Položeny základy evropského superinternetu

Společnost Qwest a nizozemská firma KPN hodlají vytvořit celoevropskou optickou páteřní síť. Internet bude opět o kus dál.
Když letos koupil americký telekomunikační operátor Qwest evropského poskytovatele Internetu EUnet, byla to předzvěst velkých změn na evropském internetovém poli. Tady jsou.

Qwest se dohodl s nizozemskou firmou KPN na vytvoření společného podniku KPNQwest, který začne od příštího roku provozovat celoevropskou optickou páteřní síť. Celkové investice se budou pohybovat kolem 700 milionů dolarů, z toho v prvním roce se proinvestuje 500 milionů.

Holandský partner vloží do podniku svou síť EuroRings, Qwest své vysokokapacitní sítě a samozřejmě EUnet. Síť se má rozjet se začátkem příštího roku, poskytování Internetu pak až na jaře. V pánech nechybí ani hlasové služby založené na technologiích FrameRelay a samozřejmě fenoménu poslední doby – technologii ATM.

Takže se možná už od jara dočkáme vysoce rychlého Internetu i u nás. Ostatně plány „čekého“ EUnetu hovoří jasně: zahraniční linky o kapacitě dva krát 34 Mb/s do konce roku. Nevím zda se toto podaří splnit, nicméně takové rychlosti už mohou patrně zapadat do nových páteří.

Zajímavou souvislost vyslovil Marek Antoš ve svém článku na toto téma. Upozorňuje na souvislost holandského operátora KPN s naším SPT Telecomem. Právě KPN má podíl ve sdružení TelSource, které má zase podíl v SPT Telecomu.

Váš názor Další článek: Oprava pro Windows 95 běžící na AMD K6-2 nyní dostupná zdarma

Témata článku: Internet, Základ, Příští rok

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů