Poslední šance na záchranu smazaných dat

Stalo se to jistě každému z nás. Ve spěchu jsme si omylem smazali důležité soubory ze svého disku nebo fotografie z paměťové karty. Ovšem i v případě, že je „vysypete“ z koše ve Windows, je tu ještě řešení na jejich záchranu. Například společnost DiskInternals nabízí několik nástrojů pro obnovu smazaných souborů dokonce i ze zformátovaných a poškozených disků.
Poslední šance na záchranu smazaných dat

Základní kámen celé sady nástrojů tvoří DiskInternals Uneraser. Je to nástroj, který slouží k vyhledávání a obnově smazaných souborů. Po spuštění programu se zobrazí průvodce, který nabídne výběr pevných disků, resp. složek, které se na nich nacházejí. Neomezuje se přitom pouze na diskové oddíly, ke kterým máte přiřazeno písmeno jednotky. Pokud byste ale čekali, že si poradí s jinými souborovými systémy, než podporují Windows, budete zklamáni.

V dalším kroku vám průvodce nabídne omezení vyhledávaných souborů na obrázky, video, hudbu, dokumenty a archivy. Můžete použít také „hvězdičkový“ zápis. Nakonec proběhne samotné vyhledávání, které je velmi rychlé i na discích s množstvím souborů.

Klepněte pro větší obrázek      Klepněte pro větší obrázek

 Jednoduchý průvodce obnovou smazaných souborů

Hlavní okno programu se tváří jako okno Tento počítač (Průzkumník Windows, chcete-li), ve kterém vidíte všechny soubory a složky, které je možno zpětně obnovit. U každého položky je možné zobrazit původní umístění a datum změny. Po výběru položek, které chcete obnovit, zadáte složku, do které budou vráceny. Použitím patřičné volby můžete zrestaurovat původní adresářovou strukturu obnovované položky. Vše probíhá v jednoduchém dialogu.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu ve stylu Průzkumníka

Pokročilé nastavení umožňuje zadat kromě masky jmen souborů, které hledáte, i datum úpravy. Zadat je možné konkrétní časové rozmezí nebo údaj o změně v minulém týdnu či měsíci. Pro mě osobně je užitečnější možnost nastavení velikosti souboru. Jelikož většinou mažu několik souborů za den, přijde mi údaj o velikosti celkem vhod. Třetí možností pro nastavení prohledávání je rekurzivní procházení adresářů.

Klepněte pro větší obrázek

Pokročilé nastavení vyhledávání

Funkce Uneraseru pokračují možností pro připojení obrazu diskové jednotky. Podporovány jsou formáty IMG a DSK. Ty vytvoříte pomocí jiné funkce z vybraného diskového oddílu. Do souboru můžete zálohovat také spouštěcí sektor nebo vybranou oblast disku. Pro pokročilé uživatele je dále připraven nástroj, ve kterém si vyberete fyzický disk, zadáte počáteční sektor spolu s velikostí a celou takto specifikovanou oblast připojíte jako virtuální jednotku.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro připojení určité oblasti pevného disku

Většina akcí v programu je zaznamenávána do log souboru. Nastavení umožňuje zobrazit i systémové položky souborového systému NTFS. Program je propojen na další aplikace z dílny DiskInternals. Chcete-li jej vidět i v českém jazyce, můžete kontaktovat autory. Překladatelům je přislíbena registrovaná verze. Kromě pevných disků program podporuje i výměnná média, včetně disků USB a paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek

Uneraser dovede obrazy disku také vytvořit

Speciálním nástrojem, který slouží k záchraně smazaných fotografií, je DiskInternals Flash Recovery. Fotografů, kteří si omylem smažou cenné snímky je stále dost. Dotazy na jejich zpětné obnovení se často objevují i v redakční schránce Computeru. Přestože je tento nástroj snadno použitelný i pro začátečníky a sám rozpozná v seznamu diskových jednotek paměťovou kartu, může být mnohým domácím uživatelům na obtíž jeho cena. V takovém případě doporučuji vyzkoušet PC Inspector Smart Recovery, který je zdarma. Na jeho stránkách najdete i podobný nástroj pro obnovu smazaných souborů na pevném disku.

Klepněte pro větší obrázek      Klepněte pro větší obrázek

Flash Recovery – obnova smazaných fotografií

Propracovanějšími nástroji pro obnovu souborů z disku jsou DiskInternals NTFS Recovery a FAT Recovery. Oba jsou určeny pro jiný typ souborového systému a na rozdíl od Uneraseru prohledávají disk více do hloubky. I zde probíhá vyhledávání smazaných souborů pomocí průvodce, který však již nepracuje s jednotlivými složkami, ale celými disky, diskovými oddíly, obrazy a oblastmi disků. Hlavním rozdílem oproti programu Uneraser je možnost získat smazané soubory i po zformátování disku nebo po jeho částečném poškození. Z podobného soudku je i program DiskInternals CD and DVD Recovery, který pro změnu pracuje s většinou typů CD a DVD médií. Jeho význam oceníte například v okamžiku, kdy si během přidávání dat na multisession disky smažete původní obsah. Ovládání tohoto programu se v ničem zvlášť neodlišuje od ostatních programů z této série.

Klepněte pro větší obrázek

Pomůcka pro získání smazaných dat z CD/DVD

Všechny nástroje od DiskInternals jsou k dispozici ve zkušebních verzích, které vám umožní obnovit smazané soubory do určité velikosti. Užitečným doplňkem pro majitele Windows 9x/ME může být zdarma poskytovaný NTFS Reader.

Disk Internals Uneraser, Flash Recovery, NTFS Recovery, FAT Recovery a CD and DVD Recovery
produkt: sada nástrojů pro záchranu smazaných dat
výrobce: DiskInternals Research
web: www.diskinternals.com
cena:  $39.95, $39.95, $99.65, $69.95, $29.95
OS: Windows 9x/ME/2000/XP

Klíčové vlastnosti
+ podpora zformátovaných disků
+ podpora paměťových karet
+ práce s virtuálními disky
– čeština
– cena za univerzálnost v podobě všech nástrojů dohromady

Témata článku: Windows, Recovery, Původní data, Pokročilý nástroj, Registrovaná karta, Poslední šance, Diskový oddíl, Jednoduché vyhledávání, Podobná velikost, Vybraná oblast, Pokročilá možnost, Šance, Podobný dialog, Pokročilý průvodce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 24

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje