Postaví Intel továrnu přece jen nakonec u nás?

Premiér Tošovský jednal v kalifornské Santa Claře s vrcholnými představiteli Intelu – pokud mám být optimistou, tak náhle naší šanci hodně věřím.
Aniž by mě – stejně jako drtivou většinu ostatních občanů – současný politický vývoj těšil, musím říci, že v oblasti informací a informačních technologií udělala Tošovského vláda za osm měsíců více než ta předchozí za pět let; věci, které Václav "Volná Ruka Trhu" Klaus smetal ze stolu, jsou náhle řešeny a schvalovány skoro mimochodem.

Koncem dubna česká vláda schválila pravidla poskytující zahraničním investorům nejrůznější úlevy – tak, jak to je běžné všude ve světě, všude kolem nás, a dokonce už skoro všude na východ od nás… Jedná se o úlevy pouze pro velké akce (nad 25 mil. USD), a mezi nejdůležitější z nich patří až pětileté prominutí daně, osvobození od dovozového cla na špičkové technologie, dotování pracovních míst a nákupu pozemků či výrobních kapacit. Otto Jelinek z Deloitte and Touche pravil, že je to především signál, že naše země investory opravdu chce – a první ohlas se dostavil neuvěřitelně rychle. Agentura AP, která tuto zprávu přinesla mezi hlavními zprávami dne, uvedla, že firma Intel "přehodnocuje" své rozhodnutí o stavě obří továrny na mikroprocesory, a že mezi kandidáty zůstává nejen Portugalsko a Egypt, ale také Česká Republika. Nová továrna má přinést do země půl miliardy dolarů investic a zaměstnat 3000 pracovníků, většinou vysoce kvalifikovaných a tudíž dobře placených sil.

Mimořádně zajímavé je, že toto vládní rozhodnutí bylo zveřejněno poté, co premiér Tošovský jednal v kalifornské Santa Claře s vrcholnými představiteli Intelu – pokud mám být optimistou, tak náhle naší šanci hodně věřím. Hlavními lákadly naší země bude nejen obligátní levná a přitom kvalifikovaná pracovní síla, ale také její geografická pozice – zde začíná "středo-východní Evropa", region s dvěma sty milióny obyvateli, sice stále poměrně chudobný, ale po počítačích hladový.

Českým podnikatelům – jak drobným, tak i větším – se jistě může zdát takováto podpora pouze zahraničním investicím jako nespravedlivá: sami nedosáhnou podobných úlev ani náhodou a mohou přemýšlet třeba o tom, že založí v zahraničí fingovanou investorskou firmu, která pak bude zde s velkou slávou a velkými dotacemi investovat… Takhle jednoduše by to určitě nešlo, ale je jasné, že podpora domácího podnikání je stále velice mizerná a že pokud se nezlepší, budou domácí podnikatelé tuto podporu oprávněně pociťovat jako křivdu. Je ale smutným faktem, že na světové úrovni umíme vyrábět akorát hokejisty a tenisty, prakticky ve všem ostatním se musíme před světem sklonit a velice poděkovat za každý investiční dolar, který k nám přiteče.

Váš názor Další článek: Vzájemné přetahování obou firem na poli řešení pro malé podniky

Témata článku: Drtivá většina, Velký nákup, Santa Clara, Technologie dot, Běžný občan, Hlavní zpráva, Hlavní lákadlo, Deloitte, Pracovní stůl, Otta, Běžný obyvatel, Otto, Smutný fakt, Volná ruka


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5