Elon Musk | Twitter | Tesla

Poslechl Elon Musk hlas lidu? Sice prodal akcie za 110 miliard, ale anketa o tom patrně nerozhodla

V sobotu 6. listopadu publikoval generální ředitel Tesly a SpaceX na Twitteru anketu, ve které se ptal, zda má prodat 10 % akcií Tesly. Do hlasování se zapojilo více než 3,5 milionu lidí, přičemž 57,9 % s prodejem souhlasilo, zatímco 42,1 % bylo proti.

Jak to nakonec dopadlo? Z dokumentů Komise pro cenné papíry vyplývá, že nejbohatší člověk planety skutečně prodal akcie v hodnotě 5 miliard dolarů, což je v přepočtu přibližně 110 miliard korun. Otázkou je, zda se k tomuto kroku opravdu rozhodl na základě výsledků internetové ankety, nebo jestli by akcie prodal i tak, jak s předstihem předpokládala například americká televizní stanice CNBC.

Akcie za 110 miliard

Většina indicií naznačuje, že anketa na Twitteru byla pro Muska spíše zábavným výstřelkem, což by v jeho případě nebylo nic překvapivého. Velmi pravděpodobně se jednalo o snahu upoutat pozornost na téma zdanění nerealizovaných zisků z veřejně obchodovaných aktiv, které v minulosti kritizoval.

Britská BBC upozornila, že z dokumentů vyplývá, že prodej více než 930 000 akcií v hodnotě přes 1,1 miliardy dolarů byl uskutečněn na základě předem dohodnutého obchodního plánu sestaveného 14. září, tedy dlouho před Muskovou anketou na sociální síti.

Musk nakonec v úterý a ve středu prodal dalších více než 3,5 milioni akcií. Zajímavé je, že současní i bývalí členové představenstva Tesly, včetně Elonova bratra Kimbala Muska, také prodali akcie Tesly v hodnotě několika milionů dolarů – učinili tak ještě před Elonovým tweetem, kdy byly ceny akcií na svých historických maximech.

Akcie Tesly se během dvou dnů po ukončení ankety propadly přibližně o 16 % a Musk tak přišel o 50 miliard dolarů, nicméně ve středu opět získaly pevnou půdu pod nohama. Tesla je aktuálně nejhodnotnějším výrobcem automobilů na světě – její hodnota na burze přesahuje 1 bilion dolarů.

Zdanění miliardářů

Nárůst osobního jmění miliardářů je v USA horkým tématem diskusí, zejména v roce, kdy miliony Američanů přišly o práci. Tesle, vyrábějící elektromobily, se v přesto dařilo – překonala v ekonomicky pomalém roce nepřízeň osudu a majetek Muska v podobě firemních akcií vzrostl o více než 130 miliard dolarů.

Američtí zákonodárci chtějí přivést na svět nový zákon, který by růst osobního jmění zdanil. Právě proto Musk položil anketní otázku na Twitteru stylem, zda by měl prodat své akcie Tesly, aby zaplatil daně v souladu se současnými americkými zákony.

Na rozdíl od jiných případů, kdy Musk na Twitteru vyhlašuje, co chystá, tentokrát do vlákna ankety nepřidal žádný další příspěvek. Podle amerických zákonů bude nyní muset ze zisku z prodeje zaplatit daň ve výši lehce nad 50 procenty.

Diskuze (25) Další článek: 16 jader v notebooku? Mobilní AMD Ryzeny 7000 se Zen 4 dorazí možná už příští rok

Témata článku: SpaceX, Tesla Motors, Elon Musk, Twitter, USA, Tesla, CNBC, Hlas lidu, BBC, Anketa, Musk, Akcie, Miliarda, Lid, Dolar8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft