Děti | Kybernetická bezpečnost | Rodičovství

Pošli mi fotku bez trička! Na děti útočí internetový svět. Jak je dobře ochránit a vzdělávat?

Vánoční svátky jsou dávno za námi a děti si naplno užívají dárky, které našly pod stromečkem. Často to jsou nové telefony, tablety nebo chytré hodinky. Děti s technologiemi umí skvěle pracovat a kromě zábavy je využívají i do školy nebo ke komunikaci s kamarády. Online svět ale představuje i spoustu nástrah, se kterými by je rodiče i učitelé měli seznámit a dále vzdělávat. Jak děti ochránit před útočníky?

Cílem rozhodně není děti odradit, nebo jim připojení k síti zakazovat. Využití technologií je dnes už nezbytné a může jim velmi pomoct. Neměli bychom však zavírat oči před nebezpečími, která na internetu jsou. Seznámit nezletilé s nástrahami kyberšikany, sociálních sítí, kybergroomingu, virů, malwarů, nakupování, pornografie nebo rizikových online výzev je rozhodně krok správným směrem.

Po dobrém vysvětlení budou vaši potomci znát dobře rizika a budou na internetu více obezřetní. V ideálním případě ho také dokáží sami rozpoznat. Co všechno a jakým způsobem dětem předat? Pokud se necítíte v tématu dostatečně vzdělaní, obraťte se na odborníky. O2 Chytrá škola je výukový projekt Nadace O2, který dětem, rodičům i učitelům zdarma zprostředkovává nejdůležitější rady, jak být na internetu v bezpečí

Sexting a sebevražedné výzvy –⁠ děti si jejich nebezpečí neuvědomují

Úroveň edukace a vzdělávání v oblasti bezpečnosti se na školách odlišuje. Jeden fakt je ale společný - žáci si často neuvědomují rizika, která na internetu jsou. „Vidíme, že hodně dětí nedává pozor, s kým a kde se na internetu baví. Někdy s neznámými lidmi sdílí osobní a intimní informace, fotky, videa apod. Na školách také často děti probírají mnohdy bláznivé a nebezpečné výzvy na sociálních sítích a některé děti je i skutečně plní. To může mít až fatální důsledky,“ varuje Dominika Herdová, manažerka Nadace O2.

iStock-1170293468.jpg

Na začátku prosince loňského roku začala na internetu kolovat upozorňující zpráva na nový video trend na sociální síti TikTok. Čeští lékaři v ní upozorňují, že koluje challenge, v níž se nezletilí předhánějí, kdo na videu spolyká více tabletek Paralenu. Zní to jako hloupost a absolutní extrém, ale i tato výzva už má v České republice své účastníky, kteří obvykle skončili v lékařské péči. Ještě více nezletilých se dle průzkumů zapojilo do sextingu, kdy dobrovolně sdílíme konkrétním lidem intimní fotky, videa nebo zprávy. Málokdo z nich si ale uvědomuje, že takové fotky už nikdy nepůjdou na dobro z internetu odstranit.

Vzdělávat, vzdělávat a zase vzdělávat

Práce O2 Chytré školy ale není pouze o upozorňování na potenciální nebezpečí. „Učíme děti počítačové a mediální gramotnosti, nebo hravou formou vzděláváme v technologiích, které používají. V případě mediální gramotnosti hovoříme o dezinformacích,  fake news, hoaxech, autorských právech, reklamě nebo propagandě a cenzuře. Děti jsou přirozeně zvídavé a většinou je taková forma vzdělávání moc baví,“ vysvětluje Dominika Herdová. 

Chytrá škola O2.jpg

Nadace O2 od roku 2019 každoročně vyhlašuje grant na podporu digitální gramotnosti.. Této možnosti využilo již 235 základních škol a dětských domovů. Celkem Nadace O2 mezi ně rozdělila více než 20 milionů korun.

Pokud tedy vaše děti mají nový chytrý telefon, tablet nebo třeba hodinky, zbystřete. Kromě neuvěřitelného přínosu v oblasti vzdělávání, mají moderní technologie celou řadu nebezpečí. Upozorněte děti na ně a naučte je, jak se jim úspěšně vyhnout.

Další článek: Fitness aplikace Strava chce rozšířit svůj záběr. Nabídne 3D mapové podklady ve vysokém rozlišení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,