eGovernment | Portál občana

Zkontrolujte svá auta i motorky. V Portálu občana je nově registr silničních vozidel

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s vnitrem spustil novou službu pro vzdálenou kontrolu vlastněných a provozovaných vozidel. V Portálu občana se objevila nová karta Registr silničních vozidel, v němž je možné sledovat současný vozový park, ale také historické záznamy.

Funkce přijde vhod v případě, že byste chtěli ověřit, jestli se koupené či prodané vozidlo opravdu přepsalo na nového majitele či bylo vyřazeno v provozu. V databázi jsou ale také technické údaje, registrační značky nebo čísla osvědčení o registraci vozu.

Proces digitalizace agend Ministerstva dopravy pokračuje a v Portálu občana nyní nově majitelé a provozovatelé aut v ČR najdou údaje, které by jinak hledali na zadních stranách jednotlivých velkých techničáků a jsou dostupné v registru vozidel,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Na Portálu občana, do něhož se lze přihlásit datovou schránkou nebo pomocí eIdentity (NIA ID, eObčanka, mojeID, bankovní identita…) je rovněž registr řidičů, ve kterém lze zkontrolovat číslo průkazu a jeho platnost, skupiny řidičského oprávnění, profesní způsobilost, bodové hodnocení atd. Přes Portál je od letoška možné také zažádat o nový řidičák. Je-li fotografie v evidenci úřadu nanejvýš rok stará, proces proběhne kompletně online.

Ministerstvo dopravy pak ještě zvlášť provozuje Kontrolu tachometru. Na webu se po zadání VIN zobrazí data proběhnutých technických a emisních prohlídek včetně stavu tachometru. Údaje sahají až do roku 2017.

Diskuze (15) Další článek: Qnap NASbook bourá představy o síťovém úložišti. Je velký jak knížka a data ukládá na SSD

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,