Poskládejte si svoji klávesnici

Kolikrát už jste nadávali na špatné rozložení tlačítek na klávesnici? Nyní si můžete klávesy jednoduše poskládat podle svého a zdvojnásobit tak jednoduchost ovládání operačního systému. Jak? Díky Ergodex DX1 Input System naprosto jednoduše.

Při prvním pohledu na Ergodex DX1 Input System si nejste úplně jisti, na co konkrétně koukáte. A bez specifikace nebo návodu na použití to asi ani nepoznáte – jde totiž o nejnovější výstřelek pro herní nadšence nebo milovníky klávesových zkratek.

Rozsypané klávesy

V dnešní době již každá počítačová hra obsahuje možnost nastavení ovládacích kláves. Někdy ale nelze vybrat rozložení tak, aby naprosto vyhovovalo jakékoliv situaci. Pokud navíc mezi hrami často přepínáte, než si ruce a mozek zvyknou na jiné ovládání, pár kol už je pryč a půl hodina hraní také.

Stejné pravidlo platí i pro ostatní neherní aplikace. Ani klávesové zkratky nejsou zrovna nejpohodlnějším způsobem, jak si usnadnit práci s kancelářskými aplikacemi. I když jde o rozhodně rychlejší variantu než přecházení ukazatele myši z jedné poloviny obrazovky na druhou a obráceně, kombinace je třeba si pamatovat a příkazy se snadno zaměňují. Některé programy sice dokáží například funkčním klávesám F1 až F12 přiřadit specifické akce, ale se dvanácti operacemi pro desítky na sobě nezávislých aplikací si vystačíte asi jen stěží.

Poskládej si klávesnici

Jistě už je vám alespoň trochu jasné, kam tímto mířím. DX1 Input System totiž není destička s rozsypanými klávesami, ale plnohodnotná přídavná klávesnice s jednoduchou možností konfigurace jednotlivých kláves a jejich funkcí. Jednoduše tak místo zkratky Ctrl + A a Ctrl + C stisknete třetí tlačítko zleva a všechen text máte okamžitě zkopírovaný ve schránce. Zajímá vás, jak celý systém funguje?

Pohled na DX1 (zdroj: extremetech.com)

Základem celého systému je podložka o rozměrech 16,5 × 24,1 cm, kterou přes sériové rozhraní USB připojíte do počítače. Druhou nezbytnou součástí systému jsou samotné klávesy. Komunikace mezi jednotlivými klávesami a podstavnou deskou probíhá bezdrátově. K základnímu balení je jich dodáváno dvacet pět, maximální počet konfigurovatelných kláves je pak dvojnásobek, tedy padesát. Klávesy s pořadovými čísly 26 - 50 lze za 49,95 amerických dolarů dokoupit na domovských stránkách produktu. Každá klávesa je zespodu vybavena lepící substancí pevně připojenou na vnitřní konstrukci klávesy. Právě toto pevné spojení zajišťuje to, že se jednotlivá tlačítka nebudou ani při vyšší herní zátěži vychylovat ze svých stabilních pozic. Díky hladkému plastovému povrchu základnové stanice je lze po dokončení hry odejmout a přesunout na jiné, lépe vyhovující místo. O tom, kolik takových přesunů jedna klávesa vydrží už se ale specifikace nezmiňuje.

 

Rozložení kláves závisí jen na vás (zdroj: extremetech.com)

Proč ale mluvím o klávesových zkratkách? K jednotlivým tlačítkům lze stejně jednoduše, jako ve hře nastavit směry nebo zbraně, přiřadit i makra pro ovládání aplikací. Stiskem jedné klávesy tak lze přeformátovat celý dokument do správné podoby, následně jej stiskem druhé klávesy vložit na webové stránky a poslední klávesou nahrát na FTP server. Můžete se také v systému pohodlně přepnout do další aplikace nebo jednodušeji stříhat video, komponovat hudbu a kdoví co ještě. Fantazii se meze nekladou a jediný omezující aspekt jsou možnosti operačního systému.

Jednoduché ovládání

Aby každá klávesa provedla přesně akci kterou má, je k balení dodáván ovládací software Ergodex Manager. Ovládací program nejdříve prohledá pevný disk a zaregistruje všechny instalované aplikace. Vy už si pak jen z roletkového menu vyberete příslušnou systémovou aplikaci a jednotlivým klávesám připojeným k hlavnímu panelu přiřadíte libovolné akce.

 

Vzhled ovládacího programu (zdroj: extremetech.com)

Není z levného kraje

Pro snadnou identifikaci co která klávesa dovede a provede slouží miniaturní samolepící značky zabalené spolu s klávesnicí v sadě. Kromě klasických znaků jakými jsou například obálka pro práci s elektronickou poštou, zeměkoule pro internetový prohlížeč nebo paleta pro rychlé spuštění grafického editoru, si své klávesy můžete polepit obrázky šachových figurek, smajlíků, dopravních značek nebo střelných i nestřelných zbraní.

Samolepící etikety (zdroj: extremetech.com)

Ergodex DX1 Input System vyjde zájemce na 149,95 amerických dolarů, což je v přepočtu asi 3 700 Kč. Nejde tedy o částku zanedbatelnou, ale na druhou stranu možnosti, které tato přídavná klávesnice poskytuje, jsou opravdu velké. Uživatele alternativních operačních systémů zatím příliš nepotěším. Podporovány jsou zatím jen operační systémy Microsoft Windows 2000/XP. V nejbližší době se ale plánuje rozšíření i na Apple OS a Linux.

Další podobné články hledejte na Gadgets.cz.

Diskuze (30) Další článek: Nejvyšší soud USA: Grokster prohrál svůj boj

Témata článku: Apple, Linux, Klávesnice, Plastové obálky, Systémová schránka, Jednotlivá značka, Alternativní zdroj, Třetí tlačítko, Zkopírovaná funkce, Klávesa, Ovládací aplikace, Klávesová zkratka, Herní zátěž, Klávesnice herní


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 145

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize