Pomalý tisk grafiky

Karel Michálek: Vlastním Pentium100, 16MB RAM, instalovaný software je W95, Word7, Excel 7, a...
Karel Michálek: Vlastním Pentium100, 16MB RAM, instalovaný software je W95, Word7, Excel 7, a jako tiskárnu používám HP5L. Při tisku normálních stránek dokumentu ve Wordu je vše v pořádku. Ovšem při tisku stránek, na kterých je vložen obrázek nebo vzorec z Editoru vzorců, jsou prodlevy mezi tiskem těchto stránek mnohem delší – až o 15s. Tiskárna se na chvíli zastaví, načítá a potom se opět rozjede. Zkoušel jsem nastavení tiskárny, zařazování, formát RAW, EMF, tisk na pozadí, přímý tisk na tiskárnu atd. a pořád to je stejné. Driver tiskárny používám HP Laser Jet 5L(PCL) G 1.10. Souvisí tento problém s nastavením tiskárny, nedostatečnou pamětí v tiskárně, nebo s použitým driverem či W95?

Computer: Zpomalení tisku při zpracovávání grafiky je obecný problém tiskáren. Nejde vlastně o žádnou chybu, jen si je potřeba uvědomit, co vše vlastně tisk, a tisk grafiky pak zvláště, s sebou nese za požadavky a komplikace.

Při tisku jde vlastně vždy o vytvoření požadované předlohy na papíře za pomoci jistého bodového rastru. Každý obrázek, ať má hrany sebehladší, byl vytvořen postupně bod po bodu. Jde jen o to, jak jemný rastr je schopna tiskárna vytvořit.

Tvorbu rastru si buď vytváří tiskárna ve vlastní režii z informací do ní poslaných, nebo ji za ni vytváří počítač. V mnoha případech jsou použity obě metody, jde jen o to, nakolik se která podílí na tvorbě tiskové předlohy. U tiskáren GDI dělá vlastně vše počítač a do tiskárny pak je zasílán jen výsledný rastr předlohy, do chytřejších tiskáren se pak posílají jisté příkazy a znaky, z nichž si tiskárna rastr sama tvoří.

HP Laser Jet 5L patří do té druhé kategorie. V případě tisku textu to znamená, že do tiskárny jdou buď přímo znaky textu, které jsou zpracovány v ní pomocí vestavěných znakových sad, nebo jako křivkový popis tvaru písem, z nichž si výsledný rastřík tiskárna sama sestaví. Tyto operace jsou velmi běžné a probíhají svižně.

Při tisku grafiky se však naráží na jiný problém, který se dá obecně označit jako problém velikosti dat.

Pokud máte například bitmapu 600 × 600 bodů a v 256 barvách, pak bez komprese je celkový datový objem 2,88 MB (600 × 600 × 8bitů). Již to je celkem úctyhodný datový objem. K tomu se ovšem při tisku takovéto bitmapy přidružují další problémy. Bitmapu je potřeba přerastrovat dle barev do odstínů šedi. To se dělá tak, že v dostupném rastru tiskárny se pro jeden bod bitmapy rezervuje více bodů, které pak jsou černé, nebo bílé. Při pohledu z dálky pak splynou v jeden a působí dojmem šedi. Další operací, kterou je potřeba provést, je přepočet velikosti bitmapy do předlohy. A tak by se dalo pokračovat.

Jak je vidět, je toho hodně, co musí ovladače a tiskárny provést, než se obrázek připraví k tisku. No a to vše je samozřejmě časově náročné. Takže není se čemu divit, že na obrázku se tiskárna na chvíli jakoby kousne. Toto kousnutí je samozřejmě různé u různých druhů tiskáren. Většinou je tím delší, čím je tiskárna levnější. Nejde ale rozhodně o žádnou chybu hardware nebo ovladačů. Tisk grafiky je prostě svým způsobem specifický a chce své. Dle mého názoru prodleva 15 sec. není zase tak hrozná. Znám operace, které dokáží počítač zablokovat i na několik desítek minut. Rozhodně přepínáním voleb na ovladači tiskárnu nijak výrazně při tisku grafiky neurychlíte.

Co se pak týče tisku vzorců z jejich editoru, pak tento tisk spadá rovněž do grafické oblasti, z čehož pak plynou prodlevy při tisku. Zde by asi pomohla optimalizace tvorby vzorců a jejich následného tisku ze strany výrobce tohoto editoru, ovšem ani tuto věc není ani ve vašich, ani v mých silách ovlivnit.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Software, Hardware, Grafika, Pace, Instalovaný ovladač, Různé znaky, Grafik, Tisk, Náročná operace, Graf


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky