Software | Fotografování | Grafický editor

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

  • V digitálním světě nemůžete věřit všemu
  • Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy
  • Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Potřebujete novou skvělou profilovou fotografii na Facebook, ale když se ráno postavíte před zrcadlo, namísto Brada Pitta spatříte spíše parodii na michelina v posledním tažení? Nebojte se, o nic nejde, přesně tyto neduhy totiž opraví britské studio Anthropics, které je tak trochu specialistou na anatomické fake news.

Na jaře jsme si vyzkoušeli jeho Portrait Pro Body 2, do kterého nahrajete fotografii, software sám identifikuje základní stavbu těla, vy pomocí několika tahů rukou doplníte zbytek, a pak už jen posuvníky odbouráváte břišní tuk a další kalorie – bez jediné činky, rotopedu nebo alespoň běžeckých bot.

Anthropics prostě dělá trošku jiné editory fotografií, které namísto expozice a nějakého toho efektu pro váš Instagram opraví podstatu – vaše tělo.

PortraitPro 17 udělá i z žáby krásku. Ale pozor, jen virtuální.

Nedávno nám do redakce dorazilo další dítě od britských grafiků – PortraitPro 17 Studio Max, které se tentokrát namísto muskulatury postará o portrétní fotografii a kdejakou šedou myš promění v celebritu titulních stránek magazínů pro ženy. Tedy alespoň to o sobě tvrdí.

Jednoduše řečeno, i tentokrát do programu nahrajete fotografii, načež jeho automat rozpozná základní rysy tváře, a vy jen zvolíte, zdali se jedná o muže, ženu, nebo o dítě. Algoritmy poté portrét detailně analyzují, odhadnou věk a další detaily a vy si s pomocí několika desítek posuvníků pohrajete jak s nasvícením scény, tak detaily tváře, barvou očí, očních čoček, vlasů, make-upem a tak dále.

Program si vytvoří 3D model tváře, takže si můžeme pohrát i s virtuálním a opravdu docela věrohodným nasvícením:

Podstatné je to, že všechny tyto proměny se nepromítají na běžná 2D rastrová data jako v každém jiném fotografickém editoru, ale na 3D model. Když tedy portrét nasvítíte třeba zdola, stíny budou vypadat skutečně realisticky a nos hodí stín tam, kde má opravdu být.

Líčit neumíme, a tak jsme si pozvali expertku

Ačkoliv v redakci zvládneme ledacos, problematice nejrůznějších očních linek, make-upů a líčení kupodivu nerozumí nikdo ze Živě.cz ani časopisu Computer. Abychom se tedy dozvěděli, co PortraitPro skutečně zvládne, pozvali jsme si na pomoc vizážistku a kosmetickou poradkyni Janu Jursovou z brněnského studia Foto Jursa, která nejprve ručně a včera i u nás v redakci virtuálně nalíčila několik dam a dívek.

Klepněte pro větší obrázek
Na testování některých programů prostě nestačíme, a proto jsme si pozvali expertku

Pojďme se tedy podívat, co se dá s podobným programem vykouzlit na několika figurantkách. Na první fotografii bude každá z nich nenalíčená a na druhé pak bude výsledek Janiny práce se skutečnými líčidly v rukou. A právě tento analogový svět budeme moci později srovnat s tím digitálním a naprosto virtuálním stvořeným v programu PortraitPro.

Bude virtuální proměna člověka lepší než skutečná ruční práce?

Takže se podívejme na první figurantku. Vlevo je nenalíčená a vpravo, to asi poznáme všichni, už ano.

Klepněte pro větší obrázek
Nenalíčená a nalíčená figurantka. Tentokrát ještě skutečně!

No, a teď už otevřeme fotografii vlevo v PortraitPro. Program v prvním kroku detekoval hlavní kontury lidské tváře a potažmo lebky a nabídl k výběru pohlaví. Toť vše. V dalším kroku se už o vše postará automat, který provede důkladnější analýzu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stačí nahrát fotografii a vybrat pohlaví
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud je na fotografii více osob, program je rozpozná a můžete je opravit samostatně

Polovinu práce udělá sám automat

Analýza trvá na současném počítači jen chvíli, načež se na tvář aplikuje první sada anatomických vylepšení. Automat tedy může opravit tvar a hlavně zjemní pokožku. Všechny fyzické úpravy lze doladit, anebo vylepšení anatomie zcela vypnout.

Takhle to dopadlo v praxi:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V první fázi si automat pohraje s anatomií tváře (face sculpt) a pokožkou. Rozdíl je patrný na první pohled, pokud by však byla změna agresivní, lze ji zmírnit, anebo i zcela vypnout.

Rtěnky, řasy, oční stíny a další věci, kterým v redakci nerozumíme

A teď už nechme Janu experimentovat, v dalších sekcích programu totiž přichází na řadu samotné virtuální líčení. Třeba rtěnka a řasenka. program přitom nenabízí pouze nastavení barvy odstínu, ale tvar, texturu rtů, nastavení odlesku atp. Pánové, pokud v této oblasti nejste příliš zběhlí, překladač Googlu vám s terminologií moc nepomůže (vlastní zkušenost autora).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Virtuální rtěnka, řasy a oční stíny

Co ještě program zvládne? Třeba oči. Šoupátka umí změnit barevný nádech duhovky, jiskru a dokonce do oka vložit virtuální kontaktní čočku, která světlo láme trošku jinak. Nakonec nesmí chybět ještě samotný make-up a možná jemné zvýraznění odstínu vlasů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Je libo změna barvy oka a make-up?

Podívejte se na výsledek

A jak to dopadlo? Podívejte se na srovnání nenalíčené figurantky, reálně nalíčené a konečně virtuálně nalíčené. Jelikož jsme trošku tlačili na pilu, abychom si pohráli s většinou toho, co program umí, výsledkem je lehce odlišná osobnost a ano, možná působí trošku uměle.

Klepněte pro větší obrázek
Která je nejlepší?

Pro srovnání přidáme ještě další dvě figurantky

Pojďme si už ve stručnosti prohlédnout ještě několik srovnání na dalších figurantkách.

Klepněte pro větší obrázek
Která je nejlepší?
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V tomto případě jsme o něco mladší figurantku zlehka opálili, aniž by se musela trápit v solárku. Ani to není pro program problém.
Klepněte pro větší obrázek
A ještě jedna figurantka, kde se v plné síle ukazuje vítězství analogového líčení nad tím digitálním, snímek vpravo je totiž už kvůli silné korekci pokožky opravdu omalovánka.
Klepněte pro větší obrázek
PortraitPro samozřejmě nemusí sloužit jen ke komplexní proměně, ale třeba jen k pořádnému vyčištění zubů. Bohužel jen ve virtuálním světě.

Díky 3D modelu si skvěle poradí s nasvícením scény, samotné líčení se však realitě nevyrovná

Jana Jursová pochválila program za hrátky se světlem, přestože totiž byly všechny figurantky nafocené v profesionálním studiu, dodatečně bylo možné věrohodně změnit parametry ambientního i bodového nasvícení scény.

Samotné virtuální líčení se však podle ní realitě nevyrovná zejména tehdy, pokud je potřeba opravit výraznější změny. Výsledek už je opravdu umělý. I přes desítky šoupátek téměř na všechno nebyla spokojená ani s jemnými detaily.

Pokud však jde portrétnímu fotografovi jen o drobná kosmetická vylepšení, se kterými by si univerzální Photoshop neporadil, z PortraitPro se rázem stává docela mocný nástroj. Ostatně k dispozici je i ve formě plug-inu právě pro Photoshop.

PortraitPro si můžete vyzkoušet jako bezplatné demo, komerční verze přijde na částku okolo 40-70 eur.

Diskuze (11) Další článek: Další zpoždění: dostupnost GeForce RTX 2080 Ti bude nejdříve 27. září

Témata článku: Software, Google, Facebook, Instagram, Fotografování, Affinity, Zoner Photo Studio, Grafický editor, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Fotky, Filtr, Michelin, Změna barvy, Rotoped, Kazde, Titulní stránka, Euro, Nádech, PortraitPro, Make-up, Současný počítač, Čočka, Kter, Jana, Software na Heureka.czJak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony