Pomocníci „zadara“ 10.

Opět se setkáváme u seriálu o programech, které dokáží za svou nulovou hodnotu často pomoci stejně jako jejich komerčně zaměření „příbuzní“. Dnešní desátý, tudíž jubilejní díl, se budeme věnovat záměrně jen jednomu programu, za to ale programu s velkou mírou užití.
Co je to?

Jde o program jménem CDex ve verzi 1.40 Beta 9. Je to aplikace primárně určena pro převod hudby z klasických audio CD do dnes oblíbených formátů MP3 nebo WAV. Celý program má přehledné, snadno pochopitelné ovládání, které se naučí v krátké době používat opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek

Jak na to?

Po spuštění nás přivítá jedno velké okno, ve které se zobrazí seznam stop, která se nacházejí na CD vloženém do mechaniky. Pokud jsme již použili CDDB, pak se zobrazí přesné názvy stop včetně názvu CD a roku vydání a jeho žánru (pokud je v databázi nalezeno, já osobně jsem našel skoro všechna CD). Poté už stačí jen vybrat stopy, které chceme konvertovat do vybraného formátu a stisknout jedno z tlačítek po pravé straně programového okna. Jak už bylo napsáno, konvertovat je možno do formátu MP3 až ve 320 kbps, nebo do formátu WAV. Myslím, že dnes bude jistě pro mnoho z nás příjemnější formát MP3, a to nejen díky své výsledné velikosti oproti WAVu. Ale zpět k práci. Po vybrání jednotlivých stop nebo celého CD stačí „f-ková“ klávesa a další dění je otázkou několika okamžiků, samozřejmě částečně závislé na rychlosti celého systému, vč. CD mechaniky. Celé CD je zkonvertováno do MP3 v řádu minut. V možnosti Options se dá nastavit opravdu mnoho, od typu encoderu přes výsledný formát až po kvalitu záznamu. Dále se dá nastavit cesta pro ukládání výsledků, implicitně je nastavena složka MP3 v Dokumentech.

Klepněte pro větší obrázek

Co říci na závěr?

Pro tento program jistě mluví jeho nulová cena, dále přehlednost ovládání, mimo jiné také velikost instalačního souboru, která se rovná cca 1,4 MB, lehce a relativně rychle stažitelné i přes starší modemy. Download tohoto instalačního souboru je možný na domovských stránkách, a to vždy v nejnovější verzi (kdo ví, možná už je zase nová…). Každopádně tak nebo tak, jde o program, který určitě stojí za vyzkoušení a myslím, že si u mnoha uživatelů našel a dalších mnoha ještě najde své uplatnění.
Diskuze (4) Další článek: Digitální kamera v základní sestavě PC

Témata článku: Pomoc, CDex, Velké okno, Instalační CD, Stop


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF