Pošťák Thunderbird: konkurence pro další aplikaci Microsoftu

Úspěšný start prohlížeče Firefox organizaci Mozilla Foundation nestačí, ve snaze nabízet kvalitní software zdarma a svobodně tak nabízí další finální produkt - poštovní klient Mozilla Thunderbird. Trochu jsme se mu podívali na zobáček.

Související odkazy

Slovník
červ
LDAP
online
Open Source
PDA
PIM
RSS
skript
spam

Před týdnem oznámila organizace Mozilla Foundation další milník své historie, po velice úspěšném vydání finální verze 1.0 webového prohlížeče Firefox byla uvedena finální verze klienta pro práci s elektronickou poštou Thunderbird (v českém překladu Pošťák Thunderbird), který tvoří přirozený doplněk pro Firefox. Oba produkty dohromady tvoří alternativu k původnímu balíku Mozilla. Nové produkty jsou zaměřené na méně zkušené uživatele, kterým nabízejí jednoduché a přehledné rozhraní a zároveň je lépe chrání před možnými bezpečnostními problémy.

Pro většinu uživatelů je práce s elektronickou poštou nerozlučně spojena se standardní aplikací dodávanou s operačním systémem Windows - Outlook Express, menší část uživatelů používá plnohodnotný Outlook, ať už ve firmách nebo doma, tam z velké části díky kopii Outlooku 2002, který je dodáván běžně k PDA zařízením s operačním systémem od Microsoftu. Absolutní menšina potom využívá různé alternativy, ať už groupwarové systémy (spojují práci s elektronickou poštou s kalendářem a možnostmi online spolupráce) různých výrobců nebo samostatné klienty pro práci s elektronickou poštou. Právě početné skupině uživatelů Outlook Express je určen Thunderbird.

Klepněte pro větší obrázek

Něco navíc

Úspěch webového prohlížeče Firefox je založen na jednoduchém triku - komunitě kolem Mozilla Foundation se uživatele podařilo přesvědčit, že jim tato aplikace nabídne zásadní výhodu - větší bezpečí proti různým útokům, se kterými se na webu mohou potkat. V případě Thunderbirdu je hledání klíčového bodu, o který se bude opírat celá propagace, trochu náročnější. Vylepšení ve srovnání s Outlook Expressem je hned několik, ale skutečně výsadní postavení nemá ani jedno. Důležité jsou ale na druhou stranu hned tři - boj proti spamu, zvýšení bezpečnosti a jednodušší uživatelské rozhraní.

Thunderbird nabízí řadu nástrojů pro převod dat z různých klientů elektronické pošty, tato drobnost má umožnit bezbolestný přechod uživatelů na nového pošťáka bez nutnosti ručně převádět nebo přepisovat kontakty v adresáři.

Klepněte pro větší obrázek

Ochrana před Viagrou

O problematice nevyžádané pošty jsme na živě napsali už megabajty dat (a to je v textových formátech co říct). Jde skutečně o velký problém, který nejen zatěžuje zbytečně internetové připojení, ale často s sebou nese další problémy v podobě podvodů na vylákání peněz nic netušících uživatelů (phishing, podvodné obchody). Thunderbird v této oblasti nepřichází s žádnou zásadní novinkou, využívá osvědčenou metodu Bayesiánského filtru. Jde o statistickou metodu, která vyhodnocuje obsah zprávy. Pro správné fungování se filtr musí uživateli přizpůsobit, proto je nutné nějakou dobu ručně označovat nezachycená reklamní sdělení jako nevyžádanou poštu a naopak kontrolovat, zda do složky nevyžádané pošty nepronikla nějaká legitimní zpráva. Bohužel Thunderbirdu chybí ve srovnání s Outlookem 2003 možnost jednoduchého označení celé domény jako zdroje legitimních nebo reklamních zpráv, zde je nutné využít funkci filtrů a ručně si tyto parametry nastavit.

Viry neprojdou

Bezpečnostní funkce Thunderbirdu opět připomínají to, co Microsoft nabízí v ceně Outlooku 2003, tedy blokování obrázků, skriptů a specifických příloh ve zprávách elektronické pošty, které by mohly představovat bezpečnostní riziko. Několik podobně jednoduchých opatření dokáže eliminovat překvapivě velké množství poštovních červů. I když nadále platí, že nejlepší prevencí je používání selského rozumu, bezpečnostní funkce klienta elektronické pošty jsou neocenitelné při nasazení u počítačů neznalých uživatelů, a takových je samozřejmě většina.

Pro pokročilejší uživatele jsou potom určeny další bezpečnostní funkce jako je kvalitní podpora digitálních certifikátů (digitálních podpisů) a možnosti bezpečného spojení. Tyto možnosti nadále rozšiřují přídavné moduly jako je například Enigmail (k dispozici i v češtině) pro práci s Open Source implementací standardu PGP - Pretty Good Privacy.

Jednoduše a česky

Uživatelské rozhraní je to, co uživatele přesvědčí o kvalitách programu nejlépe, funguje to jako u lidí, hodně dáme na první pohled. V případě Thunderbirdu na uživatele nečeká žádný šok, rozhraní TB není extravagantní a hodně se podobá právě Outlook Expresu. Stejně jako u Firefoxu je možné vzhled aplikace změnit, přímo z aplikace vede odkaz k databázi volitelných vzhledů, instalace ale není narozdíl od FF plně automatická.

Už den po vydání Thunderbirdu byla k dispozici česká lokalizace, za kterou stojí projekt CZilla. Díky tomu nasazení TB u nás nic nebrání. Milou drobností, která má ale výrazný vliv na efektivitu práce, je možnost přepnout vzhled aplikace do vertikálního rozdělení obrazovky tak, jak to nabízí Outlook 2003 (nabídka možnosti, obecné, nastavení rozmístění oken). Hned po instalaci je ale rozdělení obrazovky klasické, tedy se seznamem zpráv v horní polovině obrazovky a obsahem aktivní zprávy v polovině spodní. Jediným výraznějším nedostatkem je absence nápovědy v českém jazyce přímo v aplikaci, pro českou podporu je možné navštívit opět webové stránky CZilly.

Klepněte pro větší obrázek

Pro fajnšmekry

Thunderbird nabízí kromě již popsaných obecně prospěšných funkcí i řadu dalších možností, které využijí spíše pokročilí uživatelé. Jde o podporu více uživatelských profilů, možnost sloučení poštovních schránek více účtu do jedné virtuální nebo rozšířené možnosti vyhledávání, které nabízejí vytvoření virtuálních složek, ve kterých jsou zobrazovány zprávy podle zadaných klíčových slov. Do této kategorie patří i čtečka RSS zpráv, která je integrována už do prohlížeče Firefox.

Velké ANO

I když se to může zdát neobvyklé, uživatelům Outlook Expressu není možné Thunderbird nedoporučit. Na vině je prostý fakt, že aplikaci pro správu elektronické pošty Microsoft v bezpečnostním balíčku SP2 nevěnoval dostatečnou pozornost a jeho funkce jsou ve srovnání s Thunderbirdem zaostalé a nedostatečné. Thunderbird samozřejmě není jedinou volbou, existují i další aplikace, které nabízejí větší komfort. Díky dobré pověsti Firefoxu má ale Thunderbird lepší výchozí pozici než konkurence.

Uživatelé komerčních groupware produktů ale mohou Thunderbird s klidem přehlížet, protože jejich potřeby tento jednoduchý klient neuspokojí, přestože nabízí podporu LDAP nebo integrovanou čtečku RSS zpráv. Chybí totiž podpora online spolupráce a PIM funkce, které odlišují groupware aplikace od obyčejných klientů pro správu elektronické pošty, to je ale zase jiný příběh.

Diskuze (113) Další článek: Nová verze Kerio WinRoute Firewallu řeší chybu v DNS cache

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Thunderbird, Klíčová funkce, FF, Reklamní doplněk, Velká obrazovka, Uživatelská složka, Zásadní problém, Bezpečnostní složka, Jediný výraz, Reklamní balík, Good, Pošťák, Konkurence, Různá alternativa, Výrazný nedostatek, Reklamní odkaz


Určitě si přečtěte

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání