víme, především na základě posledních informací „Applu blízkých“ zdrojů renomovaných médií:

  • přístroj zapadající do mezery mezi iPody a MacBooky, jak funkcemi, tak cenou
  • dotykový displej s velikostí cca 10 palců a podporou multidoteků
  • chybějící hardwarová klávesnice (možnost připojení prostřednictvím USB)
  • cena cca 700 dolarů (tj. 12 500 Kč s daní, ale bez přirážek distributorů)
  • operačním systémem zřejmě nebude plnohodnotný Mac OS X, ale modifikovaný pro méně výkonný hardware a multidotekové ovládání prsty
  • oficiální premiéra v roce začátkem roku 2010

Marketingová síla tajemství

S čerstvou dávkou informací od „zdroje blízkého Applu“ včera přišel deník The Wall Street Journal. Když se Steve Jobs vrátil po několikaměsíční pracovní pauze do práce, začal se prý naplno věnovat novému projektu, který má být „gadget s multidotekovým displejem“ (pozn.: slovo gadget se dá přeložit jako „technická hračka“). Tento projekt si vzal Steve Jobs na starost a v uzavřené skupině na něm intenzivně pracují, a to včetně marketingové strategie. Žádné konkrétní informace o produktu zdroj kupodivu opět neprozradil.

Sám Jobs se k údajným únikům informací vzkázal novinářům: „Mnoho vašich informací je nesprávných.“ Pro Jobse, resp. Apple je utajování informací o nových produktech jednou z klíčových strategií. Množí se spekulace, lidé jsou napjatí, poté v jeden den Apple oznámí novinky a zároveň spustí prodej. A lidé v počátečním okouzlení nakupují a nakupují. Ostatním výrobcům se informace většinou utajit nepodaří, navíc dobrovolně představují produkt s předstihem, a tak kolem premiér konkurence není takový rozruch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A další „zaručeně pravé“ podoby tabletu od Applu

Další obdivuhodnou strategií Applu je vyčkávání. S veleúspěšným iPodem přišel v roce 2001, tři roky po představení prvního kapesního MP3 přehrávače. S iPhonem si dal na čas ještě déle, to už BlackBerry pět let nabízelo komunikátory s okamžitým doručováním e-mailů a mobil byl pro každého naprostou nezbytností. Přesto dokázal mezi mobily udělat malou revoluci. Jakoby vyčkával, jak daný segment uzraje a co od daného produktu lidé očekávají – a pak přijde s produktem, který je pro mnohé ideálem. Dokáže odhadnout, které funkce jsou pro většinu uživatelů na nic (rádio v iPodu, MMS v iPhonu) a soustředí se na intuitivnost ovládání a stěžejní funkce. S produktem pak nabízí službu, která stojí za polovinou úspěchu produktu (iTunes, AppStore).

Nesmysl? Zas tak úplně ne

Když se podíváme na současný trh s počítači, jednoznačným šlágrem jsou netbooky. Malé levné notebooky, které poslouží pro prohlížení webu, komunikaci s přáteli, základní multimediální vyžití a možná i nějaké ty kancelářské funkce. Masový uživatelský produkt, který však v nabídce Applu stále chybí.

Podíváme-li se na současnou strategii produktů Applu, tak iPhone těží z velkého displeje a multidotekového ovládání a MacBooky tuto funkcionalitu převzaly na stále se zvětšujících touchpadech. Kam by se ale velký, pohodlný touchpad vešel u malého netbooku? A není největší slabinou netbooků právě méně pohodlné prohlížení internetu bez použití myši? A neřeší tento problém velký dotykový displej? Určitě jste si na otázky odpověděli sami…

   Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odvážné řešení z fantasie fanoušků Applu – malý tablet je možné zasounou do iMacu

Absence klávesnice není nesmyslná. Prioritou pro takový tablet nebude tvorba obsahu, ale pohodlný přístup k němu. Samozřejmě to můžete řešit prostřednictvím iPhonu, ale velký displej je nenahraditelný. Pohodlí při ovládání je pak o mnoho pohodlnější než u klasického notebooku – když už nebudete mít web v záložkách, tak jeho adresu vyťukáte na virtuální klávesnici, stejně tak krátký status na Facebooku. Převážně budete prohlížet, číst a prstem ukazovat, co chcete vidět dál. Krom toho by byl takový tablet ideálním prostředkem pro prezentaci digitálních fotografií, sledování videí a poslouží jako zásobárna hudby. A když budete chtít tvořit, tak si připojíte klávesnici.

Praktické využití a zájem o takové zařízení se těžko odhaduje, ale Apple má sílu na to, aby si uživatele „vychoval“ a vytvořil zde novou éru tabletů. Osobně právě tablety považuji za bublinu před nafouknutím. Doposud je brzdila cena, ale pokud se sníží, začne celosvětové leštění věčně upatlaných displejů. Ale zato pohodlí nejpřirozenějšího ovládání, čmárání rychlých poznámek rukou a odlehčení od klávesnice to možná stojí…

Diskuze (34) Další článek: Yahoo! míří do rozvojových zemí, kupuje Maktoob

Témata článku: Notebooky, Apple, Gadget, Tablety, Nafouknutí, Nejzajímavější fakt, Klávesnice k tabletu, Tab, LR, Stěžejní funkce, Apple iPod Touch, Apple Macbook, Nová informace, Čerstvá síla, Oficiální médium, APP, Apple iPhone, Oficiální premiéra, Patent, Nový iPhone, Velké pohodlí, Pochybný zdroj, Krátký status, Pot, Nový zdroj, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu