Položeny základy evropského superinternetu

Společnost Qwest a nizozemská firma KPN hodlají vytvořit celoevropskou optickou páteřní síť. Internet bude opět o kus dál.
Když letos koupil americký telekomunikační operátor Qwest evropského poskytovatele Internetu EUnet, byla to předzvěst velkých změn na evropském internetovém poli. Tady jsou.

Qwest se dohodl s nizozemskou firmou KPN na vytvoření společného podniku KPNQwest, který začne od příštího roku provozovat celoevropskou optickou páteřní síť. Celkové investice se budou pohybovat kolem 700 milionů dolarů, z toho v prvním roce se proinvestuje 500 milionů.

Holandský partner vloží do podniku svou síť EuroRings, Qwest své vysokokapacitní sítě a samozřejmě EUnet. Síť se má rozjet se začátkem příštího roku, poskytování Internetu pak až na jaře. V pánech nechybí ani hlasové služby založené na technologiích FrameRelay a samozřejmě fenoménu poslední doby – technologii ATM.

Takže se možná už od jara dočkáme vysoce rychlého Internetu i u nás. Ostatně plány „čekého“ EUnetu hovoří jasně: zahraniční linky o kapacitě dva krát 34 Mb/s do konce roku. Nevím zda se toto podaří splnit, nicméně takové rychlosti už mohou patrně zapadat do nových páteří.

Zajímavou souvislost vyslovil Marek Antoš ve svém článku na toto téma. Upozorňuje na souvislost holandského operátora KPN s naším SPT Telecomem. Právě KPN má podíl ve sdružení TelSource, které má zase podíl v SPT Telecomu.

Váš názor Další článek: Oprava pro Windows 95 běžící na AMD K6-2 nyní dostupná zdarma

Témata článku: Internet, Příští rok, Základ


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 25

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů