Poskytovatelé připojení: nekupujte od zelináře

Celý stát je doslova protkán Internetem. Jinými slovy u nás existuje několik prakticky nezávislých sítí, na nichž je provozován Internet. Otázka zní, která je ta nejlepší a na kterou se připojím právě já.
Celý stát je doslova protkán Internetem. Jinými slovy u nás existuje několik prakticky nezávislých sítí, na nichž je provozován Internet. Otázka zní, která je ta nejlepší a na kterou se připojím právě já.
  Sítě provozuje vždy nějaká firma, která se tím řadí mezi poskytovatele Internetu, kterým někdy říkáme také provideři z anglického ISP – Internet Service Provider. Bude to asi znít překvapivě, ale v České republice působí na tři stovky těchto poskytovatelů. Jen někteří z nich jsou však primární. Poměrně vysoký počet je zapříčiněn tím, že někteří velcí poskytovatelé nechávají za sebe v regionech pracovat menší firmy neboli sekundární poskytovatele. My zaměříme svou pozornost na poskytovatele hlavní (primární). Těch je u nás skoro dvacet, ne všichni ale nabízejí své služby pro koncového uživatele Internetu. Jsou však jeho hybnou silou.

Nemáme svého Al Gora
Za poslední rok klesly ceny za připojení k Internetu v průměru o polovinu, v některých případech i více. Tento trend bude dozajista pokračovat, časem se dostaneme na ceny běžné v Americe nebo v západní Evropě.

Příčiny poklesu vězí v konkurenčním prostředí a ve zdravém podílu zahraničního kapitálu v odvětví. Dalším faktorem je i pokles cen technologií a technického vybavení; ten ale není rozhodně tak velký.

Na druhé straně není vidět žádná podpora ze strany státu či vlády, jak je tomu v jiných zemích. I třeba na Slovensku je legislativa a státní podpora Internetu na vyšší úrovni. Prostě nemáme svého Al Gora. O to více je nutné ocenit snahu, možná spíše odvahu čistě komerčních firem podílet se na rozvoji Internetu.

Technologie útočí
Je jasné, že poskytovatelé si nemohou donekonečna konkurovat jen cenou. Každý se musí specializovat na určitou skupinu zákazníku nebo na určité technologie a služby. Oba směry jsou u nás již patrné.

Hitem poslední doby se stávají mikrovlnné spoje. Internet je přenášen na vlnách o velmi vysokých frekvencích, problémem mikrovlnných spojů jsou vysoké pořizovací náklady (minimálně 100 tisíc korun). Provoz je pak levný (nebo spíše bezplatný), platí se pouze poskytovateli za Internet. Oproti běžnému telefonnímu připojení tedy odpadají veškeré poplatky směřované Telecomu. Ten v poslední době moc oblíben není a tak se na této vlně antipatií mikrovlnné spoje určitě svezou. Kapacita mikrovlnného spojení je o mnoho větší, než metalického vedení po telefonních drátech. To je také určitá investice do budoucnosti.

Podle posledních informací nabízí mikrovlnná připojení společnost InWay (v Praze), Cesnet (v několika lokalitách, ale v Praze ne); dále ještě několik regionálních poskytovatelů (zejména technologií zvanou BreezeNet). Tento typ přístupu do Internetu je sice zatím hudbou budoucnosti, nutno ale říci, že budoucnosti blízké.

Těžká rána telefonii
Další novinkou u nás bylo telefonování po Internetu. Ve valné většině se jednalo o telefonování do zahraničí. Tuto službu nabízel především Radiomobil (provozovatel sítě mobilních telefonů Paegas). Tady je internetové telefonování zcela transparentní, tj. na obou koncích spojení jsou telefony. Druhou variantou je služba nabízená některými poskytovateli, například Cesnetem. Zde musí být na jedné straně počítač připojený k Internetu, na druhé může být klasický telefon.

Jelikož SPT Telecom má zahraniční hovory velmi drahé, je internetová telefonie výrazně levnější (někdy až desetkrát). To se Telecomu samozřejmě nezamlouvalo, a tak podal (zatím jen na Radiomobil) stížnost u Českého telekomunikačního úřadu. Ten bohužel rozhodl, že internetová telefonie porušuje monopol zaručený Telecomu státem do konce roku 2001. Spory zatím pokračují, Radiomobil se samozřejmě proti rozhodnutí odvolal. To je příklad, kdy státní správa hází rozvoji Internetu a prosazování technologií přímo klacky pod nohy.

Nebezpečně rychlé linky
Rozvoj Internetu s sebou přináší multimediální aplikace (internetovou televizi, radio …). To zase tlačí na neustálé zvyšování kapacity linek (hlavně linek do zahraničí). Někteří poskytovatelé mají do zahraničí linku rychlejší než 10 Mb/s (Eunet a Cesnet). Jak se zdá, to jim stále nestačí. Zástupci Eunetu prohlásili na tiskové konferenci, že jejich přáním je do konce roku mít dvakrát 34 Mb/s do zahraničí (přes satelit a pozemní linkou).

Rychlost Internetu ale ovlivňují i vnitrostátní linky (pro obyvatele Prahy nikoliv). Na ty se zapomíná a poskytovatelé se jimi prakticky vůbec nechlubí. Hrají však významnou roli nejen v testech prováděných naším vydavatelstvím.

Velcí operátoři jsou tady
Prakticky žádný z poskytovatelů si své sítě nebuduje sám. Pronajímá si je totiž od velkých operátorů nebo od SPT Telecomu. Do Prahy má svou linku zavedenu několik takových operátorů.

V první řadě jmenuji společnost Ebone, která má své linky hlavně v západní Evropě. Ta má do Prahy linku o kapacitě 34 Mb/s. Po částech ji pak pronajímá dalším poskytovatelům, a že o zákazníky nemá nouzi. V poslední době se ozývají hlasy, že 34 Mb/s je už málo a že linka bz se měla posílit. Dále se proslýchá, že se připravuje záložní linka do Bratislavy, kde má Ebone také svůj stan.

Dále se nabízí společnost GlobalOne. Jednak poskytuje konektivitu jiným subjektům a dále se pokouší vystupovat jako poskytovatel Internetu pro koncového zákazníka (i když, pravda, velkého).

Internet není legrace
Důkazem toho je, že již do několika společností vstoupil zahraniční kapitál. Jedná se jednak o našeho předního poskytovatele Video On Line nebo dnes už Czech On Line. Vstup německého investičního fondu DBG Osteuropa–Holding znamenal pro společnost jistě značné kapitálové posílení.

Další pánem na holení se stal pražský Terminal Bar, jehož internetovou část koupil norský gigant Telenor. Zástupcem zahraničního kapitálu budiž i společnost Eunet Czechia, která je součástí celoevropského poskytovatele Eunet International.

Kapitálové posilování našich poskytovatelů bude asi pokračovat. Technologický rozvoj si žádá velké dlouhodobé investice, kterých se u nás zatím nedostává.

Aliatel a VOL
V těchto třech slovech je naděje. Společnost Aliatel nabízí na technologii Frame Relay připojení k sítí Video On Line. Aliatel buduje v republice vysokorychlostní páteřní sítě SDH na optických vláknech 2,5 Gb/s. Což je to nejlepší, co lze u nás dostat.

Aliatel a VOL společně nabízejí prostřednictvím technologie Frame Relay (podobné ATM) připojení k Internetu na maximální rychlosti až 64 kb/s za bezkonkurenční cenu 19 998 korun.

Dnes zdražujeme zítřek
Náš monopolní telefonní operátor oznámil, že hodlá zdražovat místní telefonní poplatky o 25 procent. Protože podle našich průzkumů 40 procent lidí je k Internetu připojeno přes telefonní linku a modem, vzbudil tento krok značnou nevoli. Dokonce vznikla kampaň, která má za cíl odradit SPT Telecom od zdražování. Více se dočtete na jiných místech časopisu.

Nejen já se přikláním k názoru, že by měl vzniknout jakýsi internetový tarif. Tedy telefonní poplatky za připojení k Internetu budou nižší než za běžné telefonování. To je zřejmě rozumné východisko z dnešní rozhádané situace.

Quo vadis Internet?
Český trh s Internetem se bude jistě ubírat cestou koncentrace uživatelů a kapitálu. Největší šanci na přežití mají ti poskytovatelé, kteří vlastní přístupové body ve většině měst (ve většině UTO). Takových v současné době není mnoho. K tomuto stavu se blíží snad Telecom, Cesnet, Mopos, PVT. Budoucnost patří jen těm kapitálově silným, udržet se bez podpory zahraničního kapitálu bude těžké.

Malí poskytovatelé samozřejmě zůstanou. Kvalita jimi poskytovaných služeb se ale logicky nemůže rovnat národním nebo nadnárodním gigantům. A to je cítit už i dnes.

Uspět mohou ti, kdo se svezou na vlně nových technologií. Ať již to je ADSL, nebo optická vedení založená na ATM. Slibně se vyvíjí i kombinace kabelových televizí a Internetu. S tím souvisí multimediální služby, jako video na žádost (video on demand), internetová rádia a televize.

Z marketingového hlediska se dnes vyprofilovaly dvě skupiny poskytovatelů. Jedni pouze vybudovali nebo koupili páteřní a zahraniční linky a starost o zákazníky nechávají menším (místním) partnerům. Druzí se starají o celou síť sami. Tady vidím výhodu v zázemí: Internet nemůže prodávat zelinář. Najít si toho správného poskytovatele není jednoduché. Svou váhu hraje kvalita sítě (opět viz naše testy), cena a také celková pověst poskytovatele. Z investičního hlediska je lepší připojit se k velkému poskytovateli než ke zmíněnému zelináři.

Je vidět, že možnosti trhu jsou prakticky neomezené. Kdo má dobré nápady a podporu kapitálu, má úspěch skoro zaručen.

Zdroj: Computer
  

Váš názor Další článek: Jeden rok mezi monitory

Témata článku: Video, Internet, Určitá doba, Běžný obyvatel, Nadnárodní gigant, Linka, Internetová televize, Česká televize dobré ráno, Valný úspěch, Připojení, Gore, Regionální televize, Internet Radio, Státní podpora, Mikrovlnný spoj, Internetové připojení, Malý satelit, Určitý důkaz, Nejlepší televize, Poskytovatel, Velká kapacita, Relay, Poslední doba, Telefonní linka


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 95

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 119


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně