Pomocníci „zadara“ 8.

Opět se setkáváme se třemi freewarovými programy, které by mohly a měly usnadnit práci s počítačem. Dnes se trochu detailněji podíváme na zapisování textů do obrázků, zakódujeme soubory a celé adresáře před nenechavými zraky a nakonec přeneseme data pomocí šikovného FTP klienta.
Opět se setkáváme se třemi freewarovými programy, které by mohly a měly usnadnit práci s počítačem. Dnes se trochu detailněji podíváme na zapisování textů do obrázků, zakódujeme soubory a celé adresáře před nenechavými zraky a nakonec přeneseme data pomocí šikovného FTP klienta. Takže s chutí do toho.

Copyright writer

Jistě jste již někdy při prohlížení obrázkových galerií zahlédli, že u obrázků se objevuje v některé jejich části např. text o autorovi, datum a podobně. Nebo jste si své stránky vytvářeli a pocítili jste nutkání se pod své dílko nějak podepsat. K tomu slouží i tento program, který je nyní „k mání“ ve verzi 1.0 a pochází z rukou Radka Nováka. Tato freewarová utilitka umožňuje zápis jednoho řádku textu do bitmapy obrázku a používá k tomu instalované fonty OS a základní barvy. Zapsat text můžete do libovolné části obrázku, kterou si předem nastavíte. Pracuje s nejrozšířenějším formátem obrázků JPG (pro webové galerie dosud nejpoužívanější). Navíc program umí vytvořit z obrázků thumbnails (náhledy) pro kompletní obrazové indexy. Svému uživateli rovněž umožňuje dávkové zpracování souborů (zápis textu do desítek až stovek obrázků). Oproti komerční verzi programu má tato freewarová verze jistá omezení, ta se ale dají celkem lehce „překousnout“. Jde o omezení formátů obrázků na JPG a JPEG, velikosti náhledů,… Program se instaluje ze souboru, který se dá stáhnout na autorových stránkách; soubor má velikost 226 kB.

Klepněte pro větší obrázek

Abi-Coder

Pracujete na jednom počítači s více lidmi najednou a nechcete, aby si oni mohli prohlížet, na čem jste pracovali, nebo se prostě jen bojíte, že přijdete o soukromí a nepodaří se vám utajit své tajné projekty? K tomu by vám měl pomoci tento malý prográmek Abi-Coder ve verzi 3.5.8. Jde o freewarový program, který zakóduje soubory i celé adresáře jedním kliknutím myši, a to prostřednictvím 448bitového Blowfish a 168bitového 3DES algoritmu. Navíc lze použít funkci vytváření „samokódovacích“ souborů, které si může jejich např. adresát prohlédnout i přes to, že nemá tento program nainstalován na svém počítači. Tento prográmek má velice jednoduché ovládání, navíc pro ulehčení jsou u zakódovaných souborů jejich původní ikony nahrazeny novými. Na stránkách autora si můžete nalézt buď podrobnější informace, nebo si stáhnout instalační soubor, který má délku cca 634 kB.

Klepněte pro větší obrázek

LeechFTP

Tento podle názvu známý FTP klient je velice užitečný a hlavně je zcela zadarmo. Podporuje prakticky všechny funkce, které by měl program tohoto druhu znát a umět. Jde zejména o užitečnosti jako např. různé módy přenosu dat (binární, textový, automatický,..), aktivní nebo pasivní spojení, možnost využití proxy, plná podpora drag-and-drop a také navázání přerušeného spojení. Mně se nejvíce líbí možnost pokračování při přerušení přenosu dat a tuto funkci hodnotím jako asi nejužitečnější. Více informací o tomto pomocníku naleznete na stránkách autora Jana Debise, tam je i link na download programu. Instalační soubor má velikost cca 620 kB, což také přispívá k oblíbenosti programu.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (1) Další článek: Hledán Tchajwanský hacker

Témata článku: Kompletní obraz, Zakódovaný soubor, Přerušené spojení, Pomoc


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5