Software | E-mail

Pošťák Mailspring zaujme ty, pro které je Thunderbird příliš složitý a ošklivý

Před šesti lety jsme vám představovali aplikaci Nylas N1, která chtěla pro poštovní klienty udělat to, co Chrome pro prohlížeče. Měla být rychlá, pěkná, jednoduchá. Po letech ale vývoj skončil a jeden z jeho autorů – Ben Gotow – založil nový projekt Mailspring, s nímž má velké plány.

Na první pohled vypadá stejně jako Nylas. Gotow jej ale výrazně přepsal (JS vyměnil za C++), takže je rychlejší a spotřebuje méně paměti. Tvůrce také kompletně otevřel zdrojové kódy a uvolnil je na GitHubu. Kdo nechce nic kompilovat, může si z oficiálních stránek zdarma stáhnout instalátor pro Windows, macOS a Linux.

Gotow však našel i vhodný obchodní model. Základní aplikace se všemi běžnými funkcemi je zdarma, za nadstandardní funkce využitelné hlavně u menších firem nebo profíků si nechá zaplatit osm dolarů měsíčně.

Zdarma dostanete klient, který si poradí s neomezeným počtem schránek (jen IMAP/SMTP), má mnoho motivů vzhledu i režimů zobrazení, nabízí pokročilý vyhledávač i hodně klávesových zkratek. Nechybí filtry, štítky, vlastní podpisy nebo šablony zpráv. Mailspring umí také upozornit na překlepy nebo přeložit cizojazyčné zprávy.

Co dostanete za 8 dolarů měsíčně?

S placeným účtem bude možné odeslání e-mailů naplánovat nebo nastavovat upomínky. Obojí funguje i v bezplatné verzi, je tam však omezení na určitý počet zpráv. Placená verze také umí stahovat a zobrazovat informace o firmách, které vám posílají zprávy.

Největším tahákem je ale upozornění na to, jestli a kdy si druhá strana e-mail přečetla a na které odkazy v něm klikla. Přímo u zpráv a odkazů je pak vidět stav, nechybí ale ani globální statistiky „úspěšnosti“ e-mailů. Podobné mechanismy se sledovacími prvky a odkazy se používají v marketingu snahou moderních poštovních služeb je tyto prvky spíš odstraňovat (viz Firefox Private Relay).

Přesto však někomu může přijít podobná funkce vhod, protože adresáta nijak viditelně neobtěžuje (na rozdíl od standardního „potvrzení o přečtení“, na které je třeba kliknout ručně.

Mailspring má ale v současnosti i několik nevýhod či háčků. Vzhled je sice líbivý, ale možná až moc strohý. Nemožnost si nastavit barvu štítků podle mě ztěžuje orientaci v inboxu. Český překlad je neúplný a zůstaly v něm chyby. Adresář kontaktů je až moc jednoduchý a místo kalendáře je tam zatím jen nefunkční maketa. Zapomenout také můžete na šifrování, vyhledávání duplicit a další pokročilé funkce. Ty by ale v budoucnu mohly přijít skrz doplňky třetích stran.

PS: Mailspring vás po instalaci vyzve k registraci účtu. Můžete to ignorovat, smysl má jen pro placený účet Pro.

Znáte českou poštovní aplikaci eM Client? Je také částečně zdarma:

Diskuze (16) Další článek: Vy a počítač: Drtivá většina z vás mění pokročilé volby na svém routeru

Témata článku: Software, Linux, Chrome, E-mail, GitHub, Thunderbird, Dolar, Aplikace, Kter, Projekt, Firefox Private Relay, Poštovní klient, Nylas, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Máme dovézt horniny z Marsu? Někteří vědci v tom vidí zbytečný hazard

Máme dovézt horniny z Marsu? Někteří vědci v tom vidí zbytečný hazard

** Do čela závodů o první vzorky hornin z Marsu se dere Čína ** Zatímco americko-evropský projekt řeší bezpečnostní otázky, jeho konkurence si s nimi hlavu moc neláme ** Je strach ze zavlečení martského života na Zemi zbytečný?

Jaroslav Petr
MarsBezpečnost
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Smáli se mu, přesto změnil svět. Před 15 lety šel do prodeje první iPhone

Smáli se mu, přesto změnil svět. Před 15 lety šel do prodeje první iPhone

** Před patnácti lety se začal prodávat první iPhone ** Nikdo na něm nenechal nit suchou, přesto brzy změnil mobilní svět ** Jak vzpomínáme na první generaci Apple iPhone?

Martin Miksa
LegendySteve JobsiPhone