Postavte si počítač: 7 ukázkových sestav

Udělejte si počítač přesně podle svých představ nebo finančních možností! Na sedmi příkladech vám poradíme, z jakých komponent se aktuálně vyplatí stavět.
Postavte si počítač: 7 ukázkových sestav

Multimédia a herní základ: hromada zábavy za dvacet tisíc

Není to ještě tak dávno, co by se dal základní herní počítač pořídit bez operačního systému pod 15 000 Kč. Bohužel, vývoj měnových kurzů nám v tomto směru moc nepřeje a mnoho komponent zdražilo leckdy až o pár desítek procent.

Klepněte pro větší obrázek 
Jakmile jde o grafický výkon, vstupuje do hry grafická karta. Slušným základem je třeba tato Radeon v kabátu MSI

Základem takového multimediálního počítače, se kterým si i něco zahrajete, je v dnešní době procesor Intel Core i3. Bylo by možné zvolit i čtyřjádrové APU od AMD, které by případně šlo i přetaktovat, avšak u této platformy již není moc kam se dále posunout ve výkonu, což u procesorů Haswell rozhodně je. Pokud byste však po AMD prostě toužili, je velmi dobrou volbou model AMD Athlon X4 860K. 8 GB operační paměti je již takovým standardem, ale nemáte-li zvýšené nároky, lze zde ušetřit koupí pouze 4GB modulu a případně paměť doplnit až později.

 
Seznam komponent a orientační cena
Procesor: Intel Core i3-4160 3 300 Kč
Grafická karta: MSI R9 270 Gaming 2 GB 4 900 Kč
Základní deska: Gigabyte B85M-D3H 1 800 Kč
Operační paměť: Kingston HyperX Savage 2× 4 GB
1600 MHz CL9
1 700 Kč
SSD: Crucial BX100 120 GB 1 900 Kč
HDD: WD Caviar Blue 1 TB 1 650 Kč
Zdroj: Seasonic OEM 400 W 1 300 Kč
Chladič CPU: SilentiumPC Spartan Pro HE924 600 Kč
Skříň: Zalman Z1 900 Kč
Celkem: 18 050 Kč
Optická mechanika: Asus DRW-24F1ST 400 Kč
Operační systém: Windows 8.1 2 700 Kč
Celkem s OS a mechanikou: 21 150 Kč

U grafické karty jsem váhal, jakou vlastně zvolit. V současné době jsou tři modelové řady, které mají téměř identický poměr cena výkon a vyskytují se ve střední třídě: Radeon R9 270, GeForce GTX 960 nebo Radeon R9 280. Jelikož se má jednat o základní herní PC, zvolil jsem Radeon R9 270 ve verzi MSI Gaming, která je vybavena tichým chladičem a navíc je z výroby přetaktovaná.

Klepněte pro větší obrázek 
U základní desky obzvlášť dbejte na budoucnost. Měla by být vybavena dostatkem slotů pro paměti a rozšiřující karty, nabídnout dostatek výstupů a v ideálním případě umožnit i přetaktování

Pro operační systém jsem zvolil 120GB SSD, které by už ani v takovém cenově úsporném počítači nemělo chybět, a je doplněno nejoblíbenějším 1TB pevným diskem WD Blue. 400W zdroj Seasonic OEM je dostatečný pro danou konfiguraci, ale pokud byste chtěli osadit grafickou kartu AMD Radeon R9 280, či nějakou jinou s podobně vysokou spotřebou, zvolte již 500W model zdroje!

Klepněte pro větší obrázek 
„Bedna“ už dávno nemusí být nevzhledná šedá plechová krabice. Zvolený Zalmam Z1 je moderní skříní v černém provedení

Všechny komponenty jsou osazeny ve velmi oblíbené, povedené a cenově přijatelné skříni Zalman Z1. Chladič jsem zvolil záměrně jiný než přibalený, aby byl celkově počítač tišší a zároveň byl připraven i na výkonnější procesor, např. nějaké Core i5. S operačním systémem a optickou mechanikou taková konfigurace vychází na necelých 21 000 Kč.

Témata článku: Hardware, Počítače, Tipy, Savage, Kancelářské PC, Kancelářská práce, Gigabyte GTX, Perfektní možnost, Multimediální počítač, SES, Velké divadlo, Wd blue, SeaSonic, Core i5, Srovnatelný notebook, Malá deska, Stroj, Malý kašpárek, Slušný základ, Stabilní napětí, Jediná nevýhoda, Divadlo, Černé provedení, Pasivní režim, Analogový vstup

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů