Poskytovatelů je čím dál míň

Prakticky dnes u nás není významný poskytovatel Internetu, který by nebyl ovládán zahraničním kapitálem.
Pavel Pospíšil: Prakticky dnes u nás není významný poskytovatel Internetu, který by nebyl ovládán zahraničním kapitálem. Naposledy „šel do dražby“ Cesnet, nejstarší internetová síť u nás, který koupila společnost Contactel za tři čtvrtě miliardy korun.

Jistě i díky velkolepému odhalování RedBoxů se Contactelu podařilo v krátkém čase stát se telekomunikační společností, jejíž jméno si vedle Českého Telecomu a dvou prvních operátorů mobilních sítí lidé nejčastěji vybaví. Nynější akvizice pomohla Contactelu stát se doopravdy jedním ze dvou tří nejvýznamnějších poskytovatelů Internetu u nás. Ne všechny uzly zakoupené sítě však provozoval přímo Cesnet, takže se ještě uvidí, jak hladce a rychle začlenění Cesnetu do struktury Contactelu proběhne.

Se zahraničním investorem za zády převzala brněnská společnost SkyNet síť Bohemia.Net, jejíž část provozovala. Zajímavé je, že se nyní stala také majitelem slovenského poskytovatele viaPVT, který donedávna patřil společnosti PVT („znáte z kupónové privatizace“).

World Online, rychle rostoucí evropský poskytovatel, jehož počet uživatelů se brzy přiblíží hranici jednoho a půl milionu, vstoupil do královehradecké společnosti CZCOM těsně před loňským Invexem. Od té doby investoval do sítě a připravoval rázné vkročení na trh v únoru tohoto roku, kdy zavedl jako druhý u nás služby Internetu zdarma.

Telenor po loňských nákupech (Terminal, OASAnet) představil u nás, stejně jako jinde v Evropě, obchodní značku Nextra.

Eunet Czechia změnil od března název dle svého vlastníka na KPNQwest Czechia. Součástí – nyní celosvětového – poskytovatele datových služeb je ale již od roku 1996. Zajímavé je, že přes jednoho z majitelů – nizozemskou telekomunikační společnost KPN Telecom – vede spojení i k našemu zatím monopolnímu Českému Telecomu. Ten poskytuje Internet pod obchodní značkou Internet On Line a je jedním z největších, ne-li úplně největším hráčem na tomto poli. Každá z firem ale bude vykonávat samostatnou činnost.

Společnost GTS, velký evropský telekomunikační operátor, sjednotila svoje aktivity provozované u nás třemi různými firmami pod jedinou střechu. Každá z těchto tří firem se soustředila na poněkud odlišný segment trhu a jejich síla je nyní ve společném působení. Dattel má v Praze optickou síť a je to jeden z prvních alternativních telefonních operátorů. Jeho dceřiná společnost provozuje síť kabelové televize. GTS Czech Net je specialista na datové a hlasové služby, zatímco GTSINEC je již z dřívějška jedním z předních poskytovatelů Internetu u nás.

Loni byl také prodán CzechNet (neplést si ho GTS CzechNetem); ze těch větších členů sdružení NIX tak v českých rukách zůstávají tři spíše menší poskytovatelé: InWay, IPEX (síť GIN) a Mopos (síť IPnet).

Zbývá jedna z posledních nevyřešených otázek: Kdo koupí VOL? Firmě Czech On Line se podařilo získat pěkný kus uživatelského trhu se svou službou Volný, majitel – fond rizikového kapitálu – je spokojen a hledá kupce. Podle týdeníku Euro prý slovo dá slovo nejpozději v průběhu dubna. Spekuluje se, že kupcem by mohl být největší světový poskytovatel, America On Line, ale také na tom nemusí být ani zrnko pravdy.

Diskuze (2) Další článek: Jak pomocí VBA přidat funkci do Excelu?

Témata článku: Internet, Gina, Slovenská televize, Internetová síť, Společné působení, Střecha, Zajímavý trh, Čtvrt miliardy, Zrnko, Týdeník televize, Poskytovatel, Zajímavá služba, Společnost CZC


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5