Od smrti milovníka záhad a jednoho z nejvýznamnějších československých spisovatelů sci-fi literatury Ludvíka Součka právě dnes uplynulo prosince 45 let. Milovník díla Ericha von Dänikena se dožil pouhých dvaapadesáti let.
Ludvík Souček se narodil 17. května roku 1926 v Praze do rodiny knihkupce a učitelky. Kladný vztah k literatuře tak mohl evidentně zdědit už po předcích. Po základní škole nastoupil na gymnázium v Bubenči, studia ale přerušila druhá světová válka, při níž byl mladý Souček totálně nasazen v ČKD v Libni. Maturitu složil v roce 1945, a do roku 1951 pak studoval medicínu na Univerzitě Karlově.
Krátce pracoval jako asistent na zubní klinice, načež se mu jako příslušníku Československé lidové armády podařilo vycestovat do Severní Koreje, kde působil jako vojenský lékař. Po asi roce stráveném v zahraničí se vrátil do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. V letech 1964–1968 byl zaměstnancem Ministerstva národní obrany, od roku 1969 pracoval v armádní redakci Československé televize. V letech 1971 až 1976 byl redaktorem v oddělení populárně naučné literatury nakladatelství Albatros.

Začátky
Jak uvádí Slovník české literatury po roce 1945, Součkovy autorské počátky jsou spojeny s populárně-naučnou literaturou pro děti. Zhruba od poloviny šedesátých let se pak začal projevovat Součkův zájem o záhady a tajemství života na Zemi a zejména ve vesmíru.
ompVe sci-fi trilogii pro mládež Cesta slepých ptáků, Runa rider, Sluneční jezero zkombinoval postupy literatury faktu a fabulované prózy s tajemstvím a uvedl do české literatury dänikenovský typ problematiky. Dílo švýcarského spisovatele a záhadologa Ericha von Dänikena ho uchvátilo a inspirovalo i při vlastní tvorbě. Sám pak přeložil jeho legendární Vzpomínky na budoucnost.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně