Pořizujte software chytře – Domácí uživatelé, 3. díl

Opět jsme tady s naším licenčním seriálem zaměřeným na způsoby pořízení licencí softwaru Microsoft. Třetí díl je věnován licencím pro domácí užití, případně pro „podnikavé“ jednotlivce.
Pořizujte software chytře – Domácí uživatelé, 3. díl

1. díl - Pořizujte software chytře - návod
2. díl - Pořizujte software chytře - Software Assurance

Domácí uživatelé nemají široký výběr pořizovacích modelů, což je celkem logicky dáno tím, že obvykle nemají nijak technologicky náročné ani příliš rozmanité potřeby. Z produktů využívají především operační systémy a aplikace pro desktopy, tablety a mobily zajišťující základní komunikaci, vytváření, úpravy a ukládání dokumentů, případně některé další nezbytnosti (herní maniaci a nadšenci s domácími servery jistě vědí své J). Ve světě licencí Microsoft jde o řešení prostřednictvím softwaru předinstalovaného (OEM), krabicového balení nebo licencí služby Office 365.

Platforma – desktopový operační systém

S desktopovým operačním systémem Windows se v drtivé většině případů setkáte v předinstalované podobě, nicméně lze jej pořídit i jako krabici. V takovém případě získáte výhodu přenositelnosti licence na jiné zařízení, ale také možnost přiřadit licenci již pořízenému zařízení, třeba v případě, že jste IT kutil a počítač si skládáte svépomocí. Kromě krabice je v tomto případě řešením ještě legalizační licence Get Genuine Kit (GGK), jež se licenčně chová podobně jako OEM s jediným rozdílem – u edice Professional neumožňuje downgrade (použití předcházející verze produktu).

Pro domácí použití jsou na trhu dostupné dvě edice operačního systému – Windows Professional a Windows (dříve nesla tato edice název Home, ve verzi 8 je to ta bez přídomku, pro větší názornost se u verze 10 Microsoft opět vrací k označení Home). Navzdory obecně rozšířenému mýtu je obě edice z licenčního pohledu možné použít i v komerční sféře. Je tedy jedno, zda provozujete na Windows v edici ne-Professional činnost komerční či nekomerční, omezovat vás bude pouze funkcionalitou. Zejména jde o možnost zařazení daného stroje do domény, šifrování disků a vzdálený přístup, což ale většina domácích uživatelů i živnostníků nejspíš přežije bez úhony. A pokud ne, vždy je možnost sáhnout po edici Professional. S případným přechodem pomůže Upgrade Pro Pack, který je k tomu určený. (Pozor, nelze to však udělat cestou klasického upgrade – a k edici Home nelze přidat ani Software Assurance.)

„Kancelářské“ aplikace na doma

Aplikační řešení pro domácnosti ve světě Microsoft zastupuje především Office, vedle něj pak Skype pro instant messaging a telefonování, OneDrive pro ukládání dokumentů a Outlook.com pro poštovní řešení. Kromě Office jsou všechny zmíněné služby volně dostupné. Balíček kancelářských aplikací pro vytváření dokumentů a také pro propojení se zmíněnými službami lze pořídit prostřednictvím krabicového balení nebo jako součást služby Office 365.

Právě u aplikací ale buďte velmi opatrní na použití softwaru za účelem výdělečné činnosti. Pro edice označené jako Home, tedy domácí verze, je zde typické, že opravdu nedovolují komerční použití, ani použití v neziskových organizacích. Proto nezapomeňte zapátrat v konkrétních licenčních podmínkách a ověřit si, zda je zamýšlené použití opravdu v pořádku. (Pozor na informace e-shopů, nemusí být vždy zcela správné – a odpovědnost za dodržení licenčních podmínek nese sám uživatel, ať vám kdo chce, poradí, co chce.) Office s omezením na domácí použití je dostupný samostatně v krabicovém balení nebo jako součást předplatného Office 365, kde navíc získáte úložiště OneDrive o velikost 1TB a 60 minut volání ve Skype měsíčně pro každého z 5 uživatelů v domácnosti. Aplikace Office smíte instalovat až na 5 zařízení typu desktop či notebook a 5 tabletů či chytrých telefonů.

Za speciální zmínku stojí také jedna speciální cesta, jak získat Office „na doma“. Je to výhoda pro zaměstnance společností, které pořizují pro své uživatele Office se Software Assurance, protože jednou z výhod této služby je také právo na domácí použití Office – tzv. Home Use Program. Než si tedy nakoupíte, poptejte se napřed u svého oddělení IT…

Kancelářské aplikace pro podnikatele

Pro účely podnikání jsou určené sady obvykle označené přídomkem Business, případně Professional. V krabici se setkáte s Office Pro Podnikatele (Home and Business) nebo Office Professional, jež se od sebe liší obsahem aplikací. Z online služeb jsou pak vhodným řešením sady Office 365 Business. Ty jsou komplexním řešením všech softwarových potřeb malého podniku (tedy i sólo-podnikatele). Obsahují nejenom aplikace Office v základní sestavě, a to dokonce s možností instalace až na 5 zařízení každého uživatele s příslušnou licencí, ale také zajišťují firemní poštovní řešení, platformu pro ukládání a sdílení dokumentů, podnikovou sociální síť a komunikační řešení Skype pro firmy.

Kromě kancelářského balíku Office, a s ním souvisejících produktů, je možné pro použití v domácnosti či malém podnikání pořídit i krabicové balení aplikací Project nebo Visio. U těch speciální edice pro domácnost nejsou, tedy se nemusíme pídit po případném omezení použití pro komerční účely.

Pro náročnější uživatele

V případě, že má zrovna vaše domácnost či malá firma potřebu mít více než jen desktop s pár aplikacemi, a nejste zatím odhodlání využít půvabů cloudových služeb, můžete společně s hardwarem pořídit třeba Windows Server Foundation nebo Essential a v krabici pořídit také serverový operační systém Windows Server Standard nebo třeba Exchange a SQL Server. Speciální skupinou uživatelů - jednotlivců jsou pak vývojáři, pro které také existují licence v podobě krabicového balení Visual Studia variantně i s předplatným MSDN.

I když domácnosti a živnostníci nemají k dispozici širokou škálu možností, jak pořídit licence pro své použití, najdeme pro ně vyhovující řešení bez velkých obtíží. Už proto, že víme, do jaké skupiny licencí je potřeba v tomto případě sáhnout.

Jak se zařídit doma už tedy víme. V příštím díle se společně podíváme na pořizovací kanály určené pro malé a střední společnosti.

Mohlo by vás také zajímat:

Licensing Expert Series: (04) The Server and Cloud Enrollment

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Plaťte pomocí selfie: Amazon si patentoval platbu na internetu pomocí obličeje

Témata článku: Microsoft, Malá firma, Široký výběr, Kancelářská podoba, Nezbytnost, DOM, Odhodlání, Systém předplatného, Kancelářské aplikace, Kancelářské potřeby, Díl, Malé balení, Speciální edice, Domácí uživatel, Komerční účel, Související produkt, Komerční použití, Home Office, Speciální díl, Domácí použití, Krabice, Vzdálený přístup, Home Use Program, Speciální systém, Sdílení dokumentů, Nejprodávanější herní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11