Zdraví | Výzkum | Strojové učení

Pomozte počítačům rozeznávat zvuky ulice. Mohou pak pomoci s analýzou hlukového znečištění

Hlukové znečištění je jedním z problémů, který se dotýká zejména obyvatel velkých měst. Vědci nyní chtějí vyškolit algoritmy strojového učení v identifikaci zdrojů hluku. Pomocí senzorů nainstalovaných v New Yorku shromáždili sadu nahrávek zvuků velkoměsta a nyní se obracejí na dobrovolníky z řad veřejnosti, aby pomohli s jejich identifikací.

Celý projekt nese název Sound of New York City (SONYC) a odborníci se obracejí na veřejnost s prosbou o identifikaci zvuků v desetisekundových nahrávkách. Dobrovolníci mají k dispozici kromě zvuku také vizualizaci zvukového spektra a jejich úkolem je vybrat z nabídky možné zdroje.

Strojové učení pomocí dobrovolníků

Uživatel si tedy vyslechne nahrávku a z nabídky zvolí, čemu nejlépe odpovídá. Na výběr je mnoho možností, počínaje sirénou, přes štěkot psa a rozhovor mezi lidmi, až po zmrzlinářské auto. Ve většině případů pak následují doplňující otázky, jako je například odhadovaná vzdálenost zdroje.

Projekt SONYC je výsledkem pět let trvající spolupráce mezi městem New York a veřejnou výzkumnou univerzitou ve městě Columbus v Ohiu. V této fázi se pomocí veřejnosti snaží naučit počítače rozpoznávat různé zdroje zvuku. Odborníci to označují jako zásadní krok při výcviku modelů.

Poskytnuté informace budou následně převedeny do algoritmu, který se naučí lépe identifikovat zdroje hluku. V konečném důsledku by celý projekt měl vést k lepšímu porozumění hluku a cílenějšímu boji proti němu.

Jak se zapojit?

Projekt monitorování hluku využívá nejnovější technologii strojového učení a rozsáhlou analýzu dat s cílem efektivněji sledovat, analyzovat a zmírňovat znečištění hlukem v městských oblastech.

Zájemci o pomoc se mohou na stránce Zooniverse.org zapojit jednoduše klepnutím na odkaz Classify. Poté jim stručný průvodce vysvětlí základy ovládání a uživatel se může pustit do práce. Ta je v podstatě jednoduchá – stačí vyslechnout zvukovou smyčku, identifikovat a označit pravděpodobný zdroj.

Podle publikovaných statistik se s pomocí veřejnosti podařilo analyzovat již 79 % všech nahrávek. Zatím se zapojilo celkem 821 dobrovolníků, ke kterým se můžete přidat i vy.

Diskuze (2) Další článek: Apple začne brýle pro rozšířenou realitu vyrábět už letos. Prodej by dle analytiků mohl začít začátkem roku 2020

Témata článku: Zdraví, Umělá inteligence, Výzkum, Strojové učení, Zvuk, Znečištění, Zdroj, Štěkot, Identifikace, New York, Zooniverse, Počítač, Dobrovolníci, Hluk, Nahrávka


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch