Pořádek ve vašich Oblíbených položkách? Žádný problém...

Internet je médium živé a stránka, která ještě včera hýřila barvami a informacemi, vás může dnes překvapit tím, že již neexistuje. Pokud si chcete udělat pořádek v položkách v sekci Oblíbené (či Bookmarks a další názvy), stačí na to pustit vhodný software.
Tento článek je vlastně představení dvou programů s podobným zaměřením. Jeden program je jednoduchý, méně známý, zdarma a zvládá základní funkce. Za druhý program si hezky zaplatíte (existuje však i omezená verze zdarma), ale umí kromě základních funkcí i něco navíc a možná jej budete znát alespoň podle názvu. Představují se vám AM-Deadlink a Check&Get.

AM-Deadlink 1.40

Začneme tedy od základu. AM-Deadlink, který je pro dnešek zástupcem sekce freeware, splňuje přesně ty nejzákladnější požadavky na vyřešení problému, o kterém byla řeč na začátku - tedy najít již neexistující stránky ve vaší sekci Oblíbené a umožnit jejich automatické smazání. Oblíbené položky se tak pročistí od již neexistujících stránek a vše se výrazně zpřehlední.

O vzhledu programu si můžete udělat představu z přiloženého obrázku a nyní si probereme všechny funkce programu. V levém horním rohu vidíte rozbalovací seznam, kde naleznete podporované prohlížeče, ze kterých bude načten seznam vašich oblíbených stránek. Kromě Internet Exploreru je podporován i Netscape (verze 3 - 7), tím pádem i Mozilla a rovněž čím dál oblíbenější Opera. Kromě toho zde naleznete i položku AM-Deadlink, což je vlastně váš osobní seznam, který si uložíte přímo v programu. Vyberte tedy požadovaný zdroj oblíbených stránek a ten se ihned načte. Každá stránka je na samostatném řádku, takže nejsou vidět jednotlivé vnořené složky. To ale není příliš na závadu, možná spíše naopak.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní máte několik možností. Můžete nechat prověřit všechny či jen vybrané položky. Program se pokusí připojit na příslušný server a výsledek se zobrazí u dané stránky. Buď je vše v pořádku a nebo se zobrazí příslušný kód chyby. Tyto chybné stránky pak můžete rovnou odstranit přímo z příslušného prohlížeče. Ovšem pozor, stránka může být mimo provoz jen dočasně, takže s mazáním bych se neukvapoval a pouze opakovaná nedostupnost může znamenat zrušení stránek či serveru. Můžete si rovněž zapnou vnitřní náhled, kdy je příslušná stránka zobrazena v integrovaném miniprohlížeči v dolní části okna a vy můžete zkontrolovat, co se vlastně přesně děje.

Kromě této hlavní funkce umí též program vyhledávat duplicitní položky a užitečné je též zálohování oblíbených položek. Stačí jen vybrat příslušný zdroj (prohlížeč) a program vám vytvoří do souboru ZIP zálohu oblíbených položek. Jednoduchý program jako je tento nepotřebuje žádné složité nastavování, takže zde najdete vlastně jen nastavení sítě (proxy), které můžete podle potřeby upravit. V neposlední řadě potěší i to, že si lze stáhnout český jazykový modul.

Vše potřebné tedy program umí, ovládání je jednoduché a vše je zdarma. Co víc si jen přát.

Check&Get 1.14

Aplikace Check&Get, za kterou si budete muset zaplatit nějakou tu korunu (či spíše dolar), má oproti předchozímu programu jednu podstatnou funkci navíc. Umí totiž stránky monitorovat. To znamená, že se po připojení na příslušnou stránku nejen dozvíte to, zda je stránka dostupná (a zda tedy ještě vůbec existuje), ale rovněž informaci o tom, zda se obsah stránek od poslední kontroly změnil či ne. Můžete si tak často ušetřit zbytečnou návštěvu stránky. Samozřejmě, že tato funkce má jistá omezení, protože ne vždy je možné změnu obsahu stránky spolehlivě detekovat. To je ale dáno technologií tvorby některých stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Okno programu je opět velmi podobné programu AM-Deadlink. Kromě seznamu stránek je ale vidět i jejich stromová struktura. V té jsou vidět zvlášť stránky nedostupné, duplikované, změněné od poslední návštěvy a podobně. Složky si může rovněž sami vytvářet podle potřeby. Dále si ke každé stránce můžete připsat malou poznámku (popis), která se poté zobrazí v malém okně v levém dolním rohu. Tyto poznámky jsou též generovány částečně automaticky zřejmě na základě META tagu stránek. Samozřejmě ani zde nechybí okno náhledu, kde je příslušná stránka vidět.

Program se může sám spouštět spolu se systémem, minimalizuje se do hlavního panelu a čeká. U každé jednotlivé stránky si totiž můžete nastavit automatickou kontrolu v zadaný čas a stanovit několik akcí, které se mají v případě změny provést. Můžete nastavit automatickou synchronizaci oblíbených položek mezi programem a příslušným prohlížečem v zadaném časovém intervalu, program monitoruje schránku systému na URL adresy, které pak může přidat do seznamu oblíbených a samozřejmý je i export a import seznamu oblíbených položek z/do různých prohlížečů (IE, Netscape, Opera). Dalo by se říci, že program tak vlastně může částečně sloužit i pro konverzi oblíbených položek mezi několika prohlížeči. I zde najdete kromě několika nastavení týkajících se prostředí programu hlavně nastavení sítě (proxy).

Stojí to vlastně všechno za to? Plná verze pro jednoho uživatele stojí $29.95, ale máte rovněž možnost stáhnout si mírně funkčně omezenou verzi pro osobní použití zdarma. Ta se liší v několika věcech. Automatickou kontrolu může provádět jednou za hodinu (plná verze každých 5 sekund), počet současných připojení je omezen na 3 (plná verze 10), bohužel neumí synchronizovat oblíbené položky s prohlížeči ani je exportovat (import však možný je), neumí upozorňovat na změny emailem a rovněž neumí při změně stránky tuto stránku (či definovaný soubor) stáhnout automaticky na lokální disk. Tato omezení však nejsou tak hrozná a i free verze je slušně použitelná.

Diskuze (6) Další článek: RIAA poprvé přiznala chybu

Témata článku: Software, Internet, Osobní seznam, Plná verze, Oblíbený program, Pořádek, Automatické smazání, Položka, Problém


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu