Porovnávejte obrázky podle skutečného obsahu

Na počítačích s velkými disky a nejen s nimi se může stát, že se zde objeví dva grafické soubory, aniž byste o tom věděli. Běžné porovnávání přes velikost souboru a název je ale nuda, co tak porovnávat automaticky, skutečný obsah souborů?
Pokud byla vaše odpověď taková, že nejlepší by bylo si tyto soubory postupně projít (pokud je v případě složitější struktuře disku najdete), můžete to taky udělat jinak. Dnes se podíváme na program, který umožní prohledávání disku a hledání stejných obrázků, a to nejen „primitivní“ metodou porovnávání názvů nebo velikostí, či snad datumem poslední změny, ale porovnáním přímo struktury toho kterého souboru. Program se jmenuje ImageDupeless a teď si ho prohlédneme trochu blíže.

Jedná se o program určený pro Windows 95/98/ME/2000/XP a je to jakási kombinace katalogizačního a vyhledávacího systému s poměrně unikátní funkcí porovnávání obrázků a fotografií nejen primitivní metodou podle jejich názvu, přípony či data vytvoření, ale hlavně podle jejich vlastního obsahu a struktury. S jeho pomocí můžete celkem rychle vyhledat duplicitní grafické soubory v nejrůznějších grafických formátech. ImageDupeless podporuje grafické formáty BMP, JPEG, GIF, PCX, PNG, PGM, WMF, EMF, EPS, PSD a TIFF, není ale samozřejmě vyloučeno, že se v příštích verzích bude paleta podporovaných grafických formátů dále rozšiřovat.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče nastavení, nejdůležitějším parametrem je asi nastavení odlišnosti interního obsahu obrázků a fotografií v rozsahu 0 až 18 procent. Je-li třeba mít přesný přehled o prováděných akcích, můžete si zapnout logování jednotlivých akcí do textového souboru, k dispozici je stručný nebo detailní výpis akcí. Na přímé prohlížení importovaných obrázků je možné využít buď interní prohlížeč ImageDupeless, druhou možností je pak výchozí systémový prohlížeč obrázků spouštěný v závislosti na typu souboru. Zbývající nastavení jsou už v podstatě pouze doplňkové věci kolem grafického rozhraní programu, zobrazování náhledů obrázků a fotek v databázi, potvrzování při mazání souborů a jejich umístění do koše, ukládání náhledů do galerie/databáze a také zobrazení názvu, rozlišení a rozlišení daného obrázku.

Vše, co na začátku práce musíte udělat, je samotný import grafických souborů, tzn. vyberete si pouze složku a o zbytek se už postará ImageDupeless - soubory se pochopitelně načítají včetně podsložek. Před spuštěním porovnávání je ještě možné znovu nastavit míru odlišnosti porovnávaných souborů a pak už můžete vše nechat na ImageDupeless. Probíhající proces porovnávání vidíte v malém okénku, ve kterém se mohou i zobrazovat jednotlivé náhledy pro aktuálně zpracovávaný soubor, stavová lišta s grafickým time counterem informuje o výsledcích a postupu porovnávání.

Po ukončení celého porovnávacího procesu jsou jednotlivé duplicitní obrázky zobrazeny vedle sebe ve formě náhledů v levé části hlavního okna a můžete si je rovnou ještě dodatečně porovnat ručně. Při nastavení maximální možné míry odlišnosti (18 %) je možné porovnávat přesněji řečeno najít i příbuzné obrázky či fotografie se stejnou krajinou renderovanou nebo fotografovanou například v panoramatickém záběru a rozdělenou do jednotlivých sekvencí, jejichž původní pojmenování se mohlo později změnit, nebo jednoduše opakované záběry z mírně odlišného místa pohledu.

Celkově vzato, program podává celkem slušné výsledky a jistě si najde své uplatnění. Na jeho domovských stránkách můžete kromě užitečných informací nalézt také volně stažitelný instalační soubor zkušební verze, který má velikost cca 1,7 MB. Pokud byste chtěli plnou verzi, bude vás stát nějakých 24,95 USD.

Diskuze (17) Další článek: Pentium 4 až na 2,8 GHz oficiálně

Témata článku: Windows, Obsah, Struktura, Counter, Obrázek, Přehled, Stejný soubor, Stejná metoda, Jednotlivý soubor, Přesný přehled, Detailní pohled, Detailní záběr, Jednotlivé fotky, Přímý pohled, Detailní výpis, OBS, Stavová lišta, Podporovaný prohlížeč


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky