Pořizujte software chytře – Malé a střední společnosti, 4. díl

Jak jsme již slibovali v předchozích dílech našeho seriálu, tento bude zaměřen na malé a střední společnosti. Věřím, že potěší největší skupinu čtenářů, jelikož dle statistiky patří drtivá většina společností na našem trhu právě do této skupiny.
Pořizujte software chytře – Malé a střední společnosti, 4. díl

1. díl - Pořizujte software chytře - návod
2. díl - Pořizujte software chytře - Software Assurance
3. díl - Pořizujte software chytře - Domácí uživatelé

Co tím myslíme, když použijeme výraz „malá a střední společnost“? Pravdou je, že Microsoft jako vendor z amerického prostředí má o standardní velikosti společnosti trochu jiné představy, než my. V jejich chápání by do zmíněné velikostní skupiny patřilo cokoliv do 3500 PC. To u nás se s podobně velkou firmou setkáme opravdu zřídka, a proto se budeme držet více při zemi. Pro naše účely bychom za hranici pro vstup mezi velké společnosti považovali 250 uživatelů či PC. To je totiž počet, který otevírá bránu k větší škále dostupných multilicenčních smluv, o nichž si budeme povídat příště. Neznamená to však, že by správci větších prostředí měli dnešní díl vynechat. Některé z programů, jež zmíníme v následujících řádcích, mohou být užitečné i pro společnost s více než 250 zařízeními, a je tedy dobré o nich vědět.

Multilicence versus krabice a OEM

Způsobu pořízení licencí formou krabic a OEM prodeje jsme se věnovali v minulém díle. Tady pouze dodáme, že se s těmito pořizovacími modely setkáváme i ve větších společnostech. Zejména licencím typu OEM se nikdy úplně nevyhneme, protože jde v podstatě o nejsmysluplnější způsob, jak pořídit desktopový operační systém. Často se také setkáváme s  modelem OEM u serverových operačních systémů. Co se týče krabicového softwaru, doporučujeme maximální obezřetnost. V mnoha případech jsou práva tohoto balení výrazně limitující. Je totiž určeno jen pro domácí a malé firemní užití (tzv. segment SOHO, Small office a Home office) a může vám život se softwarem ve větším prostředí řádně znepříjemnit komplikovanou instalací, aktivací či správou.

Nespornou výhodou multilicenčních produktů je fakt, že všechny sebou nesou právo na hromadnou instalaci a aktivaci, navíc také jazykovou nezávislost a neomezené právo downgradu. Navíc všechny potřebné informace ohledně pořízení licencí, tedy potvrzení objednávek, čísla smluv, přehled licencí, instalační soubory a klíče, atd., najdete na speciálním internetovém portále – Volume Licensing Service Center (VLSC). Na ten při nákupu licencí rozhodně nezapomínejte a od dodavatele žádejte podporu k jeho zpřístupnění. Kromě toho, že správa licencí je s VLSC hned růžovější, je přístup na stránky jedním z povinných dokladů o vlastnictví licence na použití softwaru.

Multilicenční smlouvy máme pro malé a střední společnosti na výběr tři. Liší se od sebe délkou, trváním práv, rozložením plateb a také dostupností některých produktů. V jedné chvíli může mít společnost otevřených i více programů stejného, či různého typu. Občas k tomu důvody opravdu jsou. Nicméně obecně platí, že konsolidace nákupů do co nejmenšího počtu licenčních modelů je cestou k většímu přehledu a snazší správě licencí. Proto by výběr optimálního modelu měl být pečlivý a pod vedením odborného konzultanta, který zváží všechny aspekty.

Open License

Nejjednodušším multilicenčním programem je smlouva Open License. Způsobem pořízení se moc neliší od krabicového nákupu, tedy „objednám – zaplatím - použiju“. Jiná jsou však práva produktů, jak již bylo zmíněno výše. Smlouva samotná po otevření první objednávkou platí celé dva roky. Po tuto dobu je možné ve stejné smlouvě dokupovat další licence bez splnění minima. Právo na užití pořízeného softwaru je v této smlouvě trvalé, služby (například Online Services) jsou dostupné po dobu předplatného a volitelně lze také pořídit i pokrytí Software Assurance. To jistě nezapomeňte důkladně zvážit, výhody dostupné prostřednictvím Software Assurance mohou výrazně zpestřit práva pořizovaných produktů. Je však nutné se pro ně rozhodnout ještě před koupením licence. Pokrýt licenci Software Assurance dodatečně totiž nelze.

Když vás rozvaha (a potřeby) k Software Assurance dovedou, nebude ovšem Open License zrovna ideálním programem. Vždy totiž zaplatíte rovnou krytí SA na dva roky, ale skutečná expirace nastane již s expirací smlouvy (což jsou celé dva roky jen v prvním nákupu). Dokupy s SA do již běžící smlouvy znamenají, že zaplatíte za něco, co ve skutečnosti nevyužijete. Místo toho se nabízí parádní řešení…

Open Value

Druhým z dostupných multilicenčních programů je smlouva Open Value. Jde o tříletý program, který automaticky zahrnuje krytí Software Assurance a rozkládá cenu licence do ročních splátek. Jde tedy o takový leasing licencí. Po expiraci smlouvy je právo užití licencí trvaléa volitelně je možné pokračovat jen pokrytím Software Assurance, které stojí méně než polovinu splátky v předchozím období.

Po celou dobu trvání smlouvy je opět možné licence postupně dokupovat dle potřeby. Dokonce je v tomto případě smlouva o něco flexibilnější než předchozí model a při dokupu do druhého roku trvání smlouvy vám již nechá zaplatit pouze dva roky pokrytí Software Assurance. Při dokupu do třetího roku pak už jenom poslední roční interval.

Smlouva Open Value nabízí také variantu, v níž se zákazník zaváže k celopodnikovému pokrytí některým z takzvaných platformních produktů. Tehdy pořídí zvolený produkt v takovém počtu, kolik zařízení či uživatelů je ve společnosti celkem. Výměnou za to získá výhodnější cenové podmínky. Platformními produkty jsou desktopový operační systém Windows Enterprise, Office Professional Plus a balíky klientských přístupových licencí Core CAL nebo Enterprise CAL Suite.

Jestliže uvažujete o výhodách celopodnikového pokrytí, pak se vám otevírá cesta k ještě zajímavější cestě k licencím, a tou je…

Open Value Subscription

Pokud jsme předchozí program připodobnili k leasingu, tady bychom si mohli pomoci pojmem operativní leasing. Open Value Subscription (OVS) je totiž pronájemní variantou tříletého programu, u něhož jsou roční platby nejnižší možné, jelikož jde pouze o platby za užití softwaru. Smlouva je celopodniková, tedy musí se otevřít na celou společnost alespoň jedním z výše zmíněných platformních produktů. Poté už je možné ve smlouvě pronajímat prakticky jakoukoli licenci v potřebném počtu.

OVS je nejflexibilnějším z dostupných programů. Potřeba platformních produktů se totiž o každém výročí smlouvy hlásí podle aktuálního počtu zařízení či uživatelů a počet doplňkových produktů se může každý rok měnit libovolně. Díky tomu tedy platíte opravdu za to, co používáte. Samozřejmostí je vždy plná škála výhod Software Assurance. Tato smlouva bude nejlépe slušet společnostem, kde je IT významnou podporou core business, které jsou dynamické, kterým záleží na snadné a přesné správě softwarových aktiv.

Online Služby

Speciální kategorií jsou online služby. Tady totiž najdeme pořizovací modely hned dva. V obou případech však, logicky, půjde vždy o předplatné na určitou dobu a právo k užití softwaru nikdy nebude trvalé. První možností je službu pořídit přímo přes webové rozhraní společnosti Microsoft. Podle typu služby může být poplatek za její použití účtovaný měsíčně nebo ročně. Častěji firmy volí roční závazek (lepší cenu), kdy není možné klesnout v původně objednaném počtu uživatelských licencí. Služby se hradí platební kartou nebo převodem, pokud je účet za ně vyšší než 200 € měsíčně.

Služby Online je však možné objednat i pod každou z výše popsaných smluv Open. V tomto případě je platba vždy roční a trvání služby je rok od její aktivace (nikoliv pořízení), a to nezávisle na tom, zda pro pořízení zvolíte smlouvu dvouletou nebo tříletou. Služby Online používají smlouvu Open v podstatě jako administrativní základ, ale mají vlastní pořizovací podmínky. Velkou výhodou této pořizovací cesty je klasická fakturace a přímé spojení s partnerem, který vám může pomoci s aktivací a využitím služeb.

Novinkou je také dostupnost některých služeb Online ve skupině platformních produktů pro celopodnikové smlouvy. V tomto případě se vám Microsoft za celopodnikové pokrytí odmění fixací cenyslužby do konce tříleté smlouvy.

Třetí do páru

Na závěr je důležité říci, že multilicenční smlouvy jsou vlastně třístranným vztahem. Kromě Microsoftu, administrativně zastupovaného distributorem, a zákazníka tady vystupuje ještě partner. Ten by měl sloužit především pro plnou podporu zákazníka. Pomáhá s výběrem vhodného licenčního modelu, zajišťuje otevření příslušné smlouvy, podání objednávky, provádí zákazníka procesem získání přístupu na VLSC stránky, pomáhá s aktivací a využitím výhod Software Assurance, podává výroční hlášení tříletých smluv a asistuje při obnově expirujících programů.

Tento servis však není, bohužel, běžnou praxí. Proto je (jako ostatně u všech vztahů) důležité partnera vybírat s rozumem a ještě před pořízením licencí se zajímat o rozsah jeho přidaných služeb, abyste si byli jisti, že vám bude dostatečnou oporou v licenčních starostech.

V příštím díle se společně podíváme na to, jaký výběr multilicenčních modelů mají navíc velké společnosti a co jim přináší.

Mohlo by vás také zajímat:

Licensing Expert Series: (01) Licensing Programs’ Fundamentals

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Pornhub dal zelenou virtuální realitě. Půjdou nyní brýle pro VR na dračku?

Témata článku: Microsoft, Operativní použití, velké pokrytí, Dnešní díl, Licenční model, Dostupný program, Versus, Software co to je, Díl, Jimi, Speciální díl, Faktura, Standardní velikost, Co je software, Roční plat, Volume Licensing, První možnost, Třetí rok, Užití, Aktivace, Předchozí model, Leasing, Předchozí výběr, Předchozí období, První nákup


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

Porno insider: Jak Greg Lansky mění internet pro dospělé

Porno insider: Jak Greg Lansky mění internet pro dospělé

** Erotický obsah generoval ohromné peníze, pak ale přišel internet... ** Pornografie dostupná všude a zdarma uvedla tvůrce do krize ** Někteří ale dokázali potenciál internetu využít i v tomto oboru

Jan Dudek | 11

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání