Položeny základy evropského superinternetu

Společnost Qwest a nizozemská firma KPN hodlají vytvořit celoevropskou optickou páteřní síť. Internet bude opět o kus dál.
Když letos koupil americký telekomunikační operátor Qwest evropského poskytovatele Internetu EUnet, byla to předzvěst velkých změn na evropském internetovém poli. Tady jsou.

Qwest se dohodl s nizozemskou firmou KPN na vytvoření společného podniku KPNQwest, který začne od příštího roku provozovat celoevropskou optickou páteřní síť. Celkové investice se budou pohybovat kolem 700 milionů dolarů, z toho v prvním roce se proinvestuje 500 milionů.

Holandský partner vloží do podniku svou síť EuroRings, Qwest své vysokokapacitní sítě a samozřejmě EUnet. Síť se má rozjet se začátkem příštího roku, poskytování Internetu pak až na jaře. V pánech nechybí ani hlasové služby založené na technologiích FrameRelay a samozřejmě fenoménu poslední doby – technologii ATM.

Takže se možná už od jara dočkáme vysoce rychlého Internetu i u nás. Ostatně plány „čekého“ EUnetu hovoří jasně: zahraniční linky o kapacitě dva krát 34 Mb/s do konce roku. Nevím zda se toto podaří splnit, nicméně takové rychlosti už mohou patrně zapadat do nových páteří.

Zajímavou souvislost vyslovil Marek Antoš ve svém článku na toto téma. Upozorňuje na souvislost holandského operátora KPN s naším SPT Telecomem. Právě KPN má podíl ve sdružení TelSource, které má zase podíl v SPT Telecomu.

Váš názor Další článek: Oprava pro Windows 95 běžící na AMD K6-2 nyní dostupná zdarma

Témata článku: Internet, Základ, Příští rok


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?