Zdraví | Výzkum | Strojové učení

Pomozte počítačům rozeznávat zvuky ulice. Mohou pak pomoci s analýzou hlukového znečištění

Hlukové znečištění je jedním z problémů, který se dotýká zejména obyvatel velkých měst. Vědci nyní chtějí vyškolit algoritmy strojového učení v identifikaci zdrojů hluku. Pomocí senzorů nainstalovaných v New Yorku shromáždili sadu nahrávek zvuků velkoměsta a nyní se obracejí na dobrovolníky z řad veřejnosti, aby pomohli s jejich identifikací.

Celý projekt nese název Sound of New York City (SONYC) a odborníci se obracejí na veřejnost s prosbou o identifikaci zvuků v desetisekundových nahrávkách. Dobrovolníci mají k dispozici kromě zvuku také vizualizaci zvukového spektra a jejich úkolem je vybrat z nabídky možné zdroje.

Strojové učení pomocí dobrovolníků

Uživatel si tedy vyslechne nahrávku a z nabídky zvolí, čemu nejlépe odpovídá. Na výběr je mnoho možností, počínaje sirénou, přes štěkot psa a rozhovor mezi lidmi, až po zmrzlinářské auto. Ve většině případů pak následují doplňující otázky, jako je například odhadovaná vzdálenost zdroje.

Projekt SONYC je výsledkem pět let trvající spolupráce mezi městem New York a veřejnou výzkumnou univerzitou ve městě Columbus v Ohiu. V této fázi se pomocí veřejnosti snaží naučit počítače rozpoznávat různé zdroje zvuku. Odborníci to označují jako zásadní krok při výcviku modelů.

Poskytnuté informace budou následně převedeny do algoritmu, který se naučí lépe identifikovat zdroje hluku. V konečném důsledku by celý projekt měl vést k lepšímu porozumění hluku a cílenějšímu boji proti němu.

Jak se zapojit?

Projekt monitorování hluku využívá nejnovější technologii strojového učení a rozsáhlou analýzu dat s cílem efektivněji sledovat, analyzovat a zmírňovat znečištění hlukem v městských oblastech.

Zájemci o pomoc se mohou na stránce Zooniverse.org zapojit jednoduše klepnutím na odkaz Classify. Poté jim stručný průvodce vysvětlí základy ovládání a uživatel se může pustit do práce. Ta je v podstatě jednoduchá – stačí vyslechnout zvukovou smyčku, identifikovat a označit pravděpodobný zdroj.

Podle publikovaných statistik se s pomocí veřejnosti podařilo analyzovat již 79 % všech nahrávek. Zatím se zapojilo celkem 821 dobrovolníků, ke kterým se můžete přidat i vy.

Diskuze (2) Další článek: Apple začne brýle pro rozšířenou realitu vyrábět už letos. Prodej by dle analytiků mohl začít začátkem roku 2020

Témata článku: Zdraví, Umělá inteligence, Výzkum, Strojové učení, Zvuk, Znečištění, Dobrovolníci, Počítač, Identifikace, Hluk, Zdroj, New York, Zooniverse, Nahrávka


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 28

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 26