PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

  • V digitálním světě nemůžete věřit všemu
  • Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy
  • Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Potřebujete novou skvělou profilovou fotografii na Facebook, ale když se ráno postavíte před zrcadlo, namísto Brada Pitta spatříte spíše parodii na michelina v posledním tažení? Nebojte se, o nic nejde, přesně tyto neduhy totiž opraví britské studio Anthropics, které je tak trochu specialistou na anatomické fake news.

Na jaře jsme si vyzkoušeli jeho Portrait Pro Body 2, do kterého nahrajete fotografii, software sám identifikuje základní stavbu těla, vy pomocí několika tahů rukou doplníte zbytek, a pak už jen posuvníky odbouráváte břišní tuk a další kalorie – bez jediné činky, rotopedu nebo alespoň běžeckých bot.

Anthropics prostě dělá trošku jiné editory fotografií, které namísto expozice a nějakého toho efektu pro váš Instagram opraví podstatu – vaše tělo.

PortraitPro 17 udělá i z žáby krásku. Ale pozor, jen virtuální.

Nedávno nám do redakce dorazilo další dítě od britských grafiků – PortraitPro 17 Studio Max, které se tentokrát namísto muskulatury postará o portrétní fotografii a kdejakou šedou myš promění v celebritu titulních stránek magazínů pro ženy. Tedy alespoň to o sobě tvrdí.

Jednoduše řečeno, i tentokrát do programu nahrajete fotografii, načež jeho automat rozpozná základní rysy tváře, a vy jen zvolíte, zdali se jedná o muže, ženu, nebo o dítě. Algoritmy poté portrét detailně analyzují, odhadnou věk a další detaily a vy si s pomocí několika desítek posuvníků pohrajete jak s nasvícením scény, tak detaily tváře, barvou očí, očních čoček, vlasů, make-upem a tak dále.

Program si vytvoří 3D model tváře, takže si můžeme pohrát i s virtuálním a opravdu docela věrohodným nasvícením:

Podstatné je to, že všechny tyto proměny se nepromítají na běžná 2D rastrová data jako v každém jiném fotografickém editoru, ale na 3D model. Když tedy portrét nasvítíte třeba zdola, stíny budou vypadat skutečně realisticky a nos hodí stín tam, kde má opravdu být.

Líčit neumíme, a tak jsme si pozvali expertku

Ačkoliv v redakci zvládneme ledacos, problematice nejrůznějších očních linek, make-upů a líčení kupodivu nerozumí nikdo ze Živě.cz ani časopisu Computer. Abychom se tedy dozvěděli, co PortraitPro skutečně zvládne, pozvali jsme si na pomoc vizážistku a kosmetickou poradkyni Janu Jursovou z brněnského studia Foto Jursa, která nejprve ručně a včera i u nás v redakci virtuálně nalíčila několik dam a dívek.

Klepněte pro větší obrázek
Na testování některých programů prostě nestačíme, a proto jsme si pozvali expertku

Pojďme se tedy podívat, co se dá s podobným programem vykouzlit na několika figurantkách. Na první fotografii bude každá z nich nenalíčená a na druhé pak bude výsledek Janiny práce se skutečnými líčidly v rukou. A právě tento analogový svět budeme moci později srovnat s tím digitálním a naprosto virtuálním stvořeným v programu PortraitPro.

Bude virtuální proměna člověka lepší než skutečná ruční práce?

Takže se podívejme na první figurantku. Vlevo je nenalíčená a vpravo, to asi poznáme všichni, už ano.

Klepněte pro větší obrázek
Nenalíčená a nalíčená figurantka. Tentokrát ještě skutečně!

No, a teď už otevřeme fotografii vlevo v PortraitPro. Program v prvním kroku detekoval hlavní kontury lidské tváře a potažmo lebky a nabídl k výběru pohlaví. Toť vše. V dalším kroku se už o vše postará automat, který provede důkladnější analýzu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stačí nahrát fotografii a vybrat pohlaví
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud je na fotografii více osob, program je rozpozná a můžete je opravit samostatně

Polovinu práce udělá sám automat

Analýza trvá na současném počítači jen chvíli, načež se na tvář aplikuje první sada anatomických vylepšení. Automat tedy může opravit tvar a hlavně zjemní pokožku. Všechny fyzické úpravy lze doladit, anebo vylepšení anatomie zcela vypnout.

Takhle to dopadlo v praxi:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V první fázi si automat pohraje s anatomií tváře (face sculpt) a pokožkou. Rozdíl je patrný na první pohled, pokud by však byla změna agresivní, lze ji zmírnit, anebo i zcela vypnout.

Rtěnky, řasy, oční stíny a další věci, kterým v redakci nerozumíme

A teď už nechme Janu experimentovat, v dalších sekcích programu totiž přichází na řadu samotné virtuální líčení. Třeba rtěnka a řasenka. program přitom nenabízí pouze nastavení barvy odstínu, ale tvar, texturu rtů, nastavení odlesku atp. Pánové, pokud v této oblasti nejste příliš zběhlí, překladač Googlu vám s terminologií moc nepomůže (vlastní zkušenost autora).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Virtuální rtěnka, řasy a oční stíny

Co ještě program zvládne? Třeba oči. Šoupátka umí změnit barevný nádech duhovky, jiskru a dokonce do oka vložit virtuální kontaktní čočku, která světlo láme trošku jinak. Nakonec nesmí chybět ještě samotný make-up a možná jemné zvýraznění odstínu vlasů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Je libo změna barvy oka a make-up?

Podívejte se na výsledek

A jak to dopadlo? Podívejte se na srovnání nenalíčené figurantky, reálně nalíčené a konečně virtuálně nalíčené. Jelikož jsme trošku tlačili na pilu, abychom si pohráli s většinou toho, co program umí, výsledkem je lehce odlišná osobnost a ano, možná působí trošku uměle.

Klepněte pro větší obrázek
Která je nejlepší?

Pro srovnání přidáme ještě další dvě figurantky

Pojďme si už ve stručnosti prohlédnout ještě několik srovnání na dalších figurantkách.

Klepněte pro větší obrázek
Která je nejlepší?
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V tomto případě jsme o něco mladší figurantku zlehka opálili, aniž by se musela trápit v solárku. Ani to není pro program problém.
Klepněte pro větší obrázek
A ještě jedna figurantka, kde se v plné síle ukazuje vítězství analogového líčení nad tím digitálním, snímek vpravo je totiž už kvůli silné korekci pokožky opravdu omalovánka.
Klepněte pro větší obrázek
PortraitPro samozřejmě nemusí sloužit jen ke komplexní proměně, ale třeba jen k pořádnému vyčištění zubů. Bohužel jen ve virtuálním světě.

Díky 3D modelu si skvěle poradí s nasvícením scény, samotné líčení se však realitě nevyrovná

Jana Jursová pochválila program za hrátky se světlem, přestože totiž byly všechny figurantky nafocené v profesionálním studiu, dodatečně bylo možné věrohodně změnit parametry ambientního i bodového nasvícení scény.

Samotné virtuální líčení se však podle ní realitě nevyrovná zejména tehdy, pokud je potřeba opravit výraznější změny. Výsledek už je opravdu umělý. I přes desítky šoupátek téměř na všechno nebyla spokojená ani s jemnými detaily.

Pokud však jde portrétnímu fotografovi jen o drobná kosmetická vylepšení, se kterými by si univerzální Photoshop neporadil, z PortraitPro se rázem stává docela mocný nástroj. Ostatně k dispozici je i ve formě plug-inu právě pro Photoshop.

PortraitPro si můžete vyzkoušet jako bezplatné demo, komerční verze přijde na částku okolo 40-70 eur.

Diskuze (11) Další článek: Další zpoždění: dostupnost GeForce RTX 2080 Ti bude nejdříve 27. září

Témata článku: Software, Google, Facebook, Instagram, Fotografování, Fotky, Grafický editor, Zoner Photo Studio, Affinity, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Filtr, Kontaktní čočka, První sada, První pohled, Fotografie, Kazde, Základní rysy, Omalovánka, Nádech, Rtěnka, Jemný detail, Podobný program, Brada, Jana, Počítače profesionální na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View