Porovnání nejvýkonnějších dual-core procesorů

Neustálé zvyšování frekvence není pro výrobce procesorů únosné, a proto se dvou- a vícejádrové procesory zdají ideálním řešením. Ve skutečnosti není výkon tak přesvědčivý a využitelnost je diskutabilní. V našem článku vám nyní nabízíme porovnání dual-core procesorů od AMD a Intelu.
Porovnání nejvýkonnějších dual-core procesorů

Proč dvě jádra?

Související odkazy

Katalog produktů
Procesory

Dvoujádrové procesory jsou na rýsovacích prknech a v plánech výrobců procesorů již hezkou řádku let. Důkazem je i orientace architektury procesorů Athlon 64 (K8) na možnost spojení více jader s procesory efektivní cestou. Potřebné technologie a funkce obsahují tyto procesory už od prvních dostupných modelů.

Proč tedy výrobci tak dlouho čekají? AMD původně zřejmě neplánovalo použít možností procesorů založených na K8 ve „stolní“ oblasti, nesporné výhody dvou jader v jednom procesoru hodlalo naplno využít až v oblasti serverové (Opteron). Zvrat nastal, jakmile bylo potvrzeno směřování vývoje procesorů Intel, které mají být v budoucnosti již pouze dvoujádrové (kromě low-end modelů).

Oříšek pro prodejce

Tato strategie je nepochopitelná hlavně z marketingového pohledu. Jak budou obchodníci prodávat pravé dvouprocesorové sestavy, když dříve vnucovali zákazníkům a odběratelům Pentia 4 s podporou Hyperthreadingu a dvěma logickými procesory? Dostatečně vysvětlit a přesvědčit kupujícího, že právě tyto dva procesory jsou jediná správná cesta, bude jistě těžké.

AMD má v tomto směru o něco lepší situaci, protože jejich procesory nepodporují Hyperthreading a s příchodem X2 již konečně nabízejí možnost jak efektivněji pracovat na více úlohách současně. (Hyperthreading sice není univerzální lék na takové situace, ale i tak umožňuje plynulejší práci na dvou nebo více úkolech.) Výhodou je také fakt, že X2 není budoucí cesta AMD, a v podstatě zde tedy chybí existenční závislost na úspěchu dvoujádrových řešení na trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Problémy na obzoru

S delším zamyšlením nad tímto problémem se vynořují stále další mezery v konceptu. Skutečné využití systému s dvěma procesory, nezávisle na použitém procesoru pro běžné uživatele, se jeví spíše jako nereálné. Drtivá většina běžných aplikací není optimalizovaná, ani stavěná na využití možnosti současného běhu více vláken.

Jedinou reálnou možností - jak využít dva nebo i více procesorů - zůstává současný běh více aplikací, který ale opět naráží na softwarový problém. Tentokrát je brzdou operační systém (bereme-li jako typickou situaci Windows XP), neboť není schopen efektivně využívat dva a více procesorů. Zrychlení samozřejmě nastane, což ale není zcela typické využití počítače. Jde spíše o hledání možností jak prezentovat dvoujádrové systémy v dobrém světle.

Specifikace nejvýkonnějších modelů

  AMD Athlon 64 4800+ Intel Pentium Extreme Edition 840
 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Patice Socket 939 Socket 775
Frekvence 2400 MHz 3200 MHz
Podporované násobiče 12× 14–16×
Napájecí napětí 1,35–1,40 V 1,2–1,4 V
Mezipaměť L1 2× 64 + 64 KB 2× 16 KB
Mezipaměť L2 2× 1024 KB 2× 1024 KB
Výrobní technologie 90 nm SOI 90 nm SOI
Tepelný výkon 110 W* 135 W
Plocha jádra 199 mm2 206 mm2
Rozšířené příkazové sady SSE, SSE2, SSE3, 3D Now! SSE, SSE2, SSE3
Další technologie AMD64, Enhanced Virus Protection (EVP), Cool’n’quiet (CNQ) Enhanced Memory 64 (EM64T), Hyperthreading, Enhanced Intel Speedstep (EIST), Enhanced Halt State (C1E), Thermal Monitor 2 (TM2), Execute Disable Bit (XD bit)

*) AMD používá k měření tepelného výkonu přísnější metodiku
a dosažené výsledky jsou vyšší než u konkurence (25 až 30 %)

Společnosti Intel i AMD při představování svých dvoujádrových řešení uvedly celou rodinu procesorů. Různé varianty Athlon 64 X2 se odlišují pouze velikostí mezipaměti L2 a frekvencí (viz tabulka). V případě Intelu je situace podobná, jenom s tím rozdílem, že své procesory rozlišuje pouze frekvencí (Pentium D) a jen XE 840 nabízí od D 840 navíc ještě podporu Hyperthreadingu (viz tabulka). Zajímavostí je relativně nízká cena procesorů Pentium D, které jsou značně levnější než u konkurence (AMD). V případě nejvýkonnějších modelů je situace standardně stejná a oba modely stojí shodně 1000 $.

Modely dvoujádrových procesorů AMD Athlon 64

Model Frekvence Mezipaměť L2 Cena
4200 2,2 GHz 2× 512 KB 537 USD
4400 2,2 GHz 2× 1024 KB 581 USD
4600 2,4 GHz 2× 512 KB 803 USD
4800 2,4 GHz 2× 1024 KB 1001 USD

Modely dvoujádrových procesorů Intel Pentium

Model Frekvence Mezipaměť L2 Podpora Hyperthreading Cena
XE 840 3,2 GHz 2× 1024 KB Ano 999 USD
D 840 3,2 GHz 2× 1024 KB Ne 530 USD
D 830 3,0 GHz 2× 1024 KB Ne 315 USD
D 820 2,8 GHz 2× 1024 KB Ne 240 USD

Témata článku: Windows, Sestavy, Základní nastavení, Far Cry, Jediná funkce, Nejvýkonnější varianta, Core, 1001, Cinema, Nová sada, Nový bios, Vysoký výkon, Vědecký výpočet, kB, Toledo, Vysoký takt, Direct, Proces, Malý propad, Úloha, Mizivé procento, Direct X, Far Cry 3, Dual, Procesor založenýchSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Recenze hry Sonic Origins. Povedené předělávky klasik s několika vadami na kráse

Recenze hry Sonic Origins. Povedené předělávky klasik s několika vadami na kráse

Novým přírůstkům do Sonicovy série se nedaří zrovna nejlépe. Sega se tentokrát vrátila až na samotný začátek modrého ježka a jeho původní dobrodružství znovu vydala v přepracované podobě. Jak se kolekce Origins povedla?

Martin Nahodil
Sonic OriginsPS5Recenze
Recenze reprosoustav Elac Concentro S 503. Třípásmové regálovky pro náročné

Recenze reprosoustav Elac Concentro S 503. Třípásmové regálovky pro náročné

Concentro S 503 v sobě kombinují lifestylové naladění „do hezka“ s audiofilskými prvky, jako jsou jemné detaily, křehké dozvuky a nenucená kontrolovanost.

Daniel Březina
Test