Poslední keynote Billa Gatese exkluzivně v češtině

Přečtěte si nejdůležitější část projevu Billa Gatese na veletrhu CES 2008 o druhé digitální dekádě exkluzivně v češtině.

Očekávanou atrakcí letošního CES v Las Vegas byla tradiční přednáška (keynote) Billa Gatese. Ta letošní však byla zároveň i jeho poslední, neboť se Gates napříště chce věnovat především své nadaci. Na vybraná videa z přednášky se můžete podívat v jednom z předchozích článků s názvem Co ukázal Bill Gates. Pokud však nevládnete angličtině, první důležitou část více než hodinové přednášky jsme pro vás volně přeložili do češtiny.

Bill Gates se věnoval zejména novým technologiím, tzv. druhé digitální dekádě, která spočívá v rozvoji HD videa, využití nových zobrazovacích technologií, propojování počítačů i přenosných zařízení s internetem a nových technik ovládání počítače hlasem, pohybem a dotykem. Nakonec se samozřejmě Microsoft pochlubil i svými obdivuhodnými statistickými čísly.

A nyní už slova Billa Gatese...

První digitální dekáda

Dobrý večer. Je skvělé být tady a vidět všechny ty vzrušující věci, naplnění tolika snů a slibů minulých let. Má první keynote se uskutečnila v roce 1994. Tehdy jsme teprve dávali dohromady Windows 95, internet pomalu začínal dobývat svět a tenkrát jsme přišli s něčím, čemu říkáme „první digitální dekáda“. Od té doby přesáhl počet instalací PC jednu miliardu. Širokopásmový internet vzrostl prakticky z ničeho k více než 250 milionům uživatelů po celém světě a mobilní telefon má dnes k dispozici 40 procent světové populace. Digitální fotografie opustila svět analogového filmu a plně využívá sílu software. I hudba, vaše schopnosti ji organizovat, vybírat a sdílet, je zcela v rukou software. Směr je tedy jasný: veškerá zábava a média na počítači budou řízeny sofistikovanými programy. První digitální dekáda byla fantasticky úspěšná.

gates_klavesnice_stara.jpg  gates_klavesnice_moderni.jpg
Klávesnice dnes může nabízet nebývalé množství multimediálních funkcí (vpravo: Logitech G15)

Dostat své informace kamkoliv chcete, mít k dispozici výkonné webové služby a využívat plně možností obrazovky počítače jak pro zábavu, tak pro obchodní záležitosti – to je současný trend. Před deseti lety jsem měl podobnou vizi. Mluvil jsem o AutoPC a dnes tu máme Ford Sync. Mluvil jsem o kapesním počítači a dnes tu máme chytré mobilní telefony s Windows Mobile a s možností vývoje sofistikovaných aplikací. A myšlenka televize propojené s internetem? Přišli jsme s konceptem Mediaroom, který dnes používá milion domácností, a lidé si tak poprvé uvědomují, že si mohou obsah vybírat, že mohou sledovat pouze oblíbené pořady a používat televizi zcela novým způsobem.

gates_mediaroom.jpg
Microsoft Mediaroom

A tak za sebou máme obrovský pokrok. První digitální dekáda byla velmi úspěšná a tisíce společností pracovaly společně na vyřešení otázky, zda-li budovat výkonný hardware, nové aplikace, platformu nebo rozvíjet multimediální obsah. Dnes jsme stále na počátku a nic nám nebrání v tom, aby druhá digitální dekáda byla ještě úspěšnější.

Než tuto novou dekádu představím, rád bych uvedl, proč je toto má poslední keynote. Jak jste slyšeli, v červenci tohoto roku přestanu pro Microsoft pracovat na plný úvazek a budu se plně věnovat nadaci. Je to vlastně poprvé od mých sedmnácti let, co nebudu mít stálou práci u Microsoftu. A opravdu si nejsem jistý, jak ten poslední den v práci bude vypadat. Víte, je to trochu zvláštní – co dělat poslední den? Naštěstí mám ale několik přátel a ti mi pomohli se na něj připravit. Dali jsme hlavy dohromady a připravili krátké video. Pojďme se na něj podívat.

Na zábavný poslední den Billa Gatese se podívejte zde

Já si opravdu nemyslím, že je to přesná reprezentace toho, co se pravděpodobně stane, ale byla celkem zábava dávat to dohromady. Změna pozic proběhla ve skutečnosti velmi dobře a Ray Ozzie a Craig Mundie převzali mé každodenní povinnosti. Samozřejmě i po odchodu se budu podílet na některých projektech, které si vyberu. Je to stále o kouzlu software a o tom, jak je software schopný napomoci třeba v rozvoji vzdělávání a zlepšování zdravotní péče na celém světě.

Budoucnost jménem Microsoft Surface

Druhá digitální dekáda bude více zaměřena na propojující se uživatele. Microsoft vytvoří platformy, které dovolí lidem budovat své aplikace. Tyto aplikace nepoběží pouze na osobním počítači, ale dostupné budou i na internetu, v telefonu, v automobilu nebo ve vašem televizoru a budou využívat webové služby.

Mluvíme-li o službách, máme na mysli širokou paletu nových aplikací, včetně mapových služeb, platebních služeb, komunitních služeb a míst, kde budete moci sdílet s ostatními svá data. To vše bude tvořit základ zcela nové kategorie aplikací, definitivní změnu pojetí televize, četby, přístupu ke zdravotní péči nebo ke vzdělávání.

Mezi tři klíčové elementy druhé digitální dekády, které bych rád vyzdvihl, patři nejprve zážitek z vysokého rozlišení. Technologie zobrazování se neustále zlepšuje a není to otázka pouze HD obrazovek, ale také možnosti zobrazit cokoliv na libovolnou plochu. Nechceme mít počítač na stole, ale uvnitř stolu. V zasedací místnosti tak budete moci spolupracovat s kolegy, doma si naopak budete moci snadno organizovat fotografie nebo hrát deskové hry jako na skutečném stole.

gates_surfacehd.jpg  gates_surfaceos.jpg
Microsoft Surface – počítač uvnitř stolu

Tip: podívejte se na Microsoft Surface na videích

Ať už budete doma hrát hru, nebo půjdete po ulici se zařízením s podporou Virtual Earth, kvalita zobrazování bude velmi, velmi vysoká. Budete si moci prohlížet sortiment ve virtuálním 3D obchodním domě, nebo se setkávat s lidmi v 3D virtuálním prostředí. Chceme tedy využít technologie HD videa a zvuku co nejširším způsobem.

Za druhé, všechna tato zařízení budou neustále připojená k celosvětové síti. A tedy brouzdání po internetu a stahování nových programů pro vás bude naprostou samozřejmostí. Fotografie z vašeho fotoaparátu se okamžitě dostane tam, kam budete chtít, bez nutnosti ručně připojovat zařízení k počítači.

gates_virtualearth1.jpg  gates_virtualearth2.jpg
Microsoft Virtual Earth zatím nabízí podobné funkce jako Google Earth
gates_virtualearth_praha.jpg  gates_virtualearth_brno.jpg
S detailními snímky si na našem území poradí Virtual Earth jen zřídka

Bude to jednoduché a efektivní. Stačí vzít do ruky libovolné zařízení a autorizovat se. Velmi snadno se tak dostanete ke svému účtu i na novém mobilním telefonu nebo vypůjčeném libovolném kapesním zařízení.

Posledním elementem, který lidé podceňují asi nejvíce, řekl bych, je potenciál přirozeného ovládání. První digitální dekáda byla povětšinou realizována s pomocí klávesnice a myši. Poslední dva roky sledujeme vývoj jiných možností ovládání. Dotykové ovládání na Windows PC nebo iPhone. Aktivní povrch – to je to, o čem zde mluvíme. Začali jsme také sledovat vývoj hlasového ovládání – TellMe v telefonu a projekt Ford Sync.

Reakce veřejnosti na tyto nové způsoby ovládání byly neuvěřitelné. Lidé se o tyto nové přístupy velmi zajímají. Rozpoznání dotyku a obrazu se prolíná s dalšími technologiemi a vytváří zcela nový pohled na ovládání nejrůznějších zařízení. Stále jsme na počátku a toto vše bude součástí nových platforem, které budou navržené tak, aby běžný vývojář nového typu aplikací měl co nejméně práce.

gates_fordsync.jpg
Možnosti sdílení informací Ford Sync

Klíčovým stavebním kamenem pro Microsoft bude samozřejmě platforma Windows. Budeme ji vyvíjet a používat jako základ celého nového systému. Rok 2006 byl pro PC neuvěřitelný. Růst prodeje osobních počítačů překročil hranici 13 procent. To je opravdu gigantické číslo a bylo úžasné to sledovat. I pro letošní rok se očekává dvouciferný růst. Loni jsme uvedli Vistu. Jsem velmi rád, že mohu říci, že dnes operační systém Windows Vista používá 100 milionů uživatelů a to je pro nás velmi významný milník pro vývoj dalších aplikací a nového hardware. Naši partneři budují nové elegantní přenosné počítače s možnostmi a tvary, které jste v životě neviděli. Jsou menší a vhodnější pro zcela nový způsob, kterým lidé budou používat PC.

gates_windowsmobile.jpg  gates_windowslive.jpg
Microsoft letos očekává zdvojnásobení počtu uživatelů Windows Mobile

Máme své online služby a společně s dalšími společnostmi sledujeme v této oblasti neuvěřitelný růst. Náš Windows Live dnes používá více než 400 milionů uživatelů včetně nové verze, kterou jsme uvedli před několika měsíci. Windows Mobile používá přes 10 milionů uživatelů a tento počet se letos zdvojnásobí. Mobilní telefony toho dnes dokážou čím dál tím více a tak se rozrůstá i počet aplikací, které můžete použít a které díky novým způsobům používání počítače nabídnou zcela nové funkce.

Kompletní přednášku si můžete přečíst v angličtině na webu Microsoft PressPass. K dispozici je také streamované video a výběr nejdůležitějších novinek.

Diskuze (27) Další článek: Spojení Microsoftu a Logitechu racionálně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,