Populární aplikace na MacOS krade lidem historii prohlížení. Apple zareagoval se zpožděním

Populární aplikace na MacOS krade lidem historii prohlížení. Apple zareagoval se zpožděním

Jedna z nejprodávanějších aplikací nejen v americkém Mac App Store, Adware Doctor, narušuje lidem soukromí a krade jejich historii internetového prohlížení. Tu následně nahrává na servery v Číně. Apple byl o problému informován již před několika týdny, ale zakročil až nyní, když se zpráva dostala do médií.

Adware Doctor byl do této chvíle v USA nejpradávnější aplikací pro Mac v kategorii produktivita. Ve svém popisu sliboval, že „udrží váš Mac v bezpečí“, „zničí všechny otravné pop-up reklamy“ a dokonce „objeví a zničí hrozby na vašem Macu“. Zní to pěkně, ale Adware Doctor je ve skutečnosti všechno, jen ne bezpečný – vaši historii internetové prohlížení odešle do Číny. Dělá to přitom na pozadí bez informování uživatele a pro funkčnost programu toto není potřeba. Proto tato aktivita programu budí podezření.

Na problematičnost aplikace upozornil bezpečností analytik a bývalý zaměstnanec NSA Patrick Wardle. Adware Doctor podle něj dokáže ukrást historii prohlížení jak z Chrome, tak Firefox a Safari. Částečně proto, že člověk aplikaci musí odsouhlasit přístup k interním souborům počítače kvůli prověření přítomnosti malwaru.

Wardle na problém Apple upozornil již před několika týdny. Žádnou reakci ale nedostal a aplikace byla ještě před pár dny dostupná ke stažení v App Store. Až když se začala šířit zpráva o škodlivosti Adware Doctor v amerických médiích, Apple zasáhl a aplikaci odstranil.

Že se čas od času objeví v obchodech s aplikacemi pochybné programy, není nic neobvyklého. Na Google Play Store je to dokonce častý problém. Jenže Apple má pravidla pro uvedení aplikací do svého obchodu násobně přísnější a nejen, že striktně monitoruje jejich bezpečnost, ale i morální stránku. Škodlivé aplikace se tak v App Store objevují jen výjimečně. O to nepochopitelnější je, proč Apple Adware Doctor stále nestáhl.

Soukromí je dobré si chránit. Odinstalujte tedy Adware Doctor a zkontrolujte i další aplikace. A co třeba s Facebookem? Poradí video:

Diskuze (5) Další článek: Objevily se první informace o grafické kartě GeForce RTX 2060. Má přijít ke konci roku

Témata článku: Google, Apple, Historie, Facebook, Bezpečnost, Chrome, macOS, USA, Firefox, Malware, NSA, App Store, Čína, Bývalý zaměstnanec, Populární aplikace, Mac App Store, Pochybný program, Prohlížení, Škodlivá aplikace, Patrick Wardle, Americké médium, Častý problém, Zpoždění, Aplikace, Mac


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 53

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 79


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu