Portál katastru již běží. Na jednom místě uvidíte všechny své nemovitosti. Můžete přes něj také zapisovat | Zdroj: Andreas Gücklhorn / Pixabay

Zdroj: Andreas Gücklhorn / Pixabay

Portál katastru již běží. Na jednom místě uvidíte všechny své nemovitosti. Můžete přes něj také zapisovat

ČÚZK dnes naostro spouští Portál katastru a zeměměřictví. Jeho prostřednictvím lze nejen vypisovat údaje z katastru, ale nově do něj také zapisovat. Navíc to bude o 20 % levnější než listinnou formou. Papírové podání stojí 2000 Kč, elektronické 1600 Kč.

Na portálu je možné získat výpis z listu vlastnictví, obstarat si kopii katastrální mapy, prohlížet údaje o nemovitostech nebo sledovat změny v nemovitostech vlastníka (do 20 záznamů zdarma, od 21. nemovitosti za 10 Kč). To vše bylo možné už dřív, ostatně podle úřadu se loni 99 % z 28 milionů výstupů provedlo elektronicky, tedy jen necelých 200 tisíc proběhlo tištěnou formou.

Hlavní novinkou jsou ale ony zápisy. Portál umožňuje:

  • Podat žádost o změnu vlastnického práva, zápis nebo výmaz věcného břemene, zástavního práva, předkupního práva, práva stavby atd.
  • Zapsat nebo vymazat poznámku (žalobu, dovolání, exekuci, předběžné opatření ...), upozornění atd.
  • Požádat o zápis nové stavby, změnu typu stavby, čísla domovního, způsobu využití nebo zrušení zápisu stavby atd.
  • Zápis vymezení nových bytových a nebytových jednotek
  • Uložení úplného znění prohlášení vlastníka domu nebo dohody spoluvlastníků o správě nemovitosti do sbírky listin
  • Změna týkající se měřických značek bodů polohového pole
  • Zápis výhrady nebo poznámky o ní do katastru nemovitostí

Zdigitalizovaný katastr ušetří ročně až 600 milionů korun. Podle ČÚZK se teď zpracuje dvakrát více žádostí, ale bude na to stačit o 20 % méně úředníků.

9c7e9b20-9a26-4f9c-8350-cf4dff050f82

ČÚZK pracuje na digitalizaci dlouhodobě, první Koncepce digitalizace katastru nemovitostí byla schválena už v roce 1993. V roce 2003 byla spuštěna aplikace na elektronické nahlížení do katastru nemovitostí. V roce 2020 byly kompletně digitalizovány katastrální mapy. V loňském roce ČÚZK zprovoznil systém digitálních technických map.

Zdroj: MZE

Určitě si přečtěte

Články odjinud