PopChart: Základní desky a čipsety

Nyní + grafy! Chcete být IN? Nemáte čas sledovat nejnovější trendy? Máte důležitější práci? Nechcete se pracně probírat jednotlivými technologiemi? Oddělte zrno do plev! Sledujte PCtuning PopCharts! O co se jedná? O hitparádu a telegrafické porovnání nejnovějších technologii (včetně odhadu jejich dopadu na současný PC průmysl - a tím i Vaši kapsu a PC...). První na řadě jsou současné čipsety: Lets go!
Kapitoly článku

Tento díl je volným pokračováním a rozšířením minulého pojednání. Nyní se však zaměříme poněkud hlouběji a podíváme se také více do budoucnosti.

 

Ověřený všeuměl: Intel 440 BX


Téměř 2 roky starý čipset (ve výpočetní technice to jsou věky...) bije rekordy popularity a i dnes se má čile k světu. Je však třeba říci, že dnes již nedisponuje těmi nejmodernějšími vlastnostmi. Největšími nedostatky je chybějící přímá podpora procesorů se sběrnicí 133Mhz (i když mnohé desky tuto frekvenci nabízejí - i za cenu toho, že sběrnice AGP je při frekvenci 133Mhz taktována 33% nad standard - 88Mhz) a podpora pouze AGP 2x (jiné čipsety podporují již AGP 4x). Tento čipset je plně synchronní (externí frekvence sběrnice a paměti jsou identické). Díky tomu vykazuje výborné výkonové parametry - ze současného HW mačká první-poslední. Pokud pracuje v přetaktovaném stavu s pamětmi PC133 na frekvenci 133Mhz - nenalezne dnes v komerční oblasti výkonového přemožitele (ani čipset i820)! V poslední době se mnoha výrobcům daří obejít i chybějící podporu diskového protokolu UltraDMA 66, a to dodatečnou montáží řadiče UltraDMA (HPT 366, Promise..). Klasická architektura čipsetu se vyznačuje propojením čipů North Bridge a South Bridge sběrnicí PCI. Bližší informace o tomto čipsetu si můžete přečíst například v recenzi desky MSI BXmaster.

PCtuning komentuje: Intel BX si získal zaslouženě pověst spolehlivého a výkonného řešení. I když Intel ani nesnil o tom, že desky vybavené i440 BX budou běhat na 150Mhz, mnozí výrobci tuto frekvenci nabízejí (i když neexistují ostatní komponenty pro tuto frekvenci - zejména PC150 SDRAM). To jen ukazuje na to, že kvalitně navržený HW (bez blokád a omezení) se na trhu dokáže udržet poměrně dlouho. Škoda jen, že Intel dnes směřuje do oblasti "spoutání HW" podle hesla: "vše musí být pod naší kontrolou". Výrazem toho jsou pokusy se sériovým číslem procesoru (naštěstí už odezněly), pamětmi RIMM "for Intel only" atd. Čipset 440 BX je z tohoto hlediska "ověřeným hochem ze staré školy" Intelu.

Klady: Velmi "kompatibilní" a bezproblémové řešení. Starší ale velmi účelná koncepce nabízí i dnes výborný výkon a kompatibilitu (závisí to na desce - prakticky lze ale použít veškeré Celerony, Celerony II, PII, PIII včetně Coppermine, grafické akcelerátory a operační systémy).

Zápory: Při frekvenci 133Mhz jsou některé komponenty (AGP) mimo povolený rozsah. V této situaci záleží, zda daný díl (grafická karta) tuto zvýšenou frekvenci "přijme". Obecně vadí chybějící AGP 4x.

Overclocking a ladění: vhodná platforma. Zde ale již záleží na výrobci (a daném typu desky) nakolik dovolí uživateli měnit interní nastavení čipsetu.

Moderní BX deska s řadičem UltraATA66, náročný uživatel, intenzivní využití PC:

Výkon - kancelář / firma 90%
Výkon - hry a multimedia 95%
Cena průměrná, vyšší (řadič ATA66)
Budoucnost řešení 1 rok
Investice (vzhledem k ceně)
Kancelář / firma dobrá
Hry a multimedia velmi dobrá

 

Drahá novinka: Intel i820 Camino, i820 + MTH


K tomuto čipsetu, následovníkovi oblíbeného BX, se před nedávnou dobou upínala pozornost uživatelů i naděje firmy Intel. Výsledek, zdá se, zklamal obě skupiny (zdaleka ne však výkonově). Intel zde vsadil na novou (a v zásadě velmi moderní) koncepci stavby základní desky. Trpí ale tím, že plně vsadil na paměti RDRAM - paměti Rambus. Nové paměti RDRAM (Rambus) totiž mají mimo výhod, také jisté nevýhody. V současné době se největší nevýhodou RDRAM jeví zejména jejich cena - ta je i po současném poklesu ceny stále 4-5 násobkem ceny SDRAM. Intel proto vypracoval obvod MTH (Memory Translation Hub) umožňující některým deskám použití současných paměti SDRAM. Tato "emulace" SDRAM však přináší značnou výkonovou režii. Řešení i820 + MTH + SDRAM tak výkonově padá hluboko pod úroveň čipsetu BX a navíc také často i pod úroveň levných čipsetů VIA Apollo 133 (předposlední řada). Intel v této situaci spoléhá na kombinované desky RDRAM / SDRAM a na další pokles cen paměti RDRAM. Tyto plány může však může zhatit iniciativa DDR SDRAM.

Intel u svých nových čipsetů (u i810, i815 a také u i840) opustil myšlenku dvou čipů "South Bridge" a "North Bridge". Nyní přichází ke slovu AHA - Accelerated Hub Architecture. Jednotlivé čipy čipsetu jsou propojeny speciální sběrnici z dvojnásobnou šířkou pásma (max. 266MB/ sec.) Tímto přístupem se již teď řeší problémy které by mohly (v budoucnu) nastat při zahlcení vnitřní PCI sběrnice (kterou jsou dnes propojeny čipy South a North Bridge u BX). 

Tato architektura jistě ukáže své silné stránky v aplikacích intenzívně využívajících šířku pásma np. Firewire, USB (2) networking, ATA100, SerialATA... Problémem je to, že dnešním aplikacím současná koncepce v zásadě vyhovuje. A tak se zdá, že se technologie použité v i820 (AHA, RDRAM) se sice v budoucnu prosadí... může to ale být na zcela jiném / novém čipsetu...

PCtuning komentuje: i820 pravděpodobně nebude vaši nejbližší platformou. Z hlediska koncepce se jedná o moderní čipset. Z hlediska praktického je však prvním průkopníkem nového trendu, zvědem který má razit cestu Intelu ke skutečnému výkonu a možným standardům. Je to napůl ryba, napůl rak. Pokud si tento čipset pořídíte můžete za určitou dobu také zjistit, že jste na vedlejší koleji, a že Intel intenzívně razí zcela jiné standardy..
P.S. V ŽÁDNÉM případě si nekupujte desky vybavené pouze SDRAM (se speciálním MTH zabudovaným "natvrdo") - nezískáte tak ani výkon, ani výhody RDRAM...

Klady: velmi moderní architektura, paměti RDRAM dávají systému vysoký výkon v aplikacích intenzivně využívajících "data streams" - komprese videa MPEG2...

Zápory: Použití velmi drahých pamětí RDRAM (verze SDRAM jsou pouze nezdravým kompromisem (jako Ferrari na pneumatikách od Š100)). Existuje nebezpečí přechodu Intelu na jiné standardy (Dual Bus RDRAM, DDR SDRAM...). Pokud by se jednalo o levný čipset neřekl bych ani slovo...

Deska i i820 a RDRAM, náročný uživatel, intenzivní využití PC:

Výkon - kancelář / firma 90%
Výkon - hry a multimedia 90%
Cena velmi vysoká
Budoucnost řešení 2 roky ???
Investice (vzhledem k ceně)
Kancelář / firma dobrá / riziko
Hry a multimedia dobrá / riziko

 

Budoucnost zajištěna: Intel i815 Solano, i815-2 Solano II


Tento dosud neuvedený Intelský čipset, patří mezi tzv. integrovaná řešení (v tomto případě se jedná zejména o integraci grafické karty - lze tak postavit funkční PC bez rozšiřujících karet). Koncepčně vychází z čipsetu i810. Na rozdíl od i810 nebudete ale odkázaní na zabudovaný "grafický engine", ale budete moci využít vyvedeného slotu AGP x4. Zdá se, že Intel provedl navíc ve svých plánech týkajících se uvedení Solana několik změn. Pravděpodobně se tak dočkáme dvou verzí lišících se čipem ICH. i815-2 bude oproti dřívějším specifikacím vybaven šestikanálovým zvukem, ATA100 (UltraDMA100) a podporou SoftLan. Dle očekávání budou obě verze podporovat i PC133 SDRAM, konektor AMR (Audio Modem Riser), zvuk AC97 Codec. Čipset je určen jako budoucí náhrada čipsetů BX a i810.

PCtuning komentuje: Jak Solano, tak i Solano II vám umožní postavit PC typu "jen základní deska" + možnost budoucího rozšíření. Bude zajímavé, jak se na tuto koncepci budou dívat mnozí příznivci modulárních /klasických řešení. Naštěstí u tohoto čipsetu budete moci vypnout prakticky všechna zabudovaná "Soft" řešení (které přirozeně omezují výkon..) a použít proprietarní PCI a AGP karty. Zbude pak dostatečně ale silný základ? Uvidíme..

Klady: Integrované řešení se spoustou "softwarových emulátorů" nabízí mnohou funkčnost (zvuk, modemy, sítě...) prakticky zdarma. Tato funkčnost se pak zejména hodí pro občasné použití (dokážu si představit domácí PC se SoftLan pro občasnou "pařbu" + přenášení souborů mezi dvěmi kamarády) nebo pro méně náročná / kancelářská řešení. Kladem je použití AHA - "hub architektury" a podpora moderních standardů (u i815-2 dokonce přímá podpora ATA100).

Zápory: Integrované řešení - platí totéž jako výše

Overclocking a ladění: nevhodná platforma - vzhledem k vnitřní "hub" koncepci (ICH / SIO / AC97) a zkušenosti s čipsety i810 nelze Solano doporučit pro detailní ladiče HW.

Deska i i815-2, paměti PC 133, náročný uživatel, intenzivní využití PC:

Výkon - kancelář / firma 90% ??
Výkon - hry a multimedia 95% (AGP4x)??
Cena vyšší, poté průměrná
Budoucnost řešení 2 až 3 roky
Investice (vzhledem k ceně)
Kancelář / firma velmi dobrá
Hry a multimedia velmi dobrá

 

Levná kancelářská platforma: Intel i810 Whitney -L, -M, -DC, -e


Tento čipset je vstupem Intelu do oblasti integrovaných řešení (předtím zde již krátce působily firmy VIA a SiS se svými Low-End řešeními (prodávanými np. firmou PCchips)). Zde je však třeba říci, že řešení Intelu je na zcela jiné, vyšší kvalitativní úrovni (AHA - Accelerated Hub Architecture). Whitney je ve své podstatě koncepčním předchůdcem Solana. Je vybaven "napevno integrovaným" VGA 3D akcelerátorem i752. Není však již vybaven možností připojení jiné AGP grafické karty (TNT2, Matrox, Rage, GeForce, Radeon...).  Vzhledem k tomu, že použitý grafický akcelerátor neoplývá špičkovými parametry (patří mezi průměr), nezískal si oblíbence náročných multimediálních řešení. Přesto je tento čipset stále populární v oblasti kancelářských a méně náročných sestav + sestav pro občasné hráče (najdete ho prakticky ve všech základních řadách renomovaných výrobců HP, Dell, Compaq, Autocont, Comfor, Vikomt...). Bližší popis tohoto čipsetu najdete zde.

PCtuning komentuje: i810 se dnes jeví jako nejlepší platforma pro levné PC. Celé řešení by se dalo nazvat "základní deska s integrovanou grafickou kartou, za cenu lepší grafické karty...". I když zabudovaný akcelerátor nepatří mezi špičku (je na úrovni staršího 3dfx Voodoo 2), mnohé dnešní hry si na něm také zahrajete - i když v nižším rozlišení či kvalitě (pokud ale máte výkonnější procesor - od Celeronu 400 výše).

Klady: Velmi levné, avšak stabilní řešení. Dobrá kompatibilita, podpora mnoha operačních systémů a celé řady procesorů Intel - od Celeronu nahoru. Základní funkčnost v oblasti 3D akcelerace a přehrávání DVD. Vhodná platforma pro stavbu "kancelářských stanic" - vzhledem k silné pozici na trhu (servis, zkušenosti) a podpoře Intelu.

Zápory: Integrovaný grafický akcelerátor nelze bohužel v budoucnu nahradit výkonnou AGP kartou. 

Overclocking a ladění: nevhodná platforma - vzhledem k vnitřní "hub" koncepci (ICH / SIO / AC97) a nestabilitě v přetaktovaném stavu nelze i810 doporučit pro detailní ladiče HW.

Deska s i810, procesor Celeron 466, průměrný uživatel, intenzivní využití PC:

Výkon - kancelář / firma 80%
Výkon - hry a multimedia 75%
Cena nízká
Budoucnost řešení 1.5 roků
Investice (vzhledem k ceně)
Kancelář / firma výborná
Hry a multimedia průměrná

Nová kapitola: Čipsety VIA...

Kapitoly článku

Témata článku: Čipy, Hudba, filmy, seriály, Základní desky, Kancelářské aplikace, Silný soupeř, Občasné použití, Možný standard, Náročné použití, Levné řešení, Průměrná cena, Nová kapitola, Starý čipset, Klasická architektura, Základní rada, Klasické provedení, Translation, Základ, Náročný uživatel, Dobrá úroveň, Nejlepší platforma, HR, Platforma, Test paměti, POP, Modeling


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 121

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk