Google | Prohlížeče | Chrome

Potřebuje váš Chrome příliš mnoho paměti? Zkuste experimentální funkci na snížení apetitu

Potřebuje váš Chrome příliš mnoho paměti? Zkuste experimentální funkci na snížení apetitu

Webový prohlížeč Google Chrome sice patří z hlediska zastoupení k těm nejpopulárnějším, nicméně o jeho nemalé náročnosti na systémové prostředky jistě nebudou polemizovat ani jeho skalní zastánci. To by se však v dohledné době mohlo změnit.

Web Chrome Story informuje, že Google pracuje na experimentální funkci, která se snaží snížit celkové využití operační paměti. Novinka, označovaná jako „Skip Best Effort Tasks“, je aktuálně k dispozici pro testování v takzvaném každonočním vývojářském sestavení Canary.

Část úloh spustí při vypnutí

Tato funkce v podstatě odděluje běžné úkoly, jako je zápis uživatelských dat na disk, vyčištění vyrovnávacích pamětí a aktualizace komponent, dokud není prohlížeč připraven k ukončení.

Uvedené úlohy obvykle běží na pozadí a při dlouhodobém používání mohou způsobit zvýšené využití paměti. Z popisu lze usuzovat, že nově by tyto „úkoly s nízkou prioritou“ prohlížeč prováděl až při požadavku na uzavření.

Klepněte pro větší obrázek
Nová funkce je skryta v nastavení

Novinka je ve výchozím nastavení neaktivní a zapnout ji lze (zatím pouze v sestavení Canary) po zadání adresy chrome://flags/#disable-best-effort-tasks. Zde může být volba, snižující zatížení operační paměti, povolena, nebo zakázána.

Google optimalizuje a vylepšuje

Není to jediná cesta, jak se vyhledávací gigant snaží vdechnout svému prohlížeči nový život. Již dříve byly v rámci open-source projektu Chromium zaznamenány informace o režimu „never-slow mode“.

Úkolem této funkce je zvýšit výkon a rychlost načítání na vybraných webových stránkách. Snížení využití paměti dosahuje nastavením limitů na faktory, jako je velikost skriptů a písem.

Zatím není jasné, zda a kdy by se měla nová funkce „Skip Best Effort Tasks“ pro snížení zatížení operační paměti objevit v běžné verzi Chrome. Každopádně je dobré vědět, že Google si je vědom faktu, že jeho prohlížeč není zdaleka dokonalý a pracuje na jeho vylepšování.

Diskuze (7) Další článek: Chci 5G a 6G sítě v USA co nejdříve, hlásí Donald Trump. Sítě 6G ale ještě neexistují a 5G je v Americe falešné

Témata článku: Google, Prohlížeče, Web, Chrome, Vylepšování, Canary, Vyčištění, APE, Paměť, Prohlížeč, Funkce, Operační paměť, Chrom, Snížení, Chrome Canary, Chrom Canary