Poslední šance na záchranu smazaných dat

Stalo se to jistě každému z nás. Ve spěchu jsme si omylem smazali důležité soubory ze svého disku nebo fotografie z paměťové karty. Ovšem i v případě, že je „vysypete“ z koše ve Windows, je tu ještě řešení na jejich záchranu. Například společnost DiskInternals nabízí několik nástrojů pro obnovu smazaných souborů dokonce i ze zformátovaných a poškozených disků.
Poslední šance na záchranu smazaných dat

Základní kámen celé sady nástrojů tvoří DiskInternals Uneraser. Je to nástroj, který slouží k vyhledávání a obnově smazaných souborů. Po spuštění programu se zobrazí průvodce, který nabídne výběr pevných disků, resp. složek, které se na nich nacházejí. Neomezuje se přitom pouze na diskové oddíly, ke kterým máte přiřazeno písmeno jednotky. Pokud byste ale čekali, že si poradí s jinými souborovými systémy, než podporují Windows, budete zklamáni.

V dalším kroku vám průvodce nabídne omezení vyhledávaných souborů na obrázky, video, hudbu, dokumenty a archivy. Můžete použít také „hvězdičkový“ zápis. Nakonec proběhne samotné vyhledávání, které je velmi rychlé i na discích s množstvím souborů.

Klepněte pro větší obrázek      Klepněte pro větší obrázek

 Jednoduchý průvodce obnovou smazaných souborů

Hlavní okno programu se tváří jako okno Tento počítač (Průzkumník Windows, chcete-li), ve kterém vidíte všechny soubory a složky, které je možno zpětně obnovit. U každého položky je možné zobrazit původní umístění a datum změny. Po výběru položek, které chcete obnovit, zadáte složku, do které budou vráceny. Použitím patřičné volby můžete zrestaurovat původní adresářovou strukturu obnovované položky. Vše probíhá v jednoduchém dialogu.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu ve stylu Průzkumníka

Pokročilé nastavení umožňuje zadat kromě masky jmen souborů, které hledáte, i datum úpravy. Zadat je možné konkrétní časové rozmezí nebo údaj o změně v minulém týdnu či měsíci. Pro mě osobně je užitečnější možnost nastavení velikosti souboru. Jelikož většinou mažu několik souborů za den, přijde mi údaj o velikosti celkem vhod. Třetí možností pro nastavení prohledávání je rekurzivní procházení adresářů.

Klepněte pro větší obrázek

Pokročilé nastavení vyhledávání

Funkce Uneraseru pokračují možností pro připojení obrazu diskové jednotky. Podporovány jsou formáty IMG a DSK. Ty vytvoříte pomocí jiné funkce z vybraného diskového oddílu. Do souboru můžete zálohovat také spouštěcí sektor nebo vybranou oblast disku. Pro pokročilé uživatele je dále připraven nástroj, ve kterém si vyberete fyzický disk, zadáte počáteční sektor spolu s velikostí a celou takto specifikovanou oblast připojíte jako virtuální jednotku.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro připojení určité oblasti pevného disku

Většina akcí v programu je zaznamenávána do log souboru. Nastavení umožňuje zobrazit i systémové položky souborového systému NTFS. Program je propojen na další aplikace z dílny DiskInternals. Chcete-li jej vidět i v českém jazyce, můžete kontaktovat autory. Překladatelům je přislíbena registrovaná verze. Kromě pevných disků program podporuje i výměnná média, včetně disků USB a paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek

Uneraser dovede obrazy disku také vytvořit

Speciálním nástrojem, který slouží k záchraně smazaných fotografií, je DiskInternals Flash Recovery. Fotografů, kteří si omylem smažou cenné snímky je stále dost. Dotazy na jejich zpětné obnovení se často objevují i v redakční schránce Computeru. Přestože je tento nástroj snadno použitelný i pro začátečníky a sám rozpozná v seznamu diskových jednotek paměťovou kartu, může být mnohým domácím uživatelům na obtíž jeho cena. V takovém případě doporučuji vyzkoušet PC Inspector Smart Recovery, který je zdarma. Na jeho stránkách najdete i podobný nástroj pro obnovu smazaných souborů na pevném disku.

Klepněte pro větší obrázek      Klepněte pro větší obrázek

Flash Recovery – obnova smazaných fotografií

Propracovanějšími nástroji pro obnovu souborů z disku jsou DiskInternals NTFS Recovery a FAT Recovery. Oba jsou určeny pro jiný typ souborového systému a na rozdíl od Uneraseru prohledávají disk více do hloubky. I zde probíhá vyhledávání smazaných souborů pomocí průvodce, který však již nepracuje s jednotlivými složkami, ale celými disky, diskovými oddíly, obrazy a oblastmi disků. Hlavním rozdílem oproti programu Uneraser je možnost získat smazané soubory i po zformátování disku nebo po jeho částečném poškození. Z podobného soudku je i program DiskInternals CD and DVD Recovery, který pro změnu pracuje s většinou typů CD a DVD médií. Jeho význam oceníte například v okamžiku, kdy si během přidávání dat na multisession disky smažete původní obsah. Ovládání tohoto programu se v ničem zvlášť neodlišuje od ostatních programů z této série.

Klepněte pro větší obrázek

Pomůcka pro získání smazaných dat z CD/DVD

Všechny nástroje od DiskInternals jsou k dispozici ve zkušebních verzích, které vám umožní obnovit smazané soubory do určité velikosti. Užitečným doplňkem pro majitele Windows 9x/ME může být zdarma poskytovaný NTFS Reader.

Disk Internals Uneraser, Flash Recovery, NTFS Recovery, FAT Recovery a CD and DVD Recovery
produkt: sada nástrojů pro záchranu smazaných dat
výrobce: DiskInternals Research
web: www.diskinternals.com
cena:  $39.95, $39.95, $99.65, $69.95, $29.95
OS: Windows 9x/ME/2000/XP

Klíčové vlastnosti
+ podpora zformátovaných disků
+ podpora paměťových karet
+ práce s virtuálními disky
– čeština
– cena za univerzálnost v podobě všech nástrojů dohromady

Témata článku: Windows, Recovery

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Savage 6. 6. 2008 13:56:29
    Nazdar všem, hele máte někdo zkušenost s obnovou se stellarem, když byl...
  • itix 26. 12. 2006 20:20:34
    Windows OM stojí 2400 Kč, a to ostatní jsou bláboly, zase jeden potrhlej...
  • Pavel 12. 11. 2005 13:05:21
    Kamo tobe bych mel podekovat osobne... nic nedokazalo stahnouz meho...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky