Postavte si svoji vlastní mikrovlnnou síť

V předcházejících článcích jsme se věnovali výhradně ADSL a boji za paušál na Dial-up. Je však mnoho takových uživatelů Internetu, kteří nejsou ochotni čekat, až se situace kolem ADSL a paušálu vyřeší a chtěli by se jednou provždy zbavit závislosti na Českém Telecomu. Ti technicky zdatnější si už svoji síť postavili a pro ty, co ještě nejsou rozhodnuti, je určen tento první článek přinášející zkušenosti uživatelů z města Prievidza.
Postavte si svoji vlastní mikrovlnnou síť

Členové Internetu pro všechny už mají s touto technologií také své vlastní zkušenosti, rozhodli jsme se ale představit řešení našich slovenských kolegů z partnerské organizace Internet pre všetkých. Článek je věnován především hardwarové stránce, technologiím, které můžete využít i pro případné propojení s CZFree.NET, přímo této otevřeně budované síti se ale v článku nevěnujeme.

Než si představíme řešení našich slovenských kolegů, připomeňme si dvě základní pravidla při výstavbě vlastních bezdrátových sítí. Maximální vyzářený výkon by neměl překročit 100 mW. Při realizaci sítě platí staré známé „ Kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Volné pásmo má k dispozici celkem 13 kanálů z toho však pouze 3 jsou „nezávislé“. Proto každý, kdo si chce ve vybrané lokalitě postavit svoji vlastní síť, musí nejdřív provést vlastní měření, jestli v jeho okolí už nějaké sítě náhodou nejsou v provozu a udělat si přehlednou tabulku, které kanály jsou volné a které už jsou využité. Pro svojí síť si vyberte takový kanál, který je co možná nejvzdálenější těm ostatním (příkl. pokud je tedy obsazen 1, 3 a 12 kanál, pak si pro sebe vybereme kanál 8). Nezapomeňte tedy na skutečnost že v případě, kdy svojí sítí začnete rušit již existující bezdrátové sítě, musíte svojí síť buď odstranit nebo se s těmi, co byli rychlejší, rozumně dohodnout.

Tento článek může posloužit jako návod, případně i jako poradce pro stavbu vlastní WirelessLAN ( bezdrátové sítě). Wi-Fi se stává součástí našeho života a ceny zařízení klesly tak, že jsou dostupné i průměrnému uživateli. Tuto technologii můžete využít všude tam, kde klasické kabely nestačí. Náklady jsou srovnatelné s klasickými UTP sítěmi založenými na přepínači (switchi) a stovkách metrů kabelů.

Ve chvíli, kdy potřebujeme spojit dva a více počítačů, které jsou od sebe vzdálené víc než 100 metrů, to bývá často problém. Buď nám na tuto vzdálenost nestačí síťová karta nebo nám to jednoduše nedovoluje vzájemná poloha spojovaných bodů. S podobným problémem jsme se potkali i my v Prievidzi a hledali jsme vhodné řešení. Jako nejvhodnější a v současnosti už i cenově přijatelné se ukázalo být spojení vzduchem tedy mikrovlnami. Začali jsme tedy se shromažďováním potřebných materiálů a informací. Zvážili jsme všechny pro a proti a rozhodli jsme upřednostnit řešení, o kterém bychom vám na tomto místě chtěli přinést více informací, které by vám případně mohli pomoci při stavbě svojí vlastní sítě. Struktura sítě, která se nachází v našem městě Prievidza, vypadá asi takto:

Klepněte pro větší obrázek

O připojení do sítě Internet (zelená část) v tuto chvíli psát nebudu. Budeme se snažit předvést spojení několika počítačů do sítě. Jako první potřebujeme vybudovat přístupový bod (Access Point - AP), na který se budou moci připojovat další účastníci. V našem případě jsme se rozhodli pro typ 1590, který je cenově přijatelný a velice jednoduše konfigurovatelný z kteréhokoliv místa v síti. Tento typ se na Slovenském trhu prodává pod značkou Sparklan nebo D-com v ceně kolem 9000 Sk včetně DPH ( což činí zhruba 6840 Kč). Na prvním obrázku naší sítě je označen modrou barvou jako AP 1590. Uváděné zařízení dokáže pracovat samostatně, takže na něj nepotřebujete mít zapojen žádný počítač, má ale i Ethernet LAN konektor, takže je výhodné spojit ho jednoduše UTP kabeláží se síťovou kartou počítače ve chvíli, kdy bude umístěné u někoho doma. Jako příklad navrhované sítě si dovolíme představit tento ilustrační obrázek:

Klepněte pro větší obrázek

Každý jednotlivý počítač (1, 2, ...6) se bude na síť připojovat jako klient, ať už za pomoci USB LAN adaptéru, PCMCIA (notebook) nebo PCI kartou. Pro naší síť jsme vybrali zařízení USB od firmy I-tec (na obrázku vlevo) a PCI WirelessLAN kartu WL – 360 (na obrázku vpravo) od firmy D – com nebo Sparklan. Cenově jsou také již docela dostupné a to už od 3500 do 4500 Sk s DPH (2660 – 3420 Kč). Mají opravdu jednoduchou instalaci a nevyžadují téměř žádné znalosti s prací s Wireless - bezdrátovou sítí. Po nainstalování stačí nastavit IP adresu zařízení v počítači. Všechny počítače zapojené v síti by správně měly mít stejnou skupinu IP adresy (aby mohly vzájemně komunikovat IP protokolem), při síťové masce 255.255.255.0 to znamená, že první tři čísla IP adresy jsou stejná a další už podle dohody jednotlivých uživatelů. V žádném případě však nesmí být stejná pro dva uživatele. Například můžete použít adresu 192.168.158.001 – 192.168.158.254

Klepněte pro větší obrázek        Klepněte pro větší obrázek

Všechna tato zařízení jsou vybavena malou pogumovanou anténou, se kterou jsme měli při přímé viditelnosti dosah zhruba 350 metrů. Pro kvalitní a spolehlivé spojení je však nutné signál „posílit“ anténou s větším ziskem. V naší síti je nejvzdálenější bod asi 400 metrů, takže jsme se rozhodli umístit anténu pouze na přístupový bod. Typ antény závisí od geografických podmínek v dané lokalitě a proto můžeme použít anténu všesměrovou s dosahem několika kilometrů nebo také směrovou s dosahem i desítek kilometrů. My jsme si vybrali s ohledem na podmínky v naší lokalitě anténu směrovou s o něco slabším ziskem, ale vzhledem k tomu, že vzdálenost mezi jednotlivými účastníky je relativně malá, je i na kratší vzdálenosti možné spojení a to i ne přímo ve směru antény. Antén je na trhu velké množství a to v cenách od 2500 do 25000 Sk (1900 – 19000 Kč) a tak je nutné si pouze pečlivě a podle potřeb uživatelů vybrat. Kromě antény je potřebný také kvalitní kabel v ceně asi 100Sk/m (76 Kč/m), redukci na AP, která stojí asi 400 Sk (304 Kč) a koncovky na kabel (N-konektor). Na tomto místě by možná pomohlo malé shrnutí:

Klepněte pro větší obrázekNa jeden přístupový bod potřebujeme:

  • Anténu 3500 Sk – (2660 Kč)
  • AP – přístupový bod typ 1590 – 9000 Sk (6840 Kč)
  • Redukce 400 Sk (304 Kč)
  • Koncovky 300Sk (228 Kč)
  • Kabel (5m) 500 Sk ( 380 Kč)
  • Celkem: 13700 Sk (10412 Kč)

Náklady pro jednoho uživatele:

  • USB nebo PCI Wlan – 3500 až 4500 Sk (2660 – 3420 Kč)

Počítejme tedy, že se v jedné lokalitě najde šest nadšenců, jako na našem ilustračním obrázku a náklady na přístupový bod se tedy rozdělí. Za těchto podmínek bude tedy každého účastníka stát jeho připojení 2300 Sk (1748 Kč) jako část nákladů na přístupový bod a také zhruba 4000 Sk (3040 Kč) jako náklady na svoje vlastní klientské zařízení. Dohromady tedy zhruba 6300 Sk (4788 Kč) stačí na to, aby jste si mohli v této síti mezi sebou navzájem sdílet soubory, hrát hry a později se případně také připojit na Internet.

Opravdu důležité je také umístění vlastní antény. Ideální je umístit anténu na vyvýšeném místě s přímou viditelností na všechny uživatele sítě. Před anténou a vlastně ani nikde v její bezprostřední blízkosti by neměly být umístěné žádné větší kovové předměty. Tak to by bylo asi všechno k hardwarové stránce věci, příště zas něco o softwaru a bezpečnosti vaší sítě. Na úplný závěr si už jen dovolíme nabídnou pohled na některé z našich antén a také výhled našich antén na městečko Bojnice.

Klepněte pro větší obrázek

Autoři Branislav Vrzoň a Miloslav Sova jsou signatáři slovenského a českého sdružení Internet pre všetkých a Internet pro všechny.

Diskuze (92) Další článek: Průběžný update dnešního článku o ADSL

Témata článku: Internet, M/s, Kabelové spojení, Bezdrátový internet, Volné pásmo, Bezdrátový spoj, Přímá viditelnost, Potřebný materiál, Bezprostřední okolí, Stejný náklad, Síťové kabely, Možné spojení, Jednotlivá místa, Dosah, Mikrovlna, Navrhované řešení, Jednotlivá adresa, VLA, Bezprostřední blízkost, Nejvzdálenější bod


Určitě si přečtěte

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku