Pořádek v prodejně

Udržet si pořádek a přehled při podnikání se zbožím není žádná legrace. Jedním z elegantních řešení je provozování nějakého skladového softwaru. Může jím být například pokladní a skladový systém TOPAS NETWOR.
Roman Holubec: Udržet si pořádek a přehled při podnikání se zbožím není žádná legrace. Různé druhy zboží, různé ceny pro odlišné odběratele, dvojí DPH, slevy, evidence obalů a spousty dalších nástrah, s tím se prostě musí počítat. Je na každém, jak se s tím popere. Jedním z elegantních řešení je provozování nějakého skladového softwaru. Může jím být například pokladní a skladový systém TOPAS NETWOR.

Výrobce dodává TOPAS ve verzích Lite, Classic a Profi, které se liší počtem poskytovaných funkcí a cenou. Uživatel si tak může vybrat systém přesně pro dané potřeby, tak aby nechyběly požadované funkce a naopak aby neplatil za funkce, které nikdy nevyužije. TOPAS může být díky širokým možnostem konfigurace nasazen jak v malých prodejnách s jedním počítačem, tak například v samoobsluhách, velkoskladech, diskontech či velkoobchodních skladech.

TOPAS je naprogramován v Pascalu a pracuje na téměř jakémkoli počítači PC. Rozumná konfigurace začíná na PC 486 s 4 MB RAM, (samozřejmě s pevným diskem a disketovou mechanikou). Systém lze provozovat i na síti, a to jak typu peer-to-peer (Windows 95/98), tak na větších sítích – například Novell Netware.

Dobírka nebo třeba i platební karta
Celý systém je postaven na propracované databázi zboží, o kterém lze pořídit velké množství jednotlivých údajů (název, zkratka, čárový kód, obal, cena atd.), a od ní se odvíjí veškeré činnosti. Stěžejní funkcí je Prodej. Lze uskutečnit prodej za hotové (tisk zjednodušeného daňového dokladu), prodej na fakturu nebo dobírku. Provedení a zaúčtování platby je možné hotově, bankovním převodem, šekem a třeba i kreditní kartou. Ve verzi Profi je i funkce pro kontrolu platnosti platebních karet.

Veškeré zboží je umístěno ve skladech a podle verze programu lze zřídit i několik skladů, které pak lze označit jako prodejní či neprodejní a stanovit přístupová práva jednotlivým uživatelům. Při provozování více skladů lze uskutečňovat převody mezi sklady, a to třeba i se vzdálenými pobočkami prostřednictvím disket nebo modemu.

Systém TOPAS disponuje spoustou kvalitních funkcí pro práci se zbožím na skladech a při prodeji. Práce s obaly, kde každý „balený“ druh zboží má obal k sobě pevně připoután jak při prodeji, tak nákupu, možnost stanovení až pěti prodejních cen, možnost práce s cizími měnami, kvalitní systém vyřízení reklamací, nebo možnost rezervace zboží jsou funkce, které velmi usnadní a zefektivní práci. Ve verzi Profi lze ještě navíc využít funkci Otevřené účty, která je určena pro prodej stálým a solidním zákazníkům, kde probíhá fakturace například měsíčně nebo dle zakázek, a funkci Zákaznické konto, která funguje na principu předplacených odběrů.

Doplňky a spolupráce s účetnictvím samozřejmostí
Samostatnou kapitolou programu jsou výstupní sestavy. TOPAS obsahuje (záleží na verzi programu) široké množství různých sestav, počínaje základními seznamy zboží dle různých kritérií, přehledy tržeb, přes ceníky, obraty, hodnoty skladu, po inventury nebo denní uzávěrky prodeje. Vyšší verze pak poskytují například i sestavu Automatické objednávky, kde program provede inventuru skladu, vybere podlimitní zboží a navrhne jeho objednání, sestavu Obrátkovost zboží, Přehled slev nebo Cenovou nabídku.

Pro práci se zbožím ve skladech a na prodejnách samotný počítač většinou nestačí. Doplňky jako čtečka čárového kódu, zákaznický displej, peněžní zásuvka, snímač magnetických karet nebo tiskárna účtenek jsou téměř neodmyslitelné. Veškeré tyto doplňky výrobce dodává a s TOPASem samozřejmě spolupracují.

Jelikož TOPAS jako pokladní a skladový systém není přímo účetním programem, má funkci Export databází, která umožňuje uložit veškeré databáze ve formátu TXT, nebo DBF. Pro uživatele jednoduchého účetnictví Money a podvojného účetnictví Helios je v TOPASu připravena funkce exportu dat tak, aby je bylo možné v těchto účetních programech přímo zaúčtovat.

Systém TOPAS je kvalitním pokladním a skladovým programem, který lze nasadit téměř ve všech typech prodejen a skladů. Pokud tedy vlastníte nebo řídíte nějakou prodejnu a potřebujete si udělat pořádek v evidenci zboží, dodavatelsko-odběratelských vztazích, nebo si prostě jen usnadnit a zpříjemnit práci, lze tento systém vřele doporučit.

pokladní a skladový systém TOPAS 3.5 NETWOR
Zdroj: GACC, Tišnov
Telefon: (0504) 41 32 05
Cena: jednouživatelská verze
5 000 Kč bez DPH (Lite)
8 500 Kč bez DPH (Classic)
12 900 Kč bez DPH (Profi)
Zdroj: Computer 21/99
Váš názor Další článek: Vnutila se vám nějaká aplikace pro spouštění zvukových CD?

Témata článku: Sestavy, Classic, Sklad, Platební systém, Pokladní zásuvky, Pokladní systémy, Pokladní tiskárny, Přehled slev, Různé druhy, GAC, Pořádek, Peer, Různé systémy, Čtečky čárových kódůMiyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

Miyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

V Japonsku se slavilo 20. výročí od vydání PS2 legendy.

Radek Wunderlich
PlayStationFromSoftware
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování