Pomníček pro AiboHack.Com

Před několika dny byl zavřen web AiboHack.Com spravovaný jedním nadšencem pro tohoto pejska-robota se jménem AIBO, kterého vyrábí firma Sony. Právě ta si existenci webu nepřeje. Sláva původnímu účelu copyrightu!
Není tomu tak dávno, co jsme mohli číst zprávy o japonském pejskovi AIBO. Kůže byla nahrazena plastem, svaly elektromotory, mozek mikročipem a myšlení algoritmy umělé inteligence. I když jste se s ním v České republice těžko mohli setkat, mnoho lidí si jej oblíbilo.

Jedním z nadšenců pro robotiku, umělou inteligenci a plechové pejsky je i webmaster AiboHack.Com, dříve známý jako AiboPet.Com. Býval to i nadšenec pro psa AIBO. Nutno poznamenat, že v tomto článku mluvíme o hacku či o hackerovi v původním slova smyslu; jako o někom, kdo něco tvoří, objevuje, snaží se učit a využívat danou věc všemi možnými i nemožnými způsoby. Když se tak dívám, musel to být velký nadšenec, jeho tvoření mu již ovšem Sony zakázala. Jako projev solidarity s AiboHack.Com bylo zavřeno i mnoho podobných stránek.

„[...] IMHO na to mají právo, a pokud nechtějí, abych se dobrovolně účastnil vývoje software, který zvyšuje prodej jejich hardware, je to jejich volba.“

Na webu byla zveřejněna sada programů s různými vylepšeními a doprogramovanými funkcemi pro AIBO. Problém je v tom, že některé z nich byly modifikací software, na který drží Sony copyright. Tím by se zdálo, že je vše vyřešeno, záležitost je však komplikovanější.

Řekli byste si, že to není vůči Sony fair-play, že na webu měly být jen patche na programy a nikdo by se nezlobil, že není třeba dodávat celý software copyrightovaný touto firmou. Sony ale před jistou dobou implementovala do software bezpečnostní mechanismus a všechny programy zakryptovala, aby nešly modifikovat.

Tento hacker se však nedal odradit a slabou ochranu obešel, aby mohl pokračovat ve zveřejňování zajímavých vylepšení. Pokud by poskytoval patche, musel by lidem poskytnout i program, který chabou ochranu obejde a patch nainstaluje. Podle svých slov to ale nepovažoval za dobré a také se bál dlouhých chapadel Digital Millenium Copyright Act.

Pořád se na to díváte stejně? Zveřejnil software, nicméně k jeho funkci si stejně musíte od Sony zakoupit psa AIBO. Dokonce ani nevyzradil veřejnosti cestu, jak obejít firemní ochranu. Poskytoval uživatelům zajímavý software, který rozšiřuje možnosti jejich psa vyrobeného firmou Sony a možná přiláká nové zákazníky. Sony by mohla jásat, ale raději se rozhodla vyhrožovat soudem.

Mohli bychom si položit otázku, zda je moudré, aby Sony zakazovala dobrovolníkům pracovat na podpoře jejího produktu. Vyvstává ale i hlubší otázka: Co se stane, pokud tuto situaci konfrontujeme s původním účelem copyrightu?

Copyright má sloužit k povzbuzování tvorby nových děl. Původně měl sloužit k tomu, aby měli spisovatelé motivaci psát nové knihy, a veřejnost tak získala co nejvíce knih. Nebyl tedy navržen k tomu, aby chránil zájmy autora, ale aby chránil zájmy veřejnosti. To zřejmě víte, přesto jsem si ale neodpustil to znovu zopakovat.

Podívejme se na případ Sony. Dá se její postup nazvat podporou tvorby nových děl, když za takové jednání vyhrožuje soudem?

Z lekce uštědřené firmou Sony jsme se naučili, jak lze využít standardního copyrightového práva spolu s jeho rozšířením DMCA jako naprosto legálních prostředků k vytvoření monopolu.

Nikdo nemůže v současnosti vyvíjet pro hardware AIBO vlastní software. Pokud by chtěl zveřejnit nějaké vylepšení jako patch, poruší DMCA. Když bude vylepšení chtít vydat jako modifikaci firemního software, poruší copyrightové právo. Jiná cesta neexistuje. Jak již jsem napsal v úvodním odstavci: Sláva původnímu účelu copyrightu!

Sony ale nevyhrožovala webu AiboHack.Com pouze standardním copyrightovým právem, ale také DMCA. Ve dvou bodech ze tří Sony tvrdí, že jistý software z webu dovoluje uživatelům porušovat bezpečnostní mechanismy protokolu Sony AIBO Memory Stick a že se zdá, že nějaký software byl vytvořen reverzním inženýrstvím původního software. Jistě je zajímavé, že Sony na seznamu souborů, které je nutno zcenzurovat, uvedla třeba i copyprot.html. Nepovedlo se mi ho ovšem vytáhnout z cache žádného vyhledávače, takže jej nemohu nabídnout ke stáhnutí.

Hacker z AiboHack.Com o něm tvrdí, že v něm ani žádné technické detaily nejsou, a povzbuzuje uživatele ke koupi robota. Tomu samozřejmě nemusíme věřit, ale i kdyby byl ve zmíněném souboru detailně popsán bezpečnostní mechanismus, proč byl soubor také zcenzurován? Opět jsme svědky, jak DMCA znemožňuje jakýkoliv seriózní kryptologický výzkum.

„I když jsme ocenili vaši rychlou odpověď panu Yazawovi, nijak to nesnižuje naše požadavky a nijak to neospravedlňuje obsah vašich stránek. Uvedl jste, že pouze poskytujete modifikované kopie pro pohodlí uživatelů AIBO-ware. Vaše zdůvodnění, proč poskytujete toto software, ale nijak neovlivňuje situaci. Kopírováním a distribuováním tohoto kódu porušujete copyrighty Sony a dostáváte se do sporu s End User License Agreement, který pokrývá užívání tohoto software. Exkluzivní práva, která má vlastník copyrightu, jsou právy absolutními a fakt, že takto neoprávněně získaný AIBO-ware může být použit pouze na zařízeních legálně zakoupených s pravým AIBO-ware, vás neomlouvá. Jinými slovy: fakt, že uživatel potřebuje získat (oprávněně od Sony) AIBO Life Memory Stick, aby mohl použít AiboLife Plus (neoprávněně stažený z vaší stránky), nelze uvést na obranu proti obvinění z porušování copyrightu Sony.“

K tomuto tématu proběhla i diskuse na Slashdot.Org a většina přispívajících vyjádřila tvůrci webu AiboHack.Com naprostou podporu. Asi není pochyb o tom, že v rámci práv platných v současnosti jedná Sony přijatelně. Jsou ta práva ale dobrá? Opravdu jsou využívána k tomu, k čemu byla zamýšlena, nebo jsou ohromně zneužívána?

Objevily se názory, že byla velká chyba rozšířit copyright i na binární data. Možná; osobně si myslím, že potíž není v rozlišení binární a zdrojové formy programu. Za daleko důležitější fenomén ale pokládám to, že lidé začínají chápat: na tomto systému je něco nevyhovujícího a potřebuje přinejmenším pořádnou reformu.

Mnoho lidí totiž v příspěvcích došlo až tak daleko, že povzbuzují ostatní lidi k občanské neposlušnosti. Mohli jsme číst i návrhy, aby si lidé stahovali modifkovaný AIBO-ware na svůj disk a dávali ho na své stránky, a tak masivně porušovali toto nesmyslné vymáhání práv firmou Sony. Takové jednání jednoznačně podporuji, co se týče svobody slova, u copyrightů bych byl trošku skeptičtější.

Masivní civilní neposlušnost jsme ale již zažili v souvislosti s copyrighty mnohokrát. Je to otázka nelegálního kopírování software, je to otázka Napsteru a jeho následníků, je to otázka DeCSS, je to otázka sítě Freenet. Všechny tyto aktivity se povedlo velkým společnostem za vydatné pomoci médií víceméně úspěšně zdiskreditovat, prohlásit její aktéry za piráty, hackery, zločince či škůdce společnosti. Tento tlak ale sílí a začíná být zřejmé, že společnosti mu nemohou odolávat donekonečna. Zda se bude jednat o změnu k lepšímu nebo k horšímu – nechme se překvapit.

Poděkujme ale Sony za tu úžasnou podporu nadšených obdivovatelů svých produktů. Děkujeme Sony.

Diskuze (26) Další článek: Tweak-XP pro Windows XP k dispozici

Témata článku: Software, Vita software, AI Life, Aibo, Copyright, Memory Stick, Původní software, Pes, Velké pohodlí, Nadšenec, Reform, Velká motivace, Robotika, Nový mozek, Dobrá cesta, Celý software, Velká chyba, Nová modifikace, Fair Play, Pořádný software


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5