Porovnávejte obrázky podle skutečného obsahu

Na počítačích s velkými disky a nejen s nimi se může stát, že se zde objeví dva grafické soubory, aniž byste o tom věděli. Běžné porovnávání přes velikost souboru a název je ale nuda, co tak porovnávat automaticky, skutečný obsah souborů?
Pokud byla vaše odpověď taková, že nejlepší by bylo si tyto soubory postupně projít (pokud je v případě složitější struktuře disku najdete), můžete to taky udělat jinak. Dnes se podíváme na program, který umožní prohledávání disku a hledání stejných obrázků, a to nejen „primitivní“ metodou porovnávání názvů nebo velikostí, či snad datumem poslední změny, ale porovnáním přímo struktury toho kterého souboru. Program se jmenuje ImageDupeless a teď si ho prohlédneme trochu blíže.

Jedná se o program určený pro Windows 95/98/ME/2000/XP a je to jakási kombinace katalogizačního a vyhledávacího systému s poměrně unikátní funkcí porovnávání obrázků a fotografií nejen primitivní metodou podle jejich názvu, přípony či data vytvoření, ale hlavně podle jejich vlastního obsahu a struktury. S jeho pomocí můžete celkem rychle vyhledat duplicitní grafické soubory v nejrůznějších grafických formátech. ImageDupeless podporuje grafické formáty BMP, JPEG, GIF, PCX, PNG, PGM, WMF, EMF, EPS, PSD a TIFF, není ale samozřejmě vyloučeno, že se v příštích verzích bude paleta podporovaných grafických formátů dále rozšiřovat.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče nastavení, nejdůležitějším parametrem je asi nastavení odlišnosti interního obsahu obrázků a fotografií v rozsahu 0 až 18 procent. Je-li třeba mít přesný přehled o prováděných akcích, můžete si zapnout logování jednotlivých akcí do textového souboru, k dispozici je stručný nebo detailní výpis akcí. Na přímé prohlížení importovaných obrázků je možné využít buď interní prohlížeč ImageDupeless, druhou možností je pak výchozí systémový prohlížeč obrázků spouštěný v závislosti na typu souboru. Zbývající nastavení jsou už v podstatě pouze doplňkové věci kolem grafického rozhraní programu, zobrazování náhledů obrázků a fotek v databázi, potvrzování při mazání souborů a jejich umístění do koše, ukládání náhledů do galerie/databáze a také zobrazení názvu, rozlišení a rozlišení daného obrázku.

Vše, co na začátku práce musíte udělat, je samotný import grafických souborů, tzn. vyberete si pouze složku a o zbytek se už postará ImageDupeless - soubory se pochopitelně načítají včetně podsložek. Před spuštěním porovnávání je ještě možné znovu nastavit míru odlišnosti porovnávaných souborů a pak už můžete vše nechat na ImageDupeless. Probíhající proces porovnávání vidíte v malém okénku, ve kterém se mohou i zobrazovat jednotlivé náhledy pro aktuálně zpracovávaný soubor, stavová lišta s grafickým time counterem informuje o výsledcích a postupu porovnávání.

Po ukončení celého porovnávacího procesu jsou jednotlivé duplicitní obrázky zobrazeny vedle sebe ve formě náhledů v levé části hlavního okna a můžete si je rovnou ještě dodatečně porovnat ručně. Při nastavení maximální možné míry odlišnosti (18 %) je možné porovnávat přesněji řečeno najít i příbuzné obrázky či fotografie se stejnou krajinou renderovanou nebo fotografovanou například v panoramatickém záběru a rozdělenou do jednotlivých sekvencí, jejichž původní pojmenování se mohlo později změnit, nebo jednoduše opakované záběry z mírně odlišného místa pohledu.

Celkově vzato, program podává celkem slušné výsledky a jistě si najde své uplatnění. Na jeho domovských stránkách můžete kromě užitečných informací nalézt také volně stažitelný instalační soubor zkušební verze, který má velikost cca 1,7 MB. Pokud byste chtěli plnou verzi, bude vás stát nějakých 24,95 USD.

Diskuze (17) Další článek: Pentium 4 až na 2,8 GHz oficiálně

Témata článku: Windows, Counter, Přehled, Detailní pohled, Stavová lišta, Stejný soubor, Detailní záběr, Stejná metoda, Obsah, Obrázek, Jednotlivý soubor, OBS, Přímý pohled, Přesný přehled, Jednotlivé fotky, Detailní výpis, Podporovaný prohlížeč, Struktura


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu