13
Fotogalerie

Pomocník: užitečné drobnosti v jednom balíku

Není třeba si do počítače zanášet tuny nejrůznějšího specializovaného softwaru určeného k řešení drobných potřeb uživatele. Vše naleznete v jediném Pomocníkovi.

Pomocník je bez nadsázky programem desatera řemesel. Skládá se z osmi základních témat, z nichž každé je ještě dále rozvrstveno. Pomocník tak nabízí více než sto různých funkcí. K tomu se jedná o program malý, jednoduchý a nevyžadující instalaci. Můžete jej mít kdykoli po ruce. Když k tomu přidáme i fakt, že jej můžete používat zcela zdarma a komunikuje s vámi v češtině, tak Pomocník rozhodně stojí za pozornost.

[ProgramBox Pomocník : 6594]

Času není nikdy nazbyt

První položkou na dlouhém Pomocníkově seznamu funkcí je kalendář. Ten dá uživateli přehled nejen o tom, který den zrovna je, ale také kdo má svátek, jaké znamení zvěrokruhu je zrovna aktuální a co podstatného se tento den v historii událo. S těmito údaji můžete dále pracovat. Program vám také vypočítá počet dní od zadaného data, kdy budou Velikonoce či věk podle vloženého údaje o narození.

cas.png cas2.png
Maximum informací o vybraném dni.

Další částí programu jsou hodiny. Zde samozřejmě zjistíte aktuální čas a k tomu také čas v několika světových metropolích. Dále tu naleznete budíky, stopky a také funkci pro udávání taktu, kterému přidělíte rychlost, délku zvuku i jeho frekvenci. Užitečný je časovač, pomocí nějž je možné ve zvolený čas vypnou či restartovat počítač a také nechat spustit vybraný program.

cas3.png cas4.png
 Vypnutí počítače v zadaný čas přijde vhod.

Počítač pod palcem

Třetí položkou je text. Od toho příliš mnoho nečekejte. Slouží především jako bloček pro různé poznámky apod. Jedinou více užitečnou funkcí tak zůstává zbavení diakritiky vloženého textu. O to zajímavější je část věnovaná počítači. Zde se především sdružují informace o vašem hardwaru, takže základní údaje jako MAC a IPadresu, frekvenci procesoru či obsazenost pevného disku budete mít vždy po ruce.

text.png pocitac1.png

Jednoduchá práce s textem a detailní informace o počítači.

Krom získávání informací můžete s počítačem i aktivně pracovat. Skrze program lze vyhledávat na internetu, přiblížit si pracovní plochu či detaily programů pomocí lupy a pracovat s klávesovými zkratkami. Pomocníka můžete využít i ke generování hesel, kde zadáte jeho délku a možné použitelné znaky a program vytvoří seznam náhodných kombinací. Na podobném principu funguje i přítomný generátor dat.

pocitac2.png pocitac3.png
Přiblížení i generování náhodných hesel v Pomocníkovi naleznete.

Počítání s grafikou

Pomocník obsahuje i kalkulačku pro rychlé výpočty nejrůznějších druhů. Krom toho ale program nabízí i pomoc jiného druhu. Pracovat zde můžete i s financemi – vypočítávání DPH či konverze měn. Zajímavou funkcí je Kontrola, kde můžete ověřit pravost rodného čísla, čísla účtu, IČa či IBANu. Dále program umožňuje vypočítat spotřebu elektrické energie či BMI (Body mass index).

vypocty1.png vypocty2.png
Cena včetně DPH a ověřování rodného čísla.

Část věnovaná grafice nabízí základní možnosti pro snímání obrazovky a funkci Sběrač, kdy do programu můžete ukládat obrázky pouhým přetažením myší. Pomocník zde nabízí také nástroje pro míchání a výběr barev, identifikaci konkrétního pixelu na obrazovce či nastavení rozlišení, barevnosti a přesnosti monitoru.

grafika.png 
Je libo si nakapat?

Další rozšíření

Předposlední položkou na Pomocníkově seznamu jsou informace. Tato část obsahuje funkce pro automatické stahování fotek z internetu, hlídání změn webových stránek a hlídání změny ve zvolené složce. Poslední sekcí programu jsou pluginy. V té je možné Pomocníka dále rozšířit o tři další databáze, které naleznete ke stažení na stránkách programu.

plugin.png 
Kde se jaké PSČ nachází?

Prvním možným pluginem je slovník pro oboustranný překlad slov z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Dalším je PSČ, který slouží k získávání poštovního směrovacího čísla ze zadané lokality, nebo naopak podle vloženého PSČ vypíše oblast, ve které se používá. Vše navíc zobrazí na mapce republiky. Třetí plugin je určený k vyhledávání v databázi EAN kódů, která se používá k označování výrobků z celého světa. Tím končí vyčerpávající výčet dovedností programu Pomocník, který se díky své univerzálnosti hodí skutečně do každého počítače.

fsc.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud