Postavit si notebook je hračka

O tom, že notebooky se již stávají běžnější součástí života než stolní počítače se není třeba nějak zvlášť zmiňovat. Lidé ale stále berou notebook jako něco tajemného, co si sami jen těžko mohou poskládat nebo vyměnit v něm komponenty. Nabízíme i video s ukázkou montáže.

Firma Asbis pořádá v těchto dnech na různých místech republiky akci BYON (Build your own notebook), ve které se zaměřuje na propagaci vlastní tvorby zákaznických notebooků. Je dobře známo, že řada notebooků, které se prodávají pod značkami českých firem jsou jen na Tchaj-wanu nebo v Číně vyrobené základní moduly, které jsou pouze u nás sestaveny jako každý jiný počítač. Asbis nabízí podobně notebooky řady Prestigio, kde svým zákazníkům z řad dealerů nabízí možnost poskládání si takového počítače v podstatě na koleně.

Předem je třeba říci, že takové základní tělo notebooku je takový barebone, tedy počítač, který obsahuje v již sestaveném krytu základní desku a některé komponenty, stále ale nechává poměrně velkou volnost ohledně výsledné konfigurace. Můžete si volit procesor, paměť, disk a mechaniky. Notebook nedostanete jako pytlíček součástek s návodem jako u stavebnice Lego. Celé tělo notebooku je již přichystáno pro snadnou montáž komponent, obrazovka je také pevně uchycena, takže zbývá jen doplnit pár součástek a vymyslet si vhodný název pro notebook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Centrinový notebook v prázdném stavu. Neobsahuje procesor, dosk, paměť, WiFi, baterii nebo optickou mechaniku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Notebook pro stolní procesory v podobně rozloženém stavu. Socket pod chladičem má tradiční páčku pro upevnění procesoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To vše zbývá doplnit, disk, paměť klávesnice, procesor, a ještě prá dalších drobností.

Asbis v Brně ukazoval v rozloženém stavu dva základní typy notebooků – Prestigio 1555 s Centrinem a Prestigio 1846 se stolními procesory Celeron a Pentium 4. Tělo notebook je dodáváno v přechystané podobě. Chladič na procesoru využívá vedení tepla pomocí heatpipe, díky čemuž je chlazení ve stísněných prostorech notebooku jednodušší. Ač je montáž procesoru a chladiče asi nejnáročnější, zabere sotva pár minut. Pak už jen stačí případně zasunout miniPCI kartu s podporou WiFi, z druh strany notebooku přidat paměť, zapojit pevný disk a vložit vhodnou optickou mechaniku. Vše se jednoduše smontuje a včetně umístění nálepek vám sestavení notebooku vezme čtvrthodinku poklidného tempa. U notebooků se příliš neprosazuje zatím dodatečný upgrade procesoru za rychlejší, ale není to technicky náročnější, než třeba instalace lepšího pevného disku.

Samotné šasi pro notebooky si i velké značky nechávají vyrábět u několika málo základních výrobců, řada různě vypadajících notebooků přitom také sdílí stejné základní desky. Skládání konfigurace na přání zákazníka tak může zabrat skutečně několik okamžiků.

Video Živě

Montáž notebooku za deset minut (AVI, 27 MB)

Zdroj: Asbis

Mimo základního popisu montáže a názorného předvedení jsme dostali i video s ukázkovou montáží notebooku Prestigio, které si můžete stáhnout i z tohoto článku. Samotné video mělo na pozadí jen hudbu, žádný komentář zrovna montovaných komponent, takže jsme v rámci snížení výsledné velikosti zvuk zrušili. Pokud by někomu moc chyběla hudba na pozadí, může si k tomu pustit třeba rádio :).

Zatím lidé vnímají notebooky jako něco, kde je značka velmi rozhodující a sestavení notebooku je něco určeného pouze vyvoleným. Zatím jsou barebone notebooky dostupné jen v omezeném počtu variant a jen u pár firem, nicméně podobně, jako se prosazují barebone stolní počítače budou hrát takové polotovary notebooků čím dál větší roli. Sestavit si vlastní notebook z různě koupených komponent prostě bude časem zcela běžnou možností, jak si pořídit vlastní počítač.

Diskuze (44) Další článek: V Británii ADSL za cenu vytáčeného připojení

Témata článku: Video, Notebooky, Hračka, Hračky, Popis klávesnice u notebooku, Základní konfigurace, Montáž, Lega, Prestigio, Pevné tělo, Notebook

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů