Klimatická změna

Poskytovatelé internetu ve Francii musí přenos dat přepočítat na uhlíkovou stopu CO₂. Není to už trochu přehnané?

Web Numerama upozornil na kontroverzní francouzskou vyhlášku z konce prosince 2021. Poskytovatelé připojení k internetu ve Francii musí od Nového roku u objemu spotřebovaných dat uvádět také ekvivalent emisí CO₂.

Prakticky to znamená, že například ve vyúčtování nebude jen přenesený objem dat a cena, ale také uhlíková stopa vyjádřená ekvivalentem oxidu uhličitého. Tedy kolik gramů CO₂ bylo stahováním a posíláním dat vypuštěno do ovzduší.

Pro výpočet existuje metodika, která u mobilních sítí nyní počítá s 49,4 g CO₂ za přenesený gigabajt dat. U pevných sítí se hodnota počítá z 4,1 kg CO₂ za měsíc. Tento zjednodušený výpočet, který pravděpodobně nijak neodráží skutečnou realitu, se má používat do začátku roku 2024.

Samotnou vyhlášku, která „stanoví postupy pro poskytování informací o množství dat spotřebovaných v souvislosti s poskytováním přístupu do sítě a jejich ekvivalentu v emisích skleníkových plynů“ můžete prozkoumat na této stránce.

Všechny uvedené zdroje jsou ve francouzštině, ale například Google Translator si s nimi poradí.

Diskuze (55) Další článek: ASRock DeskMeet je kompaktní DIY počítač slibující ohromný výkon

Témata článku: Google, Internet, CO2, Ekologie, Francie, Klimatická změna, Globální oteplování, Oxid uhličitý, Přenos, Data, Přenos dat, Ekvivalent, Uhlíková stopa, Poskytovatel, Ovzduší