E-mail | Thunderbird

Pošťák Thunderbird 78 přináší zásadní změny, kterými si již prošel Firefox

Po deseti měsících od Thunderbirdu 68 vychází nová verze 78. Mozillou zastřešený poštovní klient pro Windows, macOS a Linux má 14 nových funkcí, 24 změn a 13 opravených chyb.

Hlavní novinka se odehrála pod povrchem. Thunderbird 78 zrušil starý engine a nadále již nebude podporovat staré doplňky psané pro rozhraní XUL/XBL, ale spoléhat se bude jen na ty vytvořené jako MailExtensions. Stejný krok učinila Mozilla také u prohlížeče, kde již k přechodu z XUL na WebExtensions došlo před třemi lety v souvislosti s vydáním Firefoxu 57 „Quantum“.

Staré doplňky mohly zasahovat hluboko do jádra programu a Thunderbird i jeho schopnosti výrazně rozšiřovat. Zároveň ale byly bezpečnostním rizikem a mohly způsobovat nestabilitu systému. Nové doplňky MailExtensions již chod programu tolik neovlivňují. Tvůrci doplňků měli více než dva roky na to, aby se na přechod v Thunderbirdu připravili. Některé doplňky se však nové verze nedočkaly.

Týká se to například rozšíření Enigmail sloužícímu (de)šifrování a podepisování zpráv. I proto zatím Thunderbird 68 nenabízí automatickou aktualizaci na novou verzi, protože část funkčnosti bude ztracena.

Nové funkce i bez doplňků

V chystaném Thunderbirdu 78.2 nicméně bude přímá podpora protokolu OpenPGP, takže Enigmail již ani nebude potřebný. A aktuální Thunderbird 78 již sám obsahuje rozšíření, která se dříve musela instalovat zvlášť. Týká se do rozšíření Lightning sloužícímu pro kalendář a úkoly. Thunderbird se pak již i bez doplňku umí ve Windows minimalizovat do oznamovací oblasti vedle hodin.

Vývojáři dále zlepšili tmavý vzhled Thunderbirdu, upravili ikon složek v inboxu pro podporu HiDPI monitorů a složky lze nově pro přehlednost označovat barvou.

Změnila se úvodní stránka sloužící k přidávání účtů. V editoru zpráv jsou adresáti nově vidět v jednom řádku, nikoliv pod sebou. Nastavení účtu se přesunulo do zvláštního panelu místo nového okna. Kompletní seznam změn najdete na oficiálním webu thunderbird.net.

Diskuze (21) Další článek: Bude za 10 minut pršet? Aplikace AccuWeather nově předpovídá počasí s přesností na minutu

Témata článku: Software, Windows, Linux, macOS, Firefox, Mozilla, E-mail, Thunderbird, Enigmail, Doplňky, XUL, Nová verze, Zásadní změna, Pošťák Thunderbird


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11