Ne úplně často se nám do rukou dostává elektronika české značky, jen opravdu výjimečně patří ve své kategorii ke světové špičce. Nová zařízení od firmy Trezor, která patří mezi světové lídry v oblasti bezpečného uložení kryptoměn, jsem se tak hodně těšil. Jedná se o dva kousky, každý má trochu jiný účel.
Trezor Safe 3: držte své klíče v bezpečí
Trezor Safe 3 je nová hardwarová kryptoměnová peněženka, která někoho může trochu zmást svým názvem. Pro českého zákazníka je trošku úsměvné, že slova Trezor i Safe mají vlastně stejný význam, ale to zahraniční zákazníky trápit nebude. Hlavní změnou je řada Safe. Jde totiž o samostatnou novou řadu, která v budoucnu bude čítat více produktů a model 3 je (navzdory číslovce) prvním z nich.
Peněženka Trezor Safe 3 je velmi kompaktní a řekl bych skoro až nenápadná.
Kromě novinky má firma stále v nabídce ještě Model One, který je na trhu už téměř deset let, ale stále je relativně aktuální (až na omezení některých funkcí kvůli staršímu čipu nebo zastaralému konektoru microUSB). Druhý v nabídce je Model T – aktuální vlajková loď s moderními funkcemi a hlavně dotykovým displejem. Ovšem za několikanásobnou cenu.
Novinka Trezor Safe 3 tak v portfoliu zapadne přesně mezi zmíněné dva produkty. Stále cílí primárně na nováčky a méně náročné uživatel, přesto ale nabízí pokročilé funkce, maximální zabezpečení a podporuje více než 8 tisíc druhů kryptoměn.
Tělo je stále plastové, ale nově přibyla broušená kovová záda, která jsou k dispozici v různých barevných variantách. K ovládání slouží dvojice tlačítek pod displejem.
Designem peněženka vychází z modelu One včetně 0,96" monochromatického OLED displeje s rozlišení 128 × 64 pixelů. Vypadá stylověji, což dokládají i kovová záda, která můžete mít v různých barevných provedeních, takže výrobce konečně trochu myslel i na personalizaci.
Chválíme konektor USB-C. Krátký kabel dostanete přímo v balení.
Proti modelu One však přidává pár dalších vylepšení v čele s USB-C konektorem, který je rozhodně praktičtější než dříve používané micro-USB. Jak už z designu vyplývá, peněženka nemá dotykový displej a ovládá se dvojicí tlačítek. Každé má vždy konkrétní funkci, ať už jde o přepínání doleva doleva a doprava či jiné možnosti vždy ze zobrazené nabídky. Tím, že je ale výrobce obě umístil tak těsně vedle sebe, dají se snadno pohodlně obě naráz stisknout jedním prstem. Toho tak peněženka využívá k potvrzování akcí. Na veškerou obsluhu stačí jedna ruka.
Výhody hardwarové peněženky
Narozdíl od softwarových peněženek drží vaše privátní klíče odděleně od počítače/smartphonu. U softwarových peněženek se totiž privátní klíč ukládá přímo v zařízení, takže je možné jej potencionálně zneužít. U hardwarové peněženky jsou klíče uložené mimo hostitelské zařízení a nikdy se na něj nepřenášejí. Ověřování a podpis transakcí probíhá vždy lokálně v hw peněžence. Hardwarové peněženky jsou nejbezpečnější alternativou uložení kryptoměn vhodnou zejména pro větší částky.
Bezpečnost především
Peněženka opět přináší různé stupně ochrany zařízení. Ten první už je samotný koncept hardwarové peněženky, kdy vždy udržuje vaše privátní klíče ke kryptoměnám odděleně od počítače či telefonu, kde kryptoměny v aplikaci obsluhujete. Novinkou, která si v modelu Safe 3 odbyla premiéru je tzv. Secure element chip. Jedná se konkrétně o čip OPTIGA Trust M (V3) a jeho úkolem je dodatečná úroveň zabezpečení kolem vámi vytvořeného PIN kódu, která dokáže ověřit, aniž by ho čip znal a celkově čip dopomáhá v ověřování autenticity vašeho zařízení při připojení k počítači.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně