Porovnání nejvýkonnějších dual-core procesorů

Neustálé zvyšování frekvence není pro výrobce procesorů únosné, a proto se dvou- a vícejádrové procesory zdají ideálním řešením. Ve skutečnosti není výkon tak přesvědčivý a využitelnost je diskutabilní. V našem článku vám nyní nabízíme porovnání dual-core procesorů od AMD a Intelu.
Porovnání nejvýkonnějších dual-core procesorů

Proč dvě jádra?

Související odkazy

Katalog produktů
Procesory

Dvoujádrové procesory jsou na rýsovacích prknech a v plánech výrobců procesorů již hezkou řádku let. Důkazem je i orientace architektury procesorů Athlon 64 (K8) na možnost spojení více jader s procesory efektivní cestou. Potřebné technologie a funkce obsahují tyto procesory už od prvních dostupných modelů.

Proč tedy výrobci tak dlouho čekají? AMD původně zřejmě neplánovalo použít možností procesorů založených na K8 ve „stolní“ oblasti, nesporné výhody dvou jader v jednom procesoru hodlalo naplno využít až v oblasti serverové (Opteron). Zvrat nastal, jakmile bylo potvrzeno směřování vývoje procesorů Intel, které mají být v budoucnosti již pouze dvoujádrové (kromě low-end modelů).

Oříšek pro prodejce

Tato strategie je nepochopitelná hlavně z marketingového pohledu. Jak budou obchodníci prodávat pravé dvouprocesorové sestavy, když dříve vnucovali zákazníkům a odběratelům Pentia 4 s podporou Hyperthreadingu a dvěma logickými procesory? Dostatečně vysvětlit a přesvědčit kupujícího, že právě tyto dva procesory jsou jediná správná cesta, bude jistě těžké.

AMD má v tomto směru o něco lepší situaci, protože jejich procesory nepodporují Hyperthreading a s příchodem X2 již konečně nabízejí možnost jak efektivněji pracovat na více úlohách současně. (Hyperthreading sice není univerzální lék na takové situace, ale i tak umožňuje plynulejší práci na dvou nebo více úkolech.) Výhodou je také fakt, že X2 není budoucí cesta AMD, a v podstatě zde tedy chybí existenční závislost na úspěchu dvoujádrových řešení na trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Problémy na obzoru

S delším zamyšlením nad tímto problémem se vynořují stále další mezery v konceptu. Skutečné využití systému s dvěma procesory, nezávisle na použitém procesoru pro běžné uživatele, se jeví spíše jako nereálné. Drtivá většina běžných aplikací není optimalizovaná, ani stavěná na využití možnosti současného běhu více vláken.

Jedinou reálnou možností - jak využít dva nebo i více procesorů - zůstává současný běh více aplikací, který ale opět naráží na softwarový problém. Tentokrát je brzdou operační systém (bereme-li jako typickou situaci Windows XP), neboť není schopen efektivně využívat dva a více procesorů. Zrychlení samozřejmě nastane, což ale není zcela typické využití počítače. Jde spíše o hledání možností jak prezentovat dvoujádrové systémy v dobrém světle.

Specifikace nejvýkonnějších modelů

  AMD Athlon 64 4800+ Intel Pentium Extreme Edition 840
 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Patice Socket 939 Socket 775
Frekvence 2400 MHz 3200 MHz
Podporované násobiče 12× 14–16×
Napájecí napětí 1,35–1,40 V 1,2–1,4 V
Mezipaměť L1 2× 64 + 64 KB 2× 16 KB
Mezipaměť L2 2× 1024 KB 2× 1024 KB
Výrobní technologie 90 nm SOI 90 nm SOI
Tepelný výkon 110 W* 135 W
Plocha jádra 199 mm2 206 mm2
Rozšířené příkazové sady SSE, SSE2, SSE3, 3D Now! SSE, SSE2, SSE3
Další technologie AMD64, Enhanced Virus Protection (EVP), Cool’n’quiet (CNQ) Enhanced Memory 64 (EM64T), Hyperthreading, Enhanced Intel Speedstep (EIST), Enhanced Halt State (C1E), Thermal Monitor 2 (TM2), Execute Disable Bit (XD bit)

*) AMD používá k měření tepelného výkonu přísnější metodiku
a dosažené výsledky jsou vyšší než u konkurence (25 až 30 %)

Společnosti Intel i AMD při představování svých dvoujádrových řešení uvedly celou rodinu procesorů. Různé varianty Athlon 64 X2 se odlišují pouze velikostí mezipaměti L2 a frekvencí (viz tabulka). V případě Intelu je situace podobná, jenom s tím rozdílem, že své procesory rozlišuje pouze frekvencí (Pentium D) a jen XE 840 nabízí od D 840 navíc ještě podporu Hyperthreadingu (viz tabulka). Zajímavostí je relativně nízká cena procesorů Pentium D, které jsou značně levnější než u konkurence (AMD). V případě nejvýkonnějších modelů je situace standardně stejná a oba modely stojí shodně 1000 $.

Modely dvoujádrových procesorů AMD Athlon 64

Model Frekvence Mezipaměť L2 Cena
4200 2,2 GHz 2× 512 KB 537 USD
4400 2,2 GHz 2× 1024 KB 581 USD
4600 2,4 GHz 2× 512 KB 803 USD
4800 2,4 GHz 2× 1024 KB 1001 USD

Modely dvoujádrových procesorů Intel Pentium

Model Frekvence Mezipaměť L2 Podpora Hyperthreading Cena
XE 840 3,2 GHz 2× 1024 KB Ano 999 USD
D 840 3,2 GHz 2× 1024 KB Ne 530 USD
D 830 3,0 GHz 2× 1024 KB Ne 315 USD
D 820 2,8 GHz 2× 1024 KB Ne 240 USD

Témata článku: Windows, Sestavy, kB, Nový bios, Far Cry, Běžná práce, Běžný box, Proces, Direct X, Vědecký výpočet, Dual, Základní nastavení, Příjemná cena, Fox, Malý propad, Direct, Dual Core, 1001, Half Life, Toledo, Far Cry 2, Core, Nejvýkonnější varianta, Thermal, Vysoký výkon


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize