Poskytovatelů je čím dál míň

Prakticky dnes u nás není významný poskytovatel Internetu, který by nebyl ovládán zahraničním kapitálem.
Pavel Pospíšil: Prakticky dnes u nás není významný poskytovatel Internetu, který by nebyl ovládán zahraničním kapitálem. Naposledy „šel do dražby“ Cesnet, nejstarší internetová síť u nás, který koupila společnost Contactel za tři čtvrtě miliardy korun.

Jistě i díky velkolepému odhalování RedBoxů se Contactelu podařilo v krátkém čase stát se telekomunikační společností, jejíž jméno si vedle Českého Telecomu a dvou prvních operátorů mobilních sítí lidé nejčastěji vybaví. Nynější akvizice pomohla Contactelu stát se doopravdy jedním ze dvou tří nejvýznamnějších poskytovatelů Internetu u nás. Ne všechny uzly zakoupené sítě však provozoval přímo Cesnet, takže se ještě uvidí, jak hladce a rychle začlenění Cesnetu do struktury Contactelu proběhne.

Se zahraničním investorem za zády převzala brněnská společnost SkyNet síť Bohemia.Net, jejíž část provozovala. Zajímavé je, že se nyní stala také majitelem slovenského poskytovatele viaPVT, který donedávna patřil společnosti PVT („znáte z kupónové privatizace“).

World Online, rychle rostoucí evropský poskytovatel, jehož počet uživatelů se brzy přiblíží hranici jednoho a půl milionu, vstoupil do královehradecké společnosti CZCOM těsně před loňským Invexem. Od té doby investoval do sítě a připravoval rázné vkročení na trh v únoru tohoto roku, kdy zavedl jako druhý u nás služby Internetu zdarma.

Telenor po loňských nákupech (Terminal, OASAnet) představil u nás, stejně jako jinde v Evropě, obchodní značku Nextra.

Eunet Czechia změnil od března název dle svého vlastníka na KPNQwest Czechia. Součástí – nyní celosvětového – poskytovatele datových služeb je ale již od roku 1996. Zajímavé je, že přes jednoho z majitelů – nizozemskou telekomunikační společnost KPN Telecom – vede spojení i k našemu zatím monopolnímu Českému Telecomu. Ten poskytuje Internet pod obchodní značkou Internet On Line a je jedním z největších, ne-li úplně největším hráčem na tomto poli. Každá z firem ale bude vykonávat samostatnou činnost.

Společnost GTS, velký evropský telekomunikační operátor, sjednotila svoje aktivity provozované u nás třemi různými firmami pod jedinou střechu. Každá z těchto tří firem se soustředila na poněkud odlišný segment trhu a jejich síla je nyní ve společném působení. Dattel má v Praze optickou síť a je to jeden z prvních alternativních telefonních operátorů. Jeho dceřiná společnost provozuje síť kabelové televize. GTS Czech Net je specialista na datové a hlasové služby, zatímco GTSINEC je již z dřívějška jedním z předních poskytovatelů Internetu u nás.

Loni byl také prodán CzechNet (neplést si ho GTS CzechNetem); ze těch větších členů sdružení NIX tak v českých rukách zůstávají tři spíše menší poskytovatelé: InWay, IPEX (síť GIN) a Mopos (síť IPnet).

Zbývá jedna z posledních nevyřešených otázek: Kdo koupí VOL? Firmě Czech On Line se podařilo získat pěkný kus uživatelského trhu se svou službou Volný, majitel – fond rizikového kapitálu – je spokojen a hledá kupce. Podle týdeníku Euro prý slovo dá slovo nejpozději v průběhu dubna. Spekuluje se, že kupcem by mohl být největší světový poskytovatel, America On Line, ale také na tom nemusí být ani zrnko pravdy.

Diskuze (2) Další článek: Jak pomocí VBA přidat funkci do Excelu?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,