Postavit si notebook je hračka

O tom, že notebooky se již stávají běžnější součástí života než stolní počítače se není třeba nějak zvlášť zmiňovat. Lidé ale stále berou notebook jako něco tajemného, co si sami jen těžko mohou poskládat nebo vyměnit v něm komponenty. Nabízíme i video s ukázkou montáže.

Firma Asbis pořádá v těchto dnech na různých místech republiky akci BYON (Build your own notebook), ve které se zaměřuje na propagaci vlastní tvorby zákaznických notebooků. Je dobře známo, že řada notebooků, které se prodávají pod značkami českých firem jsou jen na Tchaj-wanu nebo v Číně vyrobené základní moduly, které jsou pouze u nás sestaveny jako každý jiný počítač. Asbis nabízí podobně notebooky řady Prestigio, kde svým zákazníkům z řad dealerů nabízí možnost poskládání si takového počítače v podstatě na koleně.

Předem je třeba říci, že takové základní tělo notebooku je takový barebone, tedy počítač, který obsahuje v již sestaveném krytu základní desku a některé komponenty, stále ale nechává poměrně velkou volnost ohledně výsledné konfigurace. Můžete si volit procesor, paměť, disk a mechaniky. Notebook nedostanete jako pytlíček součástek s návodem jako u stavebnice Lego. Celé tělo notebooku je již přichystáno pro snadnou montáž komponent, obrazovka je také pevně uchycena, takže zbývá jen doplnit pár součástek a vymyslet si vhodný název pro notebook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Centrinový notebook v prázdném stavu. Neobsahuje procesor, dosk, paměť, WiFi, baterii nebo optickou mechaniku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Notebook pro stolní procesory v podobně rozloženém stavu. Socket pod chladičem má tradiční páčku pro upevnění procesoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To vše zbývá doplnit, disk, paměť klávesnice, procesor, a ještě prá dalších drobností.

Asbis v Brně ukazoval v rozloženém stavu dva základní typy notebooků – Prestigio 1555 s Centrinem a Prestigio 1846 se stolními procesory Celeron a Pentium 4. Tělo notebook je dodáváno v přechystané podobě. Chladič na procesoru využívá vedení tepla pomocí heatpipe, díky čemuž je chlazení ve stísněných prostorech notebooku jednodušší. Ač je montáž procesoru a chladiče asi nejnáročnější, zabere sotva pár minut. Pak už jen stačí případně zasunout miniPCI kartu s podporou WiFi, z druh strany notebooku přidat paměť, zapojit pevný disk a vložit vhodnou optickou mechaniku. Vše se jednoduše smontuje a včetně umístění nálepek vám sestavení notebooku vezme čtvrthodinku poklidného tempa. U notebooků se příliš neprosazuje zatím dodatečný upgrade procesoru za rychlejší, ale není to technicky náročnější, než třeba instalace lepšího pevného disku.

Samotné šasi pro notebooky si i velké značky nechávají vyrábět u několika málo základních výrobců, řada různě vypadajících notebooků přitom také sdílí stejné základní desky. Skládání konfigurace na přání zákazníka tak může zabrat skutečně několik okamžiků.

Video Živě

Montáž notebooku za deset minut (AVI, 27 MB)

Zdroj: Asbis

Mimo základního popisu montáže a názorného předvedení jsme dostali i video s ukázkovou montáží notebooku Prestigio, které si můžete stáhnout i z tohoto článku. Samotné video mělo na pozadí jen hudbu, žádný komentář zrovna montovaných komponent, takže jsme v rámci snížení výsledné velikosti zvuk zrušili. Pokud by někomu moc chyběla hudba na pozadí, může si k tomu pustit třeba rádio :).

Zatím lidé vnímají notebooky jako něco, kde je značka velmi rozhodující a sestavení notebooku je něco určeného pouze vyvoleným. Zatím jsou barebone notebooky dostupné jen v omezeném počtu variant a jen u pár firem, nicméně podobně, jako se prosazují barebone stolní počítače budou hrát takové polotovary notebooků čím dál větší roli. Sestavit si vlastní notebook z různě koupených komponent prostě bude časem zcela běžnou možností, jak si pořídit vlastní počítač.

Diskuze (44) Další článek: V Británii ADSL za cenu vytáčeného připojení

Témata článku: Video, Notebooky, Hračka, Základní konfigurace, Prestigio, Popis klávesnice u notebooku, Hračky, Pevné tělo, Notebook, Lega, Montáž


Určitě si přečtěte

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny