Poskytovatelé internetu | Připojení k internetu | Český telekomunikační úřad (ČTÚ)

Poskytovatelé internetu už nezlobí. Většina z nich uvádí rychlosti v souladu s předpisy

Zdroj: Jonbonsilver / Pixabay
Poskytovatelé internetu už nezlobí. Většina z nich uvádí rychlosti v souladu s předpisy | Zdroj: Jonbonsilver / Pixabay

Od prvního ledna musí poskytovatelé internetu ve smluvních dokumentech uvádět rychlosti novým a přesnějším způsobem. Během únorové kontroly ČTÚ zjistil, že se zákonu přizpůsobili hlavně velcí „provideři“, po dvou měsících přestali hřešit i ti menší.

V únoru novou povinnost splnila jen 4 % poskytovatelů (celkem 55 % zákazníků), nyní již dokumenty upravilo 73 % poskytovatelů (97 % zákazníků).

ČTÚ v případech, kdy došlo k příliš pozdní nápravě či u poskytovatelů, kteří dosud povinnost nesplnili, přikročil ke konkrétním sankcím v podobě pokut,“ uvádí mluvčí úřadu Tereza Meravá.

Není rychlost jako rychlost

Úřad již v minulosti stanovil, jak mají poskytovatelé popisovat parametry připojení. Pravidla ale byla vágní a poskytovatelé toho zneužívali například tím, že jako minimální rychlost připojení uvedli třeba jen mrzkých 16 kb/s. Podle nových definic už to nejde. Spolu s inzerovanou rychlostí musí uvádět i minimální a běžně dostupné rychlosti, které se od té inzerované liší procentuálně.

Toto jsou od ledna klíčové parametry pevného internetového připojení:

  • Inzerovaná rychlost je ta, která je uvedena v ceníku, na webu a v propagačních materiálech. Nesmí být vyšší než maximální, typicky ale bývá stejná.
  • Maximální rychlost je nejvyšší dosažitelnou rychlostí na dané přípojce, nesmí být nižší než inzerovaná rychlost.
  • Běžně dostupná rychlost musí odpovídat alespoň 60 % inzerované rychlosti a je dostupná po 95 % kalendářního dne.
  • Minimální rychlost musí odpovídat alespoň 30 % inzerované rychlosti.
  • Velká trvající odchylka znamená pokles reálné rychlosti pod běžně dostupnou na dobu delší než 70 minut.
  • Velká opakující se odchylka znamená alespoň tři poklesy reálné rychlosti o délce minimálně 3,5 minuty pod běžně dostupnou během 90 minut.

Klíčové jsou poslední čtyři body. Pokud je připojení nebude splňovat, fakticky se jedná o výpadek internetu. Ten lze reklamovat a dožadovat se adekvátní náhrady.

Pokud tedy máte například tarif s rychlostí stahování 100 Mb/s, rychlost nesmí klesnout pod 30 Mb/s. Nemůže klesnout ani pod 60 Mb/s na souvislou dobu delší než 70 minut. Případně spadnout pod 60 Mb/s třikrát na dobu alespoň 3,5 minuty v rozmezí 90 minut.

Nová pravidla se týkají i internetu v mobilu, u něj jsou však mírnější a pracují se s těmito specifikacemi:

  • Inzerovaná rychlost je ta, která je uvedena v ceníku, na webu a v propagačních materiálech.
  • Odhadovaná maximální rychlost je realisticky dosažitelná v dané lokalitě vně budov.
  • Velká trvající odchylka znamená pokles reálné rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti na dobu delší než 40 minut.
  • Velká opakující se odchylka znamená alespoň pět poklesů reálné rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti o délce minimálně 2 minuty během 60 minut.
Diskuze (21) Další článek: AMD za 35 miliard dolarů kupuje „konkurenční“ Xilinx. Rekordní obchod již schválili i akcionáři

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, Připojení k internetu, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Pokles, Rychlost, Propagační materiál, Poskytovatel, Odchylka, Připojení, Reálná rychlost25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

** Brno slaví Dny elektronové mikroskopie ** Třetina světové produkce totiž pochází z Česka ** Zapnuli jsme také mikroskop, zkuste hádat

Jakub Čížek
Mikroskop