V sobotu 6. listopadu publikoval generální ředitel Tesly a SpaceX na Twitteru anketu, ve které se ptal, zda má prodat 10 % akcií Tesly. Do hlasování se zapojilo více než 3,5 milionu lidí, přičemž 57,9 % s prodejem souhlasilo, zatímco 42,1 % bylo proti.
Jak to nakonec dopadlo? Z dokumentů Komise pro cenné papíry vyplývá, že nejbohatší člověk planety skutečně prodal akcie v hodnotě 5 miliard dolarů, což je v přepočtu přibližně 110 miliard korun. Otázkou je, zda se k tomuto kroku opravdu rozhodl na základě výsledků internetové ankety, nebo jestli by akcie prodal i tak, jak s předstihem předpokládala například americká televizní stanice CNBC.
Akcie za 110 miliard
Většina indicií naznačuje, že anketa na Twitteru byla pro Muska spíše zábavným výstřelkem, což by v jeho případě nebylo nic překvapivého. Velmi pravděpodobně se jednalo o snahu upoutat pozornost na téma zdanění nerealizovaných zisků z veřejně obchodovaných aktiv, které v minulosti kritizoval.
Britská BBC upozornila, že z dokumentů vyplývá, že prodej více než 930 000 akcií v hodnotě přes 1,1 miliardy dolarů byl uskutečněn na základě předem dohodnutého obchodního plánu sestaveného 14. září, tedy dlouho před Muskovou anketou na sociální síti.
Musk nakonec v úterý a ve středu prodal dalších více než 3,5 milioni akcií. Zajímavé je, že současní i bývalí členové představenstva Tesly, včetně Elonova bratra Kimbala Muska, také prodali akcie Tesly v hodnotě několika milionů dolarů – učinili tak ještě před Elonovým tweetem, kdy byly ceny akcií na svých historických maximech.
Akcie Tesly se během dvou dnů po ukončení ankety propadly přibližně o 16 % a Musk tak přišel o 50 miliard dolarů, nicméně ve středu opět získaly pevnou půdu pod nohama. Tesla je aktuálně nejhodnotnějším výrobcem automobilů na světě – její hodnota na burze přesahuje 1 bilion dolarů.
Zdanění miliardářů
Nárůst osobního jmění miliardářů je v USA horkým tématem diskusí, zejména v roce, kdy miliony Američanů přišly o práci. Tesle, vyrábějící elektromobily, se v přesto dařilo – překonala v ekonomicky pomalém roce nepřízeň osudu a majetek Muska v podobě firemních akcií vzrostl o více než 130 miliard dolarů.
Američtí zákonodárci chtějí přivést na svět nový zákon, který by růst osobního jmění zdanil. Právě proto Musk položil anketní otázku na Twitteru stylem, zda by měl prodat své akcie Tesly, aby zaplatil daně v souladu se současnými americkými zákony.
Na rozdíl od jiných případů, kdy Musk na Twitteru vyhlašuje, co chystá, tentokrát do vlákna ankety nepřidal žádný další příspěvek. Podle amerických zákonů bude nyní muset ze zisku z prodeje zaplatit daň ve výši lehce nad 50 procenty.