Syndrom náhlého úmrtí kojence je strašákem každého rodiče dítěte ve věku do jednoho roku. Ačkoli v Česku na SIDS umírá 40-50 dětí ročně a nejde tak o nijak častou příčinu úmrtí, zákeřný je především průběh – proděláním SIDS umírají zcela zdraví a prospívající kojenci bez jakýchkoli příznaků. Nejčastěji se tak děje ve spánku zástavou dechu a následným srdečním selháním.
Riziková jsou chladná období, kdy bývají miminka vystavována přetopeným místnostem a stejně tak letní horké dny. Ve spánku kojencům funguje termoregulace ještě hůř než v bdělém stavu a výzkumy naznačují, že jde o velmi rizikový faktor.
Spolehlivější měření než u běžného monitoru dechu
Skvělé zpracování hardwaru i softwaru
Podrobné přehledy v aplikaci a PDF
Použití od narození do pěti let
Intuitivní ovládání v aplikaci i dobíjecí stanicí
Cena
Bez možnosti přepnout kameru do nočního režimu ručně
Kamera není motorizovaná pro otáčení
9 /10
- Samostatná Owlet Smart Sock 3: 10 000 Kč
- Samostatná Owlet Cam: 3 700 Kč
- Samostatná Owlet Cam 2: 4 000 Kč
- Sada Owlet Cam 2 + Smart Sock 3: 12 400 Kč
Účinným prostředkem, který může snížit riziko úmrtí jsou tradičně monitory dechu, nejčastěji v podobě podložky, která se umisťuje pod dítě. Pomocí jednoduchých senzorů snímá dech a v případě jeho zástavy upozorňuje hlasitým alarmem. Největší nevýhodou je jednoznačně spolehlivost a četnost falešných hlášení. U nejlevnějších modelů k nim dochází velmi často typicky v případě, kdy spí dítě v zavinovačce. Namísto uklidnění rodičů tak může dojít spíš k opačnému efektu.
Vhodnějším, spolehlivějším a bohužel také výrazně nákladnějším řešením může být pulzní oxymetr, který snímá okysličení krve (SpO2) a na zástavu dechu může reagovat ještě rychleji než běžný monitor dechu. Jedním z mála dostupných na tuzemském trhu je Owlet Smart Sock, který se aktuálně prodává ve třetí generaci, a kromě okysličení krve snímá i srdeční tep miminka.
Jak obléct ponožku
Jak už název napovídá, senzory pro snímání obou parametrů jsou upevněny v něčem, co připomíná ponožku. Miminku se ale neobléká jako běžná ponožka, nýbrž se pomocí dvou suchých zipů
na chodilo docela jednoduše upne. Zpočátku to ale chce cvik – zaprvé budete při prvních pokusech váhat se správnou pozicí na noze a zadruhé příliš nepomůže ani neustálé kopání vašeho potomka. S polohováním na chodidle zpočátku pomůže nákres na spodní straně, který jednoznačně ukáže, jaká část ponožky patří za malíček. Senzory jsou potom umístěny v oblasti vnější hrany chodila. Z venkovní strany ponožky v obdobných místech se potom nachází dobíjecí modul s akumulátorem.
Ponožku je možné používat až do pěti let díky několika velikostem návleků. Takto vypadají nejmenší a největší z nich.
Přesnost umístění a také dostatečné utažení je klíčové. Stejně jako u chytrých hodinek je třeba dobrý kontakt s pokožkou, kterou je potřeba prosvítit a spolehlivě odečíst drobné změny v jejím zabarvení při pulzování krve. Pokud ponožka hodnoty nedokáže odečítat, rozezní se upozornění jak na její základně, tak v mobilní aplikaci. Tady jde však o výrazně odlišný alarm v tónech ukolébavky, který vás nijak nevyděsí. Rozhodně vás ale naštve – většinou to totiž bude znamenat další manipulaci s ponožkou, a tudíž i šanci na probuzení spícího potomka.
My jsme se správným nasazením laborovali maximálně dva dny po příchodu z porodnice, kdy se alarm rozezníval vinou nesprávného nasazení. Následně jsme proces vychytali a dostatečně zrychlili, takže správné nasazení na nohu je otázkou několika sekund.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně