Porazí bezdrátový Internet mobily?

Plánují se celostátní sítě pro bezdrátový Internet a voice over wireless je jasnou aplikací. 3G mobilní sítě se mohou ukázat mrtvé ještě před svým spuštěním. Bezdrátový Internet můžete mít navíc zadarmo.
Bezdrátové sítě nabírají na síle a podle Pioneer Consulting vzrostou příjmy dodavatelů z této oblasti za pět let šestinásobně ze současných 3,1 miliardy dolarů na 19,1 miliard. Příjmy poskytovatelů bezdrátového Internetu vzrostou dokonce více než osmnáctkrát – ze současné 1 milardy na 18,4 miliard v roce 2008. Tím, jak postupně roste pokrytí bezdrátovým Internetem, se prosazují i ambiciózní plány na budování sítí. IBM se dle Infoworldu netají tím, že chce podpořit vybudování celoamerické jednotné bezdrátové sítě pro připojování k Internetu.

V současné době jsou pomocí bezdrátových sítí pokrývány omezené oblasti s vysokou koncentrací osob, jsou to letiště, restaurace, hotely, či konferenční prostory. Postupně se tyto sítě rozpínají a pokrývají větší území, problém je ale omezený dosah. Ačkoli má IEEE 802.11b uváděnou rychlost 11 Mb/s, s rostoucí vzdáleností od vysílače se rychlost zpomaluje a pro rozumné pokrytí je nutné rozmístění přístupových bodů s vysokou hustotou se vzdálenostmi řádově v desítkách metrů. GSM sítě proti tomu pracují s hustotou v řádech kilometrů. Přesto tu jsou velmi výrazné argumenty pro rozvoj pokrytí IEEE 802.11b na velké území.

Nelicencované pásmo – zatímco u 3G platily telekomunikační firmy těžké miliardy za licenci na dané přenosové pásmo, bezdrátovou síť si může zřídit kdokoli kdekoli, počáteční náklady jsou tak oproštěny od těchto velkých výdajů.

Rychlost přenosu – ač není dnes 802.11b nejrychlejší pro bezdrátový přenos dat, je s 11 Mb/s výrazně rychlejší než současná mobilní řešení na bázi GSM a také rozhodně rychlejší než teprve připravované sítě 3. generace.

Náklady na zřízení – bezdrátovou síť není finančně náročné budovat. Karty do počítače stojí zhruba stejně jako levnější mobilní telefon, přístupový bod jako průměrný mobilní telefon. Klient tedy investuje jen do levné karty do počítače, zřizovatel pak nemá výrazně vyšší náklady.

Distribuovatelný model – pokrytí většího území nemusí mít nutně na starosti jeden subjekt, lze přispět svým dílkem do velké mozaiky a podpořit tak pokrytí většího území.

Přenos hlasu – Již dnes můžete prakticky telefonovat přes Internet s využitím bezdrátového Internetu. Již dnes tak máte k dispozici mobilní telefon, u kterého neplatíte za nějaké hovorné a obcházíte nejen pevné telefony ale i ty současné mobilní. Do této oblasti pochopitelně bude mířit velká aktivita firem, které budou chtít ukousnout svůj díl velkého koláče.

Pochopitelně jsou i problémy, které je nutné vyřešit, velmi usilovně se ale na nich pracuje:

Chybějící centrální placení za přístup – ačkoli na řadě míst je Internet vzduchem zdarma, pro zabezpečení z hlediska služeb je nutný zpoplatněný model. Jednotliví operátoři mají velmi omezenou regionální působnost a je potřeba je nějak zastřešit. Začínají se objevovat první úspěchy ve sdružování jednotlivých poskytovatelů pod společná křídla, je tu ale stále velký prostor pro zlepšování.

Obtížný pohyb s mobilním zařízením – předávání bezdrátově připojeného zařízení mezi různými přístupovými body v různých podsítích je dnes možné, ale je potřeba to standardizovat napříč různými výrobci zařízení. Bez toho jen obtížně bude možné například internetovat v autě na dálnici.

Neúplné pokrytí – bezdrátový Internet je dnes dostupný jen tam, kde ho někdo potřebuje, paradoxně je nutné jej zavést i tam, kde jej nikdo zrovna nepotřebuje. Je nutné zajistit tedy pokrytí na té úrovni, aby byl dostupný zrovna tam, kde jej chcete využívat, a nemuseli jste na mapě hledat nejbližší internetovou zónu.

Rušení komunikace – provoz v nelicencovaném pásmu znamená vedle otevřenosti i přeplněnost. V používaném pásmu 2,4 GHz je již dnes často přeplněno, data jsou zarušená a komunikace je obtížná. Popravdě se to bude jen zhoršovat, protože počet zařízení se bude zvyšovat. V takové situaci je obtížné centrálně garantovat dostupnost komunikace kdekoli a nějaký případný celostátní poskytovatel bezdrátového Internetu by měl obtíže s garancí kvality placené služby.

Jde to i zadarmo

Zatímco miliardy za 3G licence budou muset zaplatit zákazníci, v případě bezdrátového Internetu není vůbec nutné za přístup k Internetu platit. Díky provozu ve volném frekvenčním pásmu zde existuje široké pole pro bezplatný Internet. Každý může poskytnout okolí přístup ke svému internetovému pásmu. Pokud nemá od svého poskytovatele Internetu omezení na přenesená data, nijak mu to neublíží.

V České republice, přesněji řešeno v Praze, se rozvíjí projekt CZFree.Net, který postupně zasíťovává Prahu přes 802.11b. Zaměřen je především na vzájemné propojování statických počítačů v domácnostech, má ale velmi dobrý potenciál na vybudování metropolitní otevřené sítě pro mobilní Internet. Kapacitu do Internetu poskytují jednotliví členové, někteří zcela zdarma, někteří po dohodě za finanční příspěvek. Z principu se ale jedná o neziskové sdružení založené na vzájemné výpomoci.

V celosvětovém měřítku se šíří Sputnik. Jedná se o celosvětovou síť s dobrovolně vytvářenými přístupovými body. Kdo chce nabídnout ostatním přístup k Internetu, stáhne si zdarma 50MB ISO od bootovatelného CD, které obsahuje kompletní server vystavěný na Linuxu. Hardware je požadován aspoň 486 a 32 MB RAM, normální Ethernet karta a bezdrátová karta s čipsetem Prism. Po nabootování z CD se z počítače stane přístupový bod, ke kterému se přihlašujete pomocí bezplatně získané registrace na webu. Díky tomu se můžete připojit ke Sputniku kdekoli. S jedním jménem a heslem se připojíte všude, kde někdo spustil přístupový bod Sputnika. Zatím je vyžadován dedikovaný počítač, chystá se ale i verze přístupového bodu, která poběží jako daemon v Linuxu. Sputnik nabízí přístup jen k té kapacitě sítě, kterou sami nevyužíváte, nabízejícího uživatele tak příliš neomezuje.

Řadu bezplatných přístupových bodů v USA, Kanadě a Anglii najdete ve vyhledávači firmy Boingo. Tato firma se specializuje právě na centrální předplatné přístupu k Internetu a její buňky pokrývají řadu letišť, hotelů, restaurací i volných prostranství. V rámci svých služeb ale do vyhledávače přístupových bodů zahrnula i ty dostupné zdarma. Například při návštěvě Londýna se vám bude jistě její seznam hodit.

Smrt 3G?

V době, kdy se budou zavádět mobilní 3G technologie do praxe, bude mobilní Internet přes 802.11b a ostatní příchutě 802.11 již solidně zakotven a jeho budování bude slušně nastartováno. 3G technologie budou vstupovat do přeplněného prostředí a jejich nasazení na mobilní Internet nebude tak masivní. Jistě, prosadí se v rámci projektů, jako je přenos videa spolu s hlasem, nebo doplňkové surfování. Určitě také bude pohodlnější telefonovat přes mobilní telefon s barevnou obrazovkou než přes notebook. Na druhou stranu vše, co vám nabídne 3G, budete schopni realizovat i na notebooku s bezdrátovým Internetem.
Diskuze (25) Další článek: Microsoft rozesílá zaměstnancům další e-mail

Témata článku: Internet, Bezdrátový internet, Jednotná mapa, Velké území, Velká vzdálenost, Omezená kapacita, Ostatní přístupy, Přenosové pásmo, Daemon, Sputnik, Vysoký dosah, Dostupná síť, velké pokrytí, Celosvětové pokrytí, Dobrý potenciál, Velká aktivita, Miliardy, Mobilní síť, Bezdrátové telefony, Různá omezení, Desítky metrů, Různý přístup, Velká komunikace, Jednotlivá buňka


Určitě si přečtěte

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek | 17

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle