Články z Computeru

Popsali jsme vnitřnosti. Pitva jednodiskového síťového úložiště QNAP TS-121

Dnešní síťová úložiště se pyšní výkonnými procesory, přídavnými pamětmi a jde spíše o počítače. Pojďte se však podívat dovnitř staršího jednoduchého, které mělo vše integrované a systém nahraný na disku.

QNAP TS-121 je jednodiskové síťové úložiště z roku 2013. Konstrukce je jednoduchá, ale výbava není špatná – má tři USB porty například pro připojení tiskárny, port eSATA pro připojení dalšího úložiště a podporuje až 4TB disku. Využívá procesor Marvell taktovaný na 2 GHz a doplněný o 1 024 MB DDR3 paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Ani funkční výbava není zlá – od možnosti připojení až osmi IP kamer, vytvoření webového a media serveru až po zřízení přístupu odkudkoli pomocí myQNAPcloud. Po sedmi letech provozu ho ale bylo potřeba jednou za tři měsíce resetovat do továrního nastavení. I když nebyl problém data z disku dostat, nesplňovalo už požadavky na spolehlivost a posloužilo nám k názorné ukázce, z čeho se takový NAS skládá. 

Snadné vyjímání disku

Po odšroubování kovového krytu se odhalí vnitřní kovová konstrukce NASu,  1  do které se zasouvá šuplík s diskem.  2  Pro jeho vyjmutí stačí zespodu zabrat za páčku šuplíku.  3  Konektor namontovaného disku se pak se zasunutím šuplíku zasouvá do vnitřního SATA konektoru.  4  Ten je umístěn na samostatné desce  5  zasunuté v konektoru hlavní systémové desky.  6 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Disney si patentoval protipirátskou technologii založenou na blockchainu

Témata článku: Linux, Internet, Články z Computeru, Úložiště, ARM, USB, NAS, QNAP, BIOS, Port, Počítač, Procesor, Marvell, Zasunutí, Sata, Disk, JSM, Konektor, SoC