Koronavirus | Počítače

Pomozte porazit koronavirus – zapojte výkon vašeho počítače do společného výpočtu

Pomozte porazit koronavirus – zapojte výkon vašeho počítače do společného výpočtu

Téměř 20 let běžící projekt Folding@HOme, za kterým stojí vědci ze Stanfordovy univerzity, se už od počátku zaměřil na simulování skládání proteinů, testování léků a další molekulární fyziku. Vše je přitom řešené pomocí distribuovaných výpočtů, do kterých se zapojují jak výkonné superpočítače, tak i běžné počítače uživatelů z celého světa.

Nyní Folding@Home oznámil spuštění programu boje proti koronaviru Covid-19 (2019-NCOV). Bude analyzovat strukturu viru a především část v podobě „spike protein“. Právě ta má za následek, že se virus dokáže rychle a snadno zachytit na receptorech proteinů v plicních buňkách.

Cílem je vyvinout druh proteinu obecně označovaný jako „therapeutic antibody“, který dokáže přesně blokovat protein viru proti zachycení k receptorům a tím pádem zamezí i samotné infekci plicních buněk.

Proteiny jsou ale dynamická a složitá struktura, takže aby došlo k odhalení toho, jak vlastně funguje, je nutné simulovat opravdu hodně kombinací. Protože už existuje model pro starší SARS-CoV s nízkým rozlišením, lze očekávat, že výzkum půjde rychleji. Mezi oběma viry je totiž řada podobností.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka struktury spike proteinu SARS-CoV (červeně) a vyvinuté therapeutic antibody (zeleně)

Čím vyšší výpočetní výkon budou mít vědci k dispozici, tím rychleji a přesnější simulace mohou provádět. Do projektu se můžete zapojit stažením klienta ze stránek, který je pro všechny hlavní operační systémy a dokáže využít i sílu procesoru i grafických karet. Jakou část výkonu počítače chcete sdílet, si můžete přímo nastavit, takže se nemusíte bát, že by simulace vytížila všechny prostředky na maximum.

Pro zajímavé statistiky výkonu našich čtenářů, jsme vytvořili i tým Zive.cz, který můžete zadat pod týmovým číslem 235910 při spuštění programu. Celkové výsledky pak bude možné sledovat v rámci této skupiny.

Koronavirus online

Diskuze (29) Další článek: Na internet uniklo 1,5 TB dat z OnlyFans, obří archiv neveřejného amatérského porna

Témata článku: Koronavirus, Počítače, Grafické karty, Procesory, Superpočítače, Folding@Home, Spike, Receptor, Struktura, Spuštění programu, Počítač, Virus, Výpočet, NCOV, Protein, Stanfordova univerzita


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor