Software | Notebooky | Operační systémy | Tipy

Poradna: Co dělat se zpomaleným notebookem?

  • Notebook s Windows 7 se během práce zasekával
  • Nepomohl ani formát disku a nová instalace systému
  • Kde může být příčina problému?

Čtenář, který se podepsal jako Michal, se v naší Poradně ptá: „Měl jsem na svém notebooku Windows 7. Začal se mi kompletně sekat, po chvíli se už na něm nedalo vůbec pracovat, tak jsem ho celý přeinstaloval na Windows 10 a je to ještě horší. Projel jsem ho antivirem a formátoval disky. Nic nepomohlo. Momentálně na svém notebooku nemám vůbec nic, jen čistý OS a stejně se seká. Nevíte, čím by to mohlo být? Popřípadě jak to opravit?“

Základní provozní údržba

Možných důvodů zpomalování počítače může být více. Patrně první, co bychom v takové situaci doporučili, by bylo provedení údržby. V tomto konkrétním případě se to čtenáře netýká, protože již provedl čistou instalaci systému, ale pokud máte podobný problém se zpomalováním či zasekáváním systému a jste na začátku jeho řešení, začněte právě softwarovou údržbou.

To znamená například nástrojem CCleaner nejprve provést vyčištění disku a následně údržbu registrů. Čištění spustíte na záložce Čistič klepnutím na tlačítko Analyzovat a následně volbou Spustit Cleaner. Tím by mělo dojít k odstranění zbytečných souborů, které nejen zabírají místo, ale mohou mít vliv na odezvu systému.

CCleaner1.png
Čištění pomocí programu CCleaner

Poté doporučujeme přejít do sekce Registry, zde zvolit možnost Hledej problémy a po dokončení Fix selected Issues.

CCleaner2.png
Oprava registrů CCleanerem

Pak ještě můžete v sekci Nástroje prozkoumat položky v nabídce Start. Zde jsou všechny programy, které se spouští společně se systémem a mohou tak zdržovat jeho start. Ty, bez kterých se obejdete, můžete buď Zakázat, nebo úplně Vymazat.

CCleaner3.png
Kontrola programů spouštěných se systémem

Je v pořádku operační systém?

Další příčinou zpomalování může být antivirový program, a to paradoxně jak jeho absence, tak nepřítomnost. Pokud už nějaký antivirový program máte, zkuste jej odinstalovat a zjistěte, zda to mělo na rychlost nějaký vliv. Pokud ano, zvolte jiný antivir. A pamatujte, že v případě Windows 10 je už poměrně kvalitní ochrana součástí systému.

Máte otázky ohledně počítače? Pomůže Poradna.Zive.cz

Pokud není v notebooku nainstalovaný žádný antivirový program, může být příčinou zpomalení infiltrace škodlivé aplikace. Pro zjištění stavu lze použít celou řadu komerčních i nekomerčních aplikací. Zdarma je například antivirová aplikace Immunet, která sice nekomunikuje česky, ale prakticky vůbec nezatěžuje počítač. Vysloveně na malware se pak zaměřuje Malwarebytes, který je však zdarma k dispozici jen po omezenou dobu.

Všechny výše uvedené kroky však může tazatel téměř vyloučit, neboť provedl čistou instalaci operačního systému, která by měla být bez chyb a pravděpodobně též bez přítomnosti škodlivých programů.

Zpomalenému systému může u notebooku s plotnovým diskem pomoci defragmentace. Její princip je v podstatě jednoduchý: seřadí soubory na pevném disku tak, aby je při následném čtení bylo možné načíst co možná nejrychleji. Defragmentace by se měla provádět pravidelně – osvědčenými nástroji jsou například Defraggler či open-source UltraDefrag.

Defraggler.png
Defragmentace pevného disku

Výsledný dopad na celkový výkon systému záleží především na to, jak moc byly soubory na disku fragmentovány. Zde je však nutné podotknout, že defragmentaci byste v žádném případě neměli provádět na discích SSD, které ze své podstaty netrpí fragmentací, navíc byste takovým počínáním snižovali jejich životnost.

Pokud ani defragmentace nepřinese své ovoce, měla by dalším krokem být kontrola ovladačů hardwaru. Starý ovladač může obsahovat chyby, které v konečném důsledku mohou vyústit až v pád celého systému. Dobrým pomocníkem při hledání zastaralých ovladačů může být například iObit Driver Booster. Plná verze PRO je sice placená, občas se však objevuje jako bonus některých papírových časopisů (například našeho Computeru).

Možné problémy s hardwarem

Pokud nic z výše uvedeného nepřineslo kýžený výsledek, jako našemu čtenáři s otázkou v úvodu, padá podezření na hardware. Jednou z možných příčin mohou být vysoké teploty uvnitř těla notebooku, na které některé komponenty mohou reagovat snížením výkonu. Aktuální situaci lze monitorovat mnoha nástroji – zmiňme například HW Monitor či SpeedFan.

HWMonitor.png
Kontrola teplot zařízení

Pokud se projeví příliš vysoké teploty, může to vést k výpadkům. Nejčastější příčinou je zanesení notebooku prachem a tím omezené jeho chlazení.

Bohužel jednou z častých příčin „záhadného“ zasekávání operačního systému bývají problémy s pevným diskem. Pokud jsou některé sektory realokované a další špatně čitelné, může se doba načítání až několikanásobně prodloužit. To z pohledu uživatele obnáší časté zamrzávání a zasekávání systému. Pevné disky jsou vybaveny standardizovaným systémem sledování, kontroly a varování. Jmenuje se S.M.A.R.T. a k jeho výstupům se dostanete například pomocí aplikace CrystalDiskInfo. Obecně se dá říci, že je-li tímto programem disk deklarovaný jako „Dobrý“, pravděpodobně je ještě v pořádku.

CrystalDiskInfo.png
Kontrola stavu pevných disků

Pokud však u položky Stav disku vidíte oranžové hlášení Pozor, je na čase pokud možno neprodleně zálohovat data a vyměnit disk za jiný (nejlépe nový). To byl ostatně také nakonec případ čtenáře Michala, kterému disk „odešel“ po pouhých asi osmi tisících hodinách provozu.

Diskuze (42) Další článek: Youtube vylepší aplikaci pro děti: filtrování obsahu už budou dělat lidé, algoritmus selhal

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,