E-mail | Thunderbird

Pošťák Thunderbird 78 přináší zásadní změny, kterými si již prošel Firefox

Po deseti měsících od Thunderbirdu 68 vychází nová verze 78. Mozillou zastřešený poštovní klient pro Windows, macOS a Linux má 14 nových funkcí, 24 změn a 13 opravených chyb.

Hlavní novinka se odehrála pod povrchem. Thunderbird 78 zrušil starý engine a nadále již nebude podporovat staré doplňky psané pro rozhraní XUL/XBL, ale spoléhat se bude jen na ty vytvořené jako MailExtensions. Stejný krok učinila Mozilla také u prohlížeče, kde již k přechodu z XUL na WebExtensions došlo před třemi lety v souvislosti s vydáním Firefoxu 57 „Quantum“.

Staré doplňky mohly zasahovat hluboko do jádra programu a Thunderbird i jeho schopnosti výrazně rozšiřovat. Zároveň ale byly bezpečnostním rizikem a mohly způsobovat nestabilitu systému. Nové doplňky MailExtensions již chod programu tolik neovlivňují. Tvůrci doplňků měli více než dva roky na to, aby se na přechod v Thunderbirdu připravili. Některé doplňky se však nové verze nedočkaly.

Týká se to například rozšíření Enigmail sloužícímu (de)šifrování a podepisování zpráv. I proto zatím Thunderbird 68 nenabízí automatickou aktualizaci na novou verzi, protože část funkčnosti bude ztracena.

Nové funkce i bez doplňků

V chystaném Thunderbirdu 78.2 nicméně bude přímá podpora protokolu OpenPGP, takže Enigmail již ani nebude potřebný. A aktuální Thunderbird 78 již sám obsahuje rozšíření, která se dříve musela instalovat zvlášť. Týká se do rozšíření Lightning sloužícímu pro kalendář a úkoly. Thunderbird se pak již i bez doplňku umí ve Windows minimalizovat do oznamovací oblasti vedle hodin.

Vývojáři dále zlepšili tmavý vzhled Thunderbirdu, upravili ikon složek v inboxu pro podporu HiDPI monitorů a složky lze nově pro přehlednost označovat barvou.

Změnila se úvodní stránka sloužící k přidávání účtů. V editoru zpráv jsou adresáti nově vidět v jednom řádku, nikoliv pod sebou. Nastavení účtu se přesunulo do zvláštního panelu místo nového okna. Kompletní seznam změn najdete na oficiálním webu thunderbird.net.

Diskuze (22) Další článek: Bude za 10 minut pršet? Aplikace AccuWeather nově předpovídá počasí s přesností na minutu

Témata článku: Windows, Software, Linux, macOS, Firefox, E-mail, Mozilla, Thunderbird, Zásadní změna, Nová verze, XUL, Pošťák Thunderbird, Doplňky, EnigmailJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Oppo ukázalo nové foto vychytávky. Vylepší senzory, zoom i stabilizaci
Martin Miksa
Optický zoomStabilizaceTechnologie
Chtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

Chtěl rodokmen, a dostane vězení. Poté, co poskytl DNA genealogické databázi, ho policie zatkla za znásilnění

** Američan poskytl svou DNA otevřené genealogické databázi ** Odsouhlasil její použití pro účely policejního vyšetřování ** Policie ho následně obvinila ze 14 let starého znásilnění

Karel Kilián
GenealogiePolicieDNA