Potvrzeno – Xeon 450 MHz je serverová pecka

Server Unisys QR/2 vybavený čtyřmi Xeony překonal rekordy tradičních testů TPC-C.
Server Unisys QR/2 překonal rekordy tradičních testů TPC-C. Tento čtyřprocesorový server založený na procesoru Pentium II Xeon 450 MHz dosáhl 21 354,55 operací za minutu (tpmC) a ceny za operaci 23,73 USD/tpmC v testech provedených podle metodologií standardu „C“ (standardní měření výkonu procesorových operací v počítačovém průmyslu). Nový server tak zaznamenal výkonnostní skok o 12 procent oproti serverům vybaveným procesorem Inetl Pentium II Xeon 400 MHz.

Další překonaných rekord byl překonán při srovnání ceny za operaci nejrychlejšího čtyřprocesorového systému Unix, testovaného 30. června 1998, a zmíněného systému Unysis, kdy cena unixového systému je téměř třinásobná. Základní cena nových serverů byla stanovena na 10 895 dolarů co je v propočtu zhruba 330 tisíc korun.

Většího výkonu dosahuje jenom server Primergy 870-40 společnosti Siemens (22 349 tpmC), ale cena za operaci překračuje 25 dolarů (25,84 USD/tpmC). Navíc server Primergy 870-40 bude dostupný na trhu koncem února 1999. Nejlepšího poměru cena/výkon si pořád udržuje server společnosti Compaq ProLiant 5500 6/400.

Živě komentuje: Tento fakt jenom potvrzuje názor Jirky Hlavenky v článku: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka, v kterém popisuje problémy dřívější řady procesorů Xeon 400 MHz a nástup nové generace.

Překonání starého rekordu bylo jenom otázkou času. Většina světových výrobců serverů ohlásila podporu a výrobu nových serverů založených na procesoru Xeon 450 MHz. Jako tradičně výkonu nového procesoru využila firma Unisys, která pružně a rychle reaguje na nové možnosti nabízené ze strany Intelu. Jenom v testech TCP-C (www.tpc.org) z deseti míst obsadila společnost Unisys svými servery šest míst.

Na druhou stranu je potřeba říct, že ostatní velcí výrobci již určitě taky dolaďují servery a nový rekord nenechá na sebe dlouho čekat.

Váš názor Další článek: Computer 1/99

Témata článku: MHz, Tradiční výrobce, Xeon, Pot, Poměr stran, Vybavený server, Nové místo, Provedený test, Nový procesor, Překonání

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost